Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny

  • 09.08.2022

Pripomeňme si dôležité augustové práce v okrasnej záhrade, na ktoré by sme nemali zabudnúť.

Letný kvetinový záhon
Foto: Shutterstock

Venujeme pozornosť rastlinám v záhonoch

Kvetinové záhony sú v tomto období plné kvitnúcich rastlín. Kvitnú letničky, trvalky, ale aj georgíny, mečíky a ďalšie letné cibuľoviny. Rastliny pravidelne zásobujeme vlahou, myslíme na to hlavne v teplejších dňoch. Zalievame priamo ku koreňom, teda nie na listy alebo kvety, ideálne ráno. Nezabudnime ani na prísun živín, najmä letničky sa nám odvďačia množstvom kvetov.

Okrem toho pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety, podporíme tým tvorbu ďalších. Je to osvedčené aj pri georgínach. Suché zvyšky kvetov nepôsobia na záhonoch prívetivo, navyše môžu byť miestom, kde sa sústreďujú choroby. Pri letničkách sa vyplatí kvety zberať aj do váz. Z porastov odstraňujme suché alebo poškodené stonky či listy. Samozrejmá by mala byť aj likvidácia buriny a  kontrola zdravotného stavu rastlín. V prípade zistenia problému sa usilujeme zasiahnuť čo najskôr.

Kvetinový záhon
Foto: Shutterstock

Rozsadenie kosatcov

Kosatce sú krásne kvitnúce a dlhoročné záhradné rastliny. Keď ich však pestujeme veľa rokov na jednom mieste, môže sa stať, že budú kvitnúť čoraz menej. Trsy postupne zrednú a v strednej časti sú časom prázdne. Riešením je zmladenie porastov. Ideálnu príležitosť máme v polovici augusta.

Trsy opatrne podkopeme, vyberieme z pôdy a rozdelíme na menšie časti. Každá by mala mať kúsok zdravého podzemku. Listy krátime o polovicu. Kosatce potom vysadíme na nové miesta, najlepšie na slnečné záhony s výživnou pôdou. Presadeným rastlinám doprajeme dostatok vlahy. Kosatce treba sadiť plytkejšie, hlboká výsadba je nevhodná.

Rozsádzanie kosatcov
Foto: Shutterstock

Zmladenie ľaliovky

Ľaliovky (Hemerocallis) sú často vysádzané rastliny. Medzi ich prednosti patrí rýchly rast, pestovateľská nenáročnosť a široká škála možností použitia. Podľa odrody môžu byť kvety oranžovej, žltej, bordovej, ružovej alebo fialovej farby, jedno aj viacfarebné, jednoduché i plné. Samotné rastliny bývajú rôzne vysoké, v sortimente nájdeme vzrastom nižších aj vyšších zástupcov. Zaujímavosťou sú ľaliovky s panašovanými listami.

Ideálne miesto pre túto trvalku predstavujú slnečné (nie príliš úpalové) alebo polotienisté stanovištia s výživnou a mierne vlhkou pôdou. Ak ľaliovky rastú na jednom mieste dlho, zvyknú slabo kvitnúť, prípadne nekvitnú vôbec a sú len husto olistené. Riešením je zmladenie celého trsu. Zároveň si týmto spôsobom rastlinu ľahko rozmnožíme.

Delenie ľaliovky
Foto: Miro Pochyba

Krok za krokom: Rozdelenie trsu ľaliovky

  1. Trs rozrastenej ľaliovky najskôr vopred dobre zavlažíme. Potom ho podoberieme rýľom, a to tak, aby sme nepoškodili korene. Celú rastlinu opatrne vyberieme z pôdy.
  2. Rastlinu položíme na stôl a z koreňov oklepeme pôdu. Trs rozoberieme na menšie časti, každá by mala mať zdravé korene aj silné listy. Tie napokon skrátime zhruba o polovicu.
  3. Pôdu v mieste výsadby dobre prekypríme, odstránime burinu a korene. Pridáme aj kvalitný preosiaty kompost. Lopatkou vyhĺbime výsadbové jamky a nalejeme do nich vodu.
  4. Sadenice so skrátenými listami a mierne skrátenými koreňmivložíme do pripravených jamiek, nie príliš plytko ani hlboko. Korene prihrnieme zeminou a rastliny dôkladne zavlažíme.
Vysádzanie ľaliovky
Foto: Miro Pochyba

Na čo ešte v auguste nezabudnúť?

  • Pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety budleje. Podporíme tým tvorbu ďalších súkvetí a zároveň predĺžime atraktivitu tejto dreviny. Budleju s koreňovým balom si môžeme počas leta aj vysadiť.
  • Koncom mesiaca sadíme rastliny čemeríc s kompaktným koreňovým balom. Tieto trvalky potrebujú na zakorenenie vlahu a trochu zohriatu pôdu.
  • Vysádzame prvé cibuľoviny, najmä narcisy, snežienky a bledule. V polovici mesiaca si môžeme vysadiť aj cibule atraktívnej ľalie bielej.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?