Hoci je zima, ovocná záhrada vašu pozornosť potrebuje. Na toto nezabudnite!

  • 10.02.2020

Posledný zimný mesiac býva občas skutočne chladný. No hoci je február ešte typicky zimný mesiac, ovocné stromy a kry sú už pripravené na aktívny život. Viete, čo teraz potrebujú?

Ovocný sad v zime, jablká vysypané z koša

Predovšetkým, nezabudnite na rez a tvarovanie ovocných drevín, najmä jabloní, hrušiek, ríbezlí, egrešov a malín. Ukončiť by ste ho mali v polovici marca. Zároveň si môžete pripraviť vrúble jadrovín, ríbezlí, josty a egrešov.

Ochranu v podobe jutových či kartónových obalov, ktorými chránite kmene stromov, ešte stále nechajte plniť jej funkciu. Nech vás neodradí ani prípadné oteplenie. Takú ochranu potrebujú hlavne mladé stromy, ktoré ste vysádzali na jeseň minulého roka. Definitívne ju môžete odstrániť v marci.

Ak takúto ochranu na stromoch nemáte, stále je čas na náter vápenným mliekom. Predídete tak poškodeniu kmeňa a hrubých konárov v dôsledku teplotných rozdielov medzi dňom a nocou. Na toto sú citlivé najmä teplomilné druhy ovocných drevín a také, ktoré majú tmavú kôru: broskyňa, marhuľa, čerešňa, višňa a orech kráľovský. Náter má ešte jeden význam – odďaľuje nástup pučania až do chvíle, keď už nehrozí poškodenie mladých púčikov jarnými mrazíkmi.

Rez stromu

Čo so snehom?

Pre vás predstavuje sneh prácu navyše, v ovocnom sade je však vítaným pomocníkom. Sypký sneh z cestičiek a chodníčkov pokojne nahrňte k ovocným stromom a krom. Sneh totiž obsahuje veľké množstvo vzduchu, vďaka čomu je zlým vodičom tepla. To z neho robí prirodzenú ideálnu tepelnú ochranu. Hrubá vrstva bude spoľahlivo chrániť pred mrazom všetky dreviny v ovocnom sade.

Zasnežená lavička v záhrade

Chráňte pred mrazom

Okrem koreňov a kmeňov chráňte pred mrazom aj nadzemnú časť – hlavne stromčekové formy bobuľového ovocia. Citlivé sú aj korunky egrešov a ríbezlí. Zakryte ich netkanou textíliou. Stále budú môcť dýchať, no zároveň budú takto chránené pred mrazom.

Ešte predtým, ako ich zakryjete, prezrite konáriky (hlavne čiernych ríbezlí a egrešov). Ak totiž v tomto období nájdete známky poškodenia americkou múčnatkou a napadnuté konáriky odstránite, nemusíte sa obávať ničivých následkov tohto ochorenia počas sezóny.

Zabudnuté plody na jabloni, zima

Pomôžte stromom k lepšej kondícii

  • Odstráňte všetky mumifikované plody, ktoré doposiaľ zostali na stromoch. Platí to najmä o kôstkovinách (marhule, višne, čerešne a slivky)
  • Teraz rezom odstráňte aj vlky vyrastajúce od koreňov podpníkov (najmä v prípade slivkovín, ale aj pri jabloniach a hruškách).
  • Koncom februára, ak sa stratí sneh, prihoďte ku kmeňom niekoľko lopát vyzretého záhradného kompostu.
  • V rámci biologickej ochrany nezabúdajte na vtáky a v prípade snehovej pokrývky ich prikrmujte. Vytvoríte im tak návyk navštevovať vašu záhradu, čo sa vám počas sezóny veľmi zíde.

Text: prof. Ing. Ivan Hričovský, Dr.Sc.
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín? 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby?