Je borák jedlý alebo jedovatý?

  • 19.04.2020

O boráku som našla na internete rôzne protichodné informácie. Viete mi poradiť, či je jedlý alebo jedovatý?
Iveta K., Zohor

Borák lekársky

Borák lekársky (Borago officinalis) je jednoročná rastlina, ktorú nájdete aj v knihách o liečivách. V záhone sa dokáže sama množiť a vysemeňovať. V minulosti sa jej mladé listy a súkvetia považovali za jedlé, vhodné do varených jedál, pre intenzívne pokrytie chĺpkami. V niektorých regiónoch Talianska, Španielska i Nemecka sa dodnes používajú mladé listy v starých receptoch.

S nástupom vedeckých metód zisťovania obsahových látok sa však zistila prítomnosť jedovatých alkaloidov, v malom neškodných. Konzumácia väčších množstiev listov a vňate sa preto neodporúča. Kvietky sú jedlé a hodia sa ako ozdoba jedál. Ich konzumácie sa báť nemusíte.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?