Náročná, ale nie nereálna úloha: Rozmnožujeme drevité pivónie

  • 08.10.2021

Stará mama mala v predzáhradke krásne drevité pivonky. Vyrastajú vyššie ako jeden a pol metra, majú obrovské ružové kvety, v priemere až 30 cm a nádherne kvitnú najmä v máji a júni. Starká už umrela a radi by sme si tieto pivonky rozmnožili, pretože nevieme, ako sa volá práve táto odroda. Dá sa to?

Ružové pivónie

Nie je to úplne jednoduché, ale dá sa to a zvládnete to určite aj vy v domácich podmienkach.

Vrúbľovanie

Podľa druhu a odrody môžu mať pivonky svoje kvety jednoduché, poloplné alebo plné, no to na množenie nemá vplyv, pretože si ich nerozmnožíte ako iné okrasné kry – z odrezkov. Z tých totiž nezakoreňujú. No je tu iný spôsob, ktorý sa bežne používa pri rozmnožovaní ovocných drevín – vrúbľovanie na koziu nôžku.

Ide o vrúbľovanie v ruke – priamo do koreňa podpníka. Ideálny čas je do konca septembra. Vrúble pivonky, ktorú si chcete rozmnožiť, môžete vrúbľovať do koreňa podpníka niektorej z odrôd pivonky čínskej, čo je úplne bežne dostupná pivonka.

Nie všetky sa ujmú

Ak ste ešte nevrúbľovali, odporúčam vám nacvičiť si celý postup vrúbľovania na koziu nôžku „nasucho“, alebo spraviť pre istotu vrúbľov viac a počítať s väčším výpadkom. Vrúble na vrúbľovaných koreňoch obviažte štepárskou páskou v mieste kontaktu, aby pevne držali. Navrúbľované korene nakoniec naukladajte tesne vedľa seba do pareniska, kde udržiavajte konštantnú teplotu do 27 °C. Dôležité je pravidelné rosenie, aby mali korene priebežne prísun vlahy.

Po šiestich týždňoch by už vrúble mali byť s koreňom zrastené – vtedy ich vyberte a môžete ich vysadiť na ich trvalé stanovište.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Pán profesor Hričovský radí: Hoci je zima, ovocná záhrada vašu pozornosť potrebuje. Na toto nezabudnite!
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie