4 kroky jesennej výsadby kríkov

  • 04.11.2019

Kríky všetkých veľkostí vrátane moderných i záhonových ruží vytvárajú akúsi vizuálnu kostru takmer všetkých záhonov.

Sadenie kríkov v záhrade

V tejto skupine rastlín nájdeme naozaj veľké množstvo druhov s rôznymi tvarmi a farbami listov, kvitnúcich v rôznych obdobiach roka. Kým kry pestované v kontajneroch môžeme sadiť prakticky počas celého roka, voľnokorenné iba teraz alebo na jar.

Mohlo by vás zaujímať: Kvalitný základ pre živý plot

Základom je dôkladná príprava pôdy. Prerýľujeme ju do hĺbky minimálne na dĺžku rýľa a odstránime všetky buriny vrátane koreňov trvalých burín. Potom do pôdy zapracujeme väčšie množstvo kompostu alebo dobre vyzretý hnoj, aby sme novovysadeným rastlinám zabezpečili dobrý štart.

Dráč

Ako sadiť kríky

1. Skôr ako kry vysadíme, výdatne ich zalejeme. Ak je koreňový bal v kontajneri presušený, celý ho na hodinu-dve namočíme do vedra s vodou. Rastliny sa dobre „napijú“ a to zníži ich stres z presádzania. Vykopeme jamu. Mala by byť rovnako hlboká a minimálne raz taká široká, ako je šírka koreňového balu. Pri ružiach môže byť jama o niečo hlbšia, aby sa naštepená časť dotýkala pôdy. Vidlami ešte porušíme dno a steny vykopanej jamy.


2. Krík vyberieme z kontajnera tak, že ruku s rozprestretými prstami položíme pomedzi konáre navrch pôdy (poslúžia ako ochrana proti rozdrobeniu balu) a obrátime rastlinu „dolu hlavou“. Druhou rukou sa kontajner snažíme uvoľniť. Ak je ker výrazne prekorenený, stáva sa, že to nejde. Skúsime obal buď trochu stlačiť, alebo ním pobúchame o pevný podklad. Ak to nepomôže, ker uvoľníme rozstrihnutím alebo rozrezaním obalu.

Výsadba buxusu

3. Korene točiace sa okolo koreňového balu jemne uvoľníme a vystrieme, koľko sa dá, inak je možné, že i po vysadení budú pokračovať v točitom raste a krík nebude nikdy prospievať. Ker vložíme do vykopanej jamy s rozprestretými koreňmi tak hlboko, ako rástol v kontajneri, akurát ruže dáme o niečo hlbšie.

4. Okolo koreňov nasypeme časť vykopanej pôdy a zatlačíme ju, aby nevznikali vzduchové medzery a korene k pôde dobre priľnuli. Pridáme ďalšiu pôdu a utlačíme. Výdatne zalejeme. Zalievame aj počas suchého obdobia minimálne ďalšiu sezónu. Počas zimy vysadené kry občas skontrolujeme, či ich nevyvrátil sneh alebo vietor.

Na žlto kvitnúci zemolez

Ktoré rastliny vysádzame radšej na jar?

  • Jarnú výsadbu uprednostníme pri rastlinách pôvodom z teplejších oblastí, napríklad zo Stredozemia. Patria sem krovité šalvie, levandule, latnatec. Vysádzame ich až približne v polovici jari, keď sa pôda trochu oteplí. Kým príde zima, budú mať dostatok času na zakorenenie a spevnenie.
  • Rastliny odolné proti suchu s mäsitými alebo chlpatými listami, ktoré nemajú rady zimu a nadmernú vlhkosť. Patria sem juky, rozchodníky, paliny, skalné ruže, santoliny.
  • Okrasné trávy z teplých regiónov vrátane ozdobnice, prosa a perovca.
  • Vždyzelené druhy, najmä v chladnejších regiónoch, vysádzame tiež radšej na jar. Vyberieme pre ne bezveterné stanovište, pretože listy vyparujú vodu aj počas zimy a vietor to podporuje. Sú potom náchylnejšie na vyschnutie i vymrznutie. Niektoré druhy sú odolnejšie ako iné, napríklad vždyzelený dráč, zemolez lesklý a vtáčí zob sú odolnejšie ako lykovec.

 

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Aj vo vašej záhrade môžete kosiť ako profesionál Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov