Čo s machom, ktorý sa po zime objavil v trávniku?

  • 16.03.2019

Po roztopení snehu sa v záhrade na pôde v tráve tvorí mach. Viete mi poradiť mi nejaký prípravok, ktorý je určený na jeho zničenie?
Mária P., Nová Baňa

Čo s machom v trávniku, ktorý sa objavil po zime?

Mach sa vyskytuje najmä v zatrávnených sadoch s nedostatkom svetla, v ktorých bol trávnik založený pred niekoľkými rokmi. V tieni stromov sa mu pomerne dobre darí. Jeho výskyt môžeme obmedziť pravidelným vyhrabávaním a prevzdušňovaním trávnika. Raz za 3 až 4 roky treba použiť mletý vápenec.

Ovocné stromy sa snažíme upraviť tak, aby v záhrade bolo viac svetla. Pri veľmi starých trávnikoch pomôže len výmena trávnika za nový, to znamená pôdu zrýľovať, porast aj s machom odstrániť a riedko zasiať nový zo zmesi výbežkatých a trsnatých tráv. Trávnik vyžaduje pravidelne prihnojovanie viaczložkovými granulovanými a tekutými hnojivami, aby bol v dobrej rastovej kondícii.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

V poradni odpovedajú: Ing. Hana Szabóová, Ing. Eduard Jakubek
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: mach | trávnik

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce? Rastie vám v trávniku rebríček? Využite jeho liečivú silu!
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky Najnovší diel podcastu Záhrada sa venuje mesiacu august. Čo vás čaká v záhrade?