Dôležité upozornenie! Máte semienka týchto paprík? Nevysievajte ich, priesady zlikvidujte! - aktualizované

  • 14.04.2021

Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave upozorňuje na semienka papriky.

Semienka papriky

Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave na svojej webovej stránke upozorňuje na semienka papriky napadnuté vírusom.

Problémové je české osivo papriky ročnej – zeleninovej (Capsicum annuum), odrody Pálivec a Semaroh, infikovaného Tomato brown rugose fruit virus – ToBRFV.

Tento vírus predstavuje karanténne riziko zavlečenia a rozšírenia na území Slovenskej republiky, preto je nevyhnutné okamžite všetky dodávky osiva stiahnuť z trhu a zlikvidovať spálením. V prípade zakúpenia je nevyhnutný rovnaký postup likvidácie osiva alebo z neho vypestovaných priesad spálením. Okrem toho je následne potrebná zvýšená hygiena prostredia, v ktorej sa rastliny pestovali, a dezinfekcia používaného náradia.” – uvádza sa na stránke ÚKSÚP.

Odberateľmi tohto osiva boli doteraz zistené 3 firmy so sídlom na Slovensku, konkrétne šarže a viac informácií nájdete priamo na stránke ÚKSÚP: https://www.uksup.sk/sk/aktualita/253/odbor-ochrany-rastlin-upozornuje-na-osivo-papriky-infikovane-nebezpecnym-virusom

Aktualizované 14.4.2021, prikladáme vyjadrenie firmy SEMO:

SEMO 1

SEMO2

 

Zdroj: ÚKSÚP, SEMO

Tagy: paprika

Diskusie na tému článku