9 vecí, ktoré urobte v okrasnej záhrade s príchodom jesene

  • 28.09.2021

Kým jeseň odveje posledný list zo stromu, čaká vás v okrasnej záhrade ešte veľa práce. Našťastie už nie je tak horúco ako v lete, možno vám jesenné práce pôjdu viac od ruky. Nasaďte si pracovné rukavice a hor sa do záhrady!

Jeseň v okrasnej záhrade

Rozmnožte ruže

Začiatok jesene je ideálnym obdobím na rozmnoženie týchto obľúbených trvaliek. Na rozmnoženie sú vhodné najmä kríkové a popínavé druhy. Rozmnoženie robte rezom z nekvitnúcich výhonkov. Odrežte približne 20 centimetrov dlhé odrezky, odstráňte spodné listy a miesto rezu namočte do stimulátora rastu. Takto pripravené odrezky zasaďte na tienisté miesto a pravidelne polievajte.

Zasejte trávnik

Nedarilo sa vám počas leta vypestovať trávnik? Nezúfajte, september je na založenie trávnika prajný. V tomto období môžete trávnik aj dosievať a dopriať mu väčšiu údržbu. Na hnojenie použite jesenné hnojivo s vysokým obsahom draslíka, ktorý zvyšuje odolnosť trávy voči mrazu. Starostlivosť o trávnik podčiarkne poctivá vertikulácia.

Výsev trávnika

Vysievajte dvojročky

Sirôtky, sedmokrásky či nezábudky sa vám za výsev začiatkom jesene odvďačia krásnym zakvitnutím. Semená môžete vysievať do debničiek alebo priamo do pôdy. Aj počas jesene si dvojročky pýtajú dostatok závlahy, nezabúdajte ich pravidelne a výdatne poliať.

Orežte živý plot

Keď zožltnú prvé listy živého plota, je najvyšší čas na jeho rezanie. Živý plot si vyžaduje pravidelné strihanie, aby ostal hustý a v požadovanom tvare. Väčšinou ide o rýchlorastúce druhy, ktoré majú tendenciu vyrásť aj niekoľko metrov. Práve z tohto dôvodu je jesenný udržiavací rez nevyhnutný.

Rez živého plota

Množte trávy

Pomocou delenia trsov si môžete namnožiť okrasné trávy. Treba ich vysádzať na slnečné alebo poloslnečné miesta do priepustnej pôdy s prímesou riečneho piesku. Na jeseň je vhodné sadenie aj rozmnožovanie, pretože pôda je vďaka častejšiemu dažďu dostatočne vlhká.

Zasaďte cibuľoviny

Zasadené cibuľky musia byť zdravé, bez známok hnitia, nepoškodené, nenaklíčené a bez plesne. Z väčších cibuliek vám vyrastú väčšie kvety. Vhodným počasím na ich výsadbu je vlhké počasie pod mrakom. Pri výsadbe vo všeobecnosti platí, že vrstva pôdy nad cibuľkou by mala mať dvojnásobok až trojnásobok výšky cibule.

Jesenná výsadba cibuľovín

Preneste izbové rastliny dovnútra

Ak jesenné nočné teploty klesnú pod 10°C, je čas premiestniť črepníkové kvety a rastliny z letnej terasy do interiéru. Pred prenesením ich dôkladne skontrolujte, aby na nich neboli rozvíjajúce sa choroby a škodce. V prípade, že na nich objavíte nejaké nedostatky, najprv ich ošetrite a až potom preneste do izby. V opačnom prípade by sa mohli rozšíriť škodce aj na ostatné izbové rastliny. Teplomilné druhy preneste do chladnejších a svetlejších priestorov. Ani počas zimy ich nezabudnite polievať.

Postarajte sa o jazierko

Z jazierka odstráňte opadané lístie, riasy a odumreté zvyšky rastlín. Následne odsajte blato a kal z dna jazierkovým vysávačom. V prípade, že vám v jazierku plávajú ryby, podporte ich zdravie kvalitným krmivom a vitamínmi. V nekvalitnej vode sa ryby trápia, z čoho pramenia ich choroby, ktoré sa môžu prejaviť v jarných mesiacoch. Na záver aplikujte jesenné baktérie a prekryte jazierko sieťou.

Jazierko v záhrade

Odstráňte suché kvety

Pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov predlžuje kvitnutie a znásobuje ich množstvo. Na odstránenie odumretých častí vždy používajte ostré nožnice, nerobte to ručne. Predídete prípadnému poškodeniu rastlín. Rovnakú pozornosť venujte aj odstráneniu buriny.

 

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád