Ekologicky proti múčnatke

  • 20.05.2019

Či už máme vinohrad, alebo iba niekoľko koreňov viniča vysadených v záhrade či pri dome na pergole, múčnatka je vážna choroba, ktorá dokáže zničiť aj celú úrodu. Niektoré odrody sú na ňu náchylné viac, iné menej alebo takmer vôbec.

Ekologicky proti múčnatke

Svoju úlohu má aj vplyv počasia. Že ide o múčnatku, spoznáme ľahko. Na plodoch aj na listoch sa nachádzajú okom viditeľné biele povlaky akoby rozsypanej múky. Podľa toho dostala choroba aj názov múčnatka.

Zdravý porast – vysoká odolnosť

Múčnatka má na viniči hroznorodom, na odrodách proti nej citlivých, hlavné slovo od odkvitnutia až po uzatváranie strapcov. Preto v tomto období používame kombináciu listových hnojív PowerOf-K® (80 – 100 ml/10 l vody) s obsahom draslíka, FerrumOil® (20 ml/10 l vody) s obsahom železa, CuproTonik (20 – 40 ml/10 l vody) s obsahom medi a Biomit® (30 – 50 ml/10 l vody). Biomit je biologický aktivátor a pre rastlinu sú jeho vlastnosti nenahraditeľné. Je nezmývateľný a živiny môžu vyživovať pletivá aj v extrémnom počasí. Prípravok CuproTonic spôsobuje minimálne zaťaženie pôdy meďou v porovnaní s bežnými klasickými meďnatými postrekmi. Opakované postreky týmito prípravkami (navyše bez síry) zabezpečia dokonalú ochranu pred múčnatkou.

Ekologicky proti múčnatke

Čo robiť pri prvých príznakoch múčnatky?

Ak múčnatku na viniči predsa len objavíme, čo najskôr porast ošetríme „umývacím“ postrekom Folicit (50 – 100 ml/10 l vody), ktorý ju zastaví. Na druhý deň rastliny ošetríme prípravkom FerrumOil® (20 ml/10 l vody) zmiešaným s PowerOff-K® (100 ml/10 l vody). Takto „vymyjeme“ podhubie múčnatky a fyzikálne (prostredníctvom olejovej zložky Folicit) zabránime jej rozšíreniu.


Ekologicky proti múčnatke

Pred vyfarbovaním bobúľ

Pred vyfarbovaním bobúľ môžeme ako posledné ošetrenie použiť kombináciu listových hnojív PowerOf-K® (80 – 100 ml/10 l vody), BorOil® (20 – 40 ml/10 l vody), CuproTonik (20 – 40 ml/10 l vody) a Biomit® (30 – 50 ml/10 l vody). Táto kombinácia zabezpečí aj ošetrenie proti botrytíde, keďže karbonát v PowerOf-K® vytvorí povlak v strapine a časom uzavretý strapec „nepustí“ hnitie zvnútra strapca.

Ekologicky proti múčnatke

Posledné ošetrenie pred dozretím

Vyššiu cukornatosť bobúľ a lepšiu vyrovnanosť cukrov a kyselín vo víne docielime ošetrením viniča prípravkom BorOil, ktorý má zároveň pozitívny vplyv aj na vyzretie konárov a tým aj prezimovanie. Vďaka nemu budú rastliny dobre chránené aj pred mínusovými teplotnými extrémami.
Môže na tieto prípravky vzniknúť rezistencia? Keďže tento spôsob bio ochrany je založený na zákonoch biológie a fyziky, zmenách pH alebo povrchového napätia a posilňuje imunitu rastlín, rezistencia nevzniká. Pletivá sa spevnia a zlepšia sa aj nutričné hodnoty vo výslednom produkte, čiže vo víne. A čo je najdôležitejšie, pri jedení vlastného hrozna či pití vína, ktoré sme pestovali bez použitia chémie, nemusíme mať nepríjemný pocit, pretože vieme, že sa do nášho tela nedostávajú žiadne chemické rezíduá z postrekov.

Viac nájdete na www.biotomal.sk.

 

Text: Ing. Zoltán Tamašek
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Záhrada , Biotomal

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Profík – hnojivo na čili papričky a papriky