Bylinková škola: Nechajme sa viesť hlasom prírody a záhrada bude prekvitať

  • 20.01.2021

Zimné obdobie by mal každý bylinkár využiť naplno. Máme len tri mesiace, aby sme sa pripravili na novú sezónu.

Bylinková škola: Nechajme sa viesť hlasom prírody a záhrada bude prekvitať

Tento čas by sme mali využiť na prehĺbenie vedomostí o liečivých rastlinách, robíme si poznámky do bylinkového denníka, plánujeme sadenie nielen v záhradách, ale aj na balkónoch a parapetoch. Každý kúsok plochy svojho domova môžeme využiť na pestovanie rastlín. Ktoré to budú tento rok?

Čo robí bylinkár v januári

Vedomosti získavame z kvalitných kníh a herbárov. Mali by sme poznať to, čo budeme zbierať. Začneme skúmaním vonkajších znakov: kvet, stonka, listy, koreň. Pokračujeme spôsobom rozmnožovania, skúmame obvyklé stanovištia rastliny, jej nároky na pôdu, slnečný svit, vlahu. Meno rastliny nám napovie viac o histórii jej využitia a jej hlavných liečivých pôsobeniach. Kedysi ľudia dávali rastlinám mená nielen na základe ich vonkajšieho liečivého pôsobenia, ale vnímali aj ich vnútorné vibrácie. Ich duchovné posolstvo.

Napríklad zlatobyľ obyčajná sa v latinčine volá Solidago virgaurea, čo znamená „zlatý prút“. Zlatá farba napovedá o neobyčajnej schopnosti zlatobyle posilňovať vôľu a odvahu. Ako zlatý prút, pevný a nádherne žiarivý, tak sa aj my staneme pevnými a odhodlanými dosiahnuť svoj cieľ.

Bylinky v prírode, lupa, vybavenie bylinkára

Práve teraz by sme si mali plánovať osevný poriadok bylinkových záhonov. Učíme sa z chýb v predchádzajúcich rokoch. Nebudeme znova sadiť levanduľu do tieňa, ale nájdeme jej miesto s celodenným slnkom v blízkosti ruží. Alebo nenecháme borák, aby nám zabral miesto pre harmanček. Borák produkuje mnoho veľkých semien, ktoré sú životaschopné v akejkoľvek pôde, a tak môžu potlačiť chúlostivejšie a jemnejšie rastliny. Vymedzíme miesto pre mätu a nenecháme ju nekontrolovane sa rozrastať.

Výhodné vzájomné kombinácie

V osevnom pláne by sme mali myslieť na spoločenstvá rastlín, nielen na jednotlivé druhy. Jednotlivé druhy rastlín sa ovplyvňujú oveľa viac, než by ste čakali. Sú rastliny, ktoré budú chrániť naše zeleninové záhony pred škodcami a zároveň ich budeme môcť zbierať a spracovávať. Je to napríklad levanduľa, aksamietnica, nechtík, zbehovec plazivý, klinček, pivónia, rozmarín. Môžeme ich sadiť do rohov veľkých záhonov alebo nimi záhony lemovať.

Polykultúrna záhrada

Radi experimentujete? Skúste nové kombinácie zeleniny a liečivých bylín: Vysejte v blízkosti jahôd borák, pri koreňovej zelenine sa darí šalvii, srdcovník podporí rast paprík, saturejku saďte pri paradajkách.

Premýšľaním o rozmiestnení rastlín v pôde sa neustále napájame na múdrosť zeme. Aj keď si myslíme, že to len náš rozum všetko vymyslel a pripravil, nie je to tak. Naše srdce vníma hlas rastlín a pôdy, o ktorú sa s láskou staráme. Dajte sa viesť jej hlasom a vaše záhrady budú prekvitať.

 

 

Text: Iveta Henzelyová, www.bylinkovaskola.sk 
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku