Indiáni ju nazývali „slnečná medicína“. Spoznajte zlatobyľ obyčajnú

  • 14.01.2021

Zlatobyľ obyčajná (Solidago virgaurea) je nielen krásna, ale aj mimoriadne liečivá bylina. Preto by nemala chýbať v žiadnej domácnosti.

Indiáni ju nazývali „slnečná medicína“. Spoznajte zlatobyľ obyčajnú

Rastie v neutrálnych, až kyslých pôdach, najčastejšie na lúkach blízko lesov, v riedkych hájoch. Jej príbuzné zlatobyľ kanadská (Solidago canadensis) a zlatobyľ obrovská (Solidago gigantea ) sú invázne druhy, boli k nám dovezené v 17. storočí najprv ako ozdobné rastliny parkov a záhrad, veľmi skoro sa však rozšírili do celej Európy ako vytrvalá burina. Niektorí autori uvádzajú aj tieto druhy ako liečivé, nedosahujú však liečivú silu zlatobyle obyčajnej.

Najlepšia liečivka na ochorenie obličiek

O používaní zlatobyle v minulosti sa dozvedáme aj od severoamerických Indiánov. Poznali mnoho druhov zlatobyle, bolo ich okolo sto druhov. Nazývali ju „slnečná medicína“, okrem kvitnúcej vňate používali aj koreň rastliny. Pri horúčkach robili odvar z listov, listy prikladali na rany a pomliaždeniny. Výluh z kvetov používali na ochorenia obličiek, odvar z kvetov na obmývanie rán a vredov. Zo sušených a pomletých listov pripravovali prášok, ktorý sypali na rany.

Zlatobyľ obyčajná

Je to jedna z najlepších rastlín na ochorenia obličiek a močového systému. Pôsobí protizápalovo, dezinfekčne, rozpúšťa obličkové a močové kamene, podporuje činnosť obličiek a močového mechúra. Zlepšuje činnosť obličkového parenchýmu. Má výrazné močopudné vlastnosti. Odporúča sa aj pri degeneratívnych ochoreniach obličiek a močových ciest, pri zavodnení, vodnatých opuchoch, znižuje vylučovanie albumínu. Je účinná pri akútnej i chronickej nefritíde, pri ktorej stimulácia obličiek nie je vhodná. Zaberá aj na problémy s prostatou.

Zlatobyľ pomáha tým, ktorí sa cítia potláčaní, manipulovaní, cítia sa byť nemilovaní. Tak, ako jej meno – „zlatý prút“ – posilňuje vôľu, odvahu a rozhodnosť postaviť sa za seba, vzoprieť sa manipulátorovi alebo tyranovi. Prináša silu meniť okolnosti nášho života, silu zbaviť sa strachu.

Čaj zo zlatobyle

Pripravte si čaj na zlepšenie činnosti obličiek

V zmesiach sa používa s prasličkou, vresom, stavikrvom vtáčím, žihľavou, pastierskou kapsičkou, brezou.

Čaj na zlepšenie činnosti obličiek

4 diely zlatobyle obyčajnej, 3 diely lipkavca syridlového, 2 diely listu medvedice (alebo brusnice), 2 diely vresu. Jeden diel zmesi zalejeme vriacou vodou, necháme 10 minút lúhovať, precedíme, pijeme 3 až 4-krát denne.

 

 

Text: Iveta Henzelyová, www.bylinkovaskola.sk 
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?