Huby v trávniku – kde sa vzali a ako sa ich zbaviť?

  • 17.09.2021

Huby v trávniku nie sú chorobou, skôr estetickým problémom. Praženicu si z nich však nerobte, väčšina z nich je nejedlá.

Huby v trávniku

Niektorí záhradkári sa im tešia, pretože im pripomínajú les, iní by sa ich najradšej zbavili. Pokiaľ patríte do druhej kategórie, ste tu správne.

Prečo rastú huby v trávniku?

V prvom rade treba povedať, že rast húb v trávniku je celkom prirodzený, najmä po daždivých dňoch. Dôvodov, prečo sa im v ňom darí je hneď niekoľko:

  • priveľa vody – hoci si rast trávnika vyžaduje dostatok závlahy, aj tu platí pravidlo, že niekedy je menej viac. Trávnik polievajte hlavne večer, menej často, zato vyššími dávkami vody. Vlhké prostredie, tieň a kosenie mokrého trávnika praje rastu húb.
  • používanie organických hnojív – pôda bohatá na organický materiál vytvára živiny vhodné pre rast húb. Pri hnojení trávnika preferujte hnojivá s nižším obsahom týchto látok.
  • nedostatočná alebo nesprávna starostlivosť o trávnik – vertikulácia, zapieskovanie, hnojenie, kosenie, pravidelná a primeraná závlaha sú alfou a omegou zdravého a krásneho trávnika. Pokiaľ vynecháte hoci len jeden z týchto úkonov, nečakajte anglický trávnik.
Huby v travniku
Foto: Dana Račko

Ako sa zbaviť húb v trávniku?

Existuje viacero ekologických i chemických spôsobov, ako im dať vo vašom trávniku červenú. Aby ste si pôdu zbytočne neznehodnotili chemikáliami, skúste najprv nechemické metódy.

Vertikulácia

Prevzdušňovanie trávnika vertikulátorom s drôtikmi trávu nielen prevzdušní, ale zároveň ju zbaví húb. Pokiaľ nemáte vertikulátor, nezúfajte. Prevzdušniť trávnik sa vám podarí aj obyčajnými vidlami alebo hrabľami.

Pieskovanie

Cieľom pieskovania je zlepšenie povrchovej časti vegetačného substrátu. Špeciálny kremičitý piesok je dobré pomocou pieskovača rovnomerne aplikovať na celý trávnik. Následne by sa mal dôkladne zapracovať do základov trávnika. Pieskovanie je ideálne ako druhý krok po vertikulácii. Optimálna spotreba piesku je 5 – 10 litrov na štvorcový meter.

Hrabanie lístia

Veľkou chybou je nedostatočné odstránenie lístia, machu a plsti z trávnika na jeseň. Listy vytvárajú vlhké a dusné prostredie, v ktorom sa huby rýchlo rozmnožujú. Odstránením lístia obmedzíte prísun vzduchu a svetla.

Tanečnica poľná - huby v dlaniach
Niekedy sa v trávniku objaví aj tanečnica poľná. Ak však bezpečne neviete určiť, o aké huby ide, určite ich nekonzumujte.

Mechanické odstránenie

Huby v trávniku nikdy nekoste, odstraňujte ich trhaním tak, aby ste sa čo najmenej dotýkali trávnika. Počas manipulácie sa totiž z húb uvoľňujú výtrusy.

Chemické odstránenie

Pri aplikácii postreku dbajte na vhodné klimatické podmienky (teplota v rozpätí 5°C – 25°C). Po aplikácii nesmie pršať najmenej tri hodiny, aby sa látky stihli vstrebať do pôdy. Niektoré z týchto prostriedkov môžu byť škodlivé pre domáce zvieratá. Preto sa pri kúpe poraďte s odborníkmi.

Tanečnica poľná – jedlá pochúťka z vášho trávnika

Táto štíhla nenápadná huba patrí k jedným z mála jedlých húb, ktoré môžu vyrásť na vašom trávniku. V prípade, že máte to šťastie (a bezpečne ste ju identifikovali), vyskúšajte si z nej uvariť fantastickú polievku.

 

Text: Dana Račko 
Foto: autor, isifa/Shutterstock

Tagy: huby | trávnik

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - september 2022 Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Súťaž pre materské a základné školy: Vyhrajte ovocné stromy a kry, naučte deti milovať prírodu Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako preštepiť starý vinič? Alamanda prečisťujúca: Menej známa, ale efektná rastlina Drienky liečia žalúdočné problémy a upravujú nízky tlak. Ako ich pestovať a spracovať? Ekologická dlažba do vašej záhrady