Fotopostup: Ako si založiť živý plot z vavrínovca

 • 01.10.2020

Živé ploty nenapĺňajú len túžbu po súkromí. Chránia záhradu pred vetrom, znižujú hlučnosť, eliminujú množstvo prachu vo vzduchu a zvyšujú vlhkosť vzduchu. Teraz je ideálny čas na zakladanie živých plotov.

Fotpostup: Ako si založiť živý plot z vavrínovca

Čo budeme potrebovať

Materiál:

 • vavrínovce (Prunus laurocerassus)
 • záhradnícky substrát
 • mulčovacia kôra
 • trochu preosiateho kompostu
 • zásobné hnojivo
 • netkaná textília (nie je však nutná)

Náradie:

 • rýľ
 • záhradnícka lopatka
 • krhla s vodou
 • meracie pásmo
 • nožnice

Náročnosť: **
Čas: podľa dĺžky plota
Ľudia: 1
Obdobie: september, október

Živý plot z vavrínovca krok za krokom

1. PRÍPRAVA

Živý plot z vavrínovca

Pripravíme si rastliny, záhradnícky substrát, rýľ a krhlu s vodou a hrubší motúz. Povrch pôdy pohrabeme a rozprestrieme netkanú textíliu. (Použitie textílie môžeme vynechať.)

2. ROZLOŽENIE

Rozloženie vavrínovcov na záhon pred výsadbou

Dreviny si najskôr rozložíme. Dbáme na rovnomerné rozstupy. Ak nám dreviny chýbajú, necháme priestor na konci radu a neskôr dosadíme.

3. ÚPRAVA

Kontrola vavrínovca pred výsadbou

Vavrínovce prezrieme a odstránime suché aj poškodené listy či celé konáriky. Pred vysadením ich postupne namáčame vo vedre s vodou.

4. NAREZANIE

Narezanie netkanej textílie

V označenom mieste výsadby prvej dreviny nastrihneme pomocou nožníc alebo ostrého noža netkanú textíliu do tvaru kríža. Textíliu rozhrnieme.

5. OTVOR

Otvor v netkanej textílii na výsadbu vavrínovca

Otvor, kde budeme kopať jamu, by mal byť dostatočne veľký, aby sme s výsadbou dreviny nemali problém. Netkanú textíliu neobstrihávame.

6. VÝKOP

Kopanie jamy na výsadbu vavrínovca

Vykopeme prvú jamu, mala by byť hlbšia, ako je koreňový bal dreviny. Pôvodnú zeminu z výkopu umiestnime do vedra a odnesieme preč.

7. KORENE

Vavrínovec s koreňovým balom vytiahnutý z kvetináča

Koreňový bal nerozoberáme, dôkladne však skontrolujme korene. Mali by byť nepoškodené, bez známok chorôb alebo škodcov.

8. DNO

Na dno výsadbovej jamy nasypeme substrát

Na dno pripravenej výsadbovej jamy dáme kvalitnejší substrát alebo preosiatu kompostovú zeminu. Dno ešte predtým na hĺbku rýľa prekypríme.

9. HĹBKA VÝSADBY

Hĺbka výsadby

Drevinu vložíme do pripravenej jamy. Nezabúdame, že povrch koreňového balu by mal byť vždy o niečo nižšie, ako je úroveň okolitej pôdy.

10. ZASYPANIE

Zasypanie

Koreňový bal zasypeme kvalitným záhradníckym substrátom, prípadne substrátom určeným na okrasné dreviny. Nepoužívame pôvodnú zeminu.

11. TEXTÍLIA

Úprava textílie po výsadbe

Substrát okolo koreňového balu utužíme, prípadne dosypeme ďalší a rozprestrieme netkanú textíliu späť okolo dreviny. Prichytíme ju nástelkou.

Odborník radí:

Na meter dĺžky vysádzajte 3 vavrínovce, ideálne odrody rastúce do výšky. Ak plot nechcete tvarovať, rozstupy nechajte väčšie.

Dobré rady

Miesto

Vavrínovec porastie na slnečných aj polotienistých miestach. Žiada si chránené miesto, vo vyšších polohách môže namŕzať. Uprednostňuje vlhkejšie pôdy, a teda intenzívnejší prísun vlahy. Vyhovuje mu hlinito-piesočnatá pôda, no znesie aj ťažšiu, ílovito-hlinitú. Textíliu proti burinám prichyťte k pôde plastovými klincami alebo “U-čkami” z mäkkého drôtu.

Rast

Vavrínovec rastie pomerne rýchlo, vytvára bočný obrast. Vo výchovnom období potrebuje stredne hlboký rez, aby sa pekne zahustil. Pri výsadbe je možné zastrihnúť najdlhšie výhony, aby sa drevina rýchlo rozkonárila. Bohaté olistenie podporí aj vyvážený prísun živín, ideálne vo forme dlhodobo pôsobiaceho hnojiva.

Starostlivosť

Vysadené rastliny nastieľajte najlepšie drvenou borovicou alebo smrekovou kôrou. V ďalších týždňoch živý plot zalievajte tak, aby zemina nikdy nevyschla, a to až do prvých mrazov. Polievajte aj počas zimy, keď cez deň teplota vystúpi nad bod mrazu. Našťastie ide o pestovateľsky nenáročnú drevinu, ktorá netrpí chorobami ani škodcami.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád
Tavolíny, hamamely a hortenzie: Vo februári venujeme pozornosť v okrasnej záhrade týmto rastlinám Osviežte si základy pestovania teplomilných paprík! Kedy začať s výsevom a kam ich vysadiť? Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Stručný prehľad, kedy a ako vysievať semená obľúbených zelenín a byliniek Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád