Čo s machom, ktorý sa po zime objavil v trávniku?

  • 16.03.2019

Po roztopení snehu sa v záhrade na pôde v tráve tvorí mach. Viete mi poradiť mi nejaký prípravok, ktorý je určený na jeho zničenie?
Mária P., Nová Baňa

Čo s machom v trávniku, ktorý sa objavil po zime?

Mach sa vyskytuje najmä v zatrávnených sadoch s nedostatkom svetla, v ktorých bol trávnik založený pred niekoľkými rokmi. V tieni stromov sa mu pomerne dobre darí. Jeho výskyt môžeme obmedziť pravidelným vyhrabávaním a prevzdušňovaním trávnika. Raz za 3 až 4 roky treba použiť mletý vápenec.

Ovocné stromy sa snažíme upraviť tak, aby v záhrade bolo viac svetla. Pri veľmi starých trávnikoch pomôže len výmena trávnika za nový, to znamená pôdu zrýľovať, porast aj s machom odstrániť a riedko zasiať nový zo zmesi výbežkatých a trsnatých tráv. Trávnik vyžaduje pravidelne prihnojovanie viaczložkovými granulovanými a tekutými hnojivami, aby bol v dobrej rastovej kondícii.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

V poradni odpovedajú: Ing. Hana Szabóová, Ing. Eduard Jakubek
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: mach | trávnik

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov