Dajú sa u nás pestovať oleandre vo voľnej pôde?

Vrátili sme sa z dovolenky, kde sme videli nádherne rozkvitnuté oleandre. Chcem sa opýtať, či by sa aj u nás nedali pestovať tak, ako v Chorvátsku – priamo v zemi? Alebo je potrebné ich zazimovávať? 

Kvitnúci oleander a jazero v pozadí

Klíma sa mení a mnohé druhy zo subtropického pásma môžeme u nás už s úspechom pestovať, no väčšina z nich stále potrebuje na zimu preniesť do priestoru bez mrazu. To znamená, že ich musíme pestovať len v črepníkoch. Oleandre, mnohé palmy, bugenvilea či anjelské trúby patria práve do tejto skupiny. Počas sezóny krášlia záhrady, balkóny či terasy, ale na konci vegetačného obdobia ich jednoducho treba preniesť do pivnice, garáže, nevykurovanej chodby, na medziposchodie.

Kvitnúci oleander

No na druhej strane niektoré druhy paliem, olivovník či figa dorastú aj u nás vo voľnej pôde s náležitou ochranou na zimu. So zvyšujúcim sa vekom sú stále odolnejšie a dokážu priniesť aj zaujímavú úrodu. Neposkytnú až taký oslňujúci efekt kvitnutia, ale popri úrode potešia napríklad nezvyčajným tvarom a kresbou listu, ako napríklad v prípade novej odrody figy Ficus carica ,Panache’, ktorú kúpite už aj u nás. A máte doma skvelú exotiku ako na dovolenke!

Prečítajte si tiež: Škodca na oleandri: Ako proti nemu bojovať?

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

    Pridaj príspevok

    avatar