Kivi: Pochádza zo subtropického pásma, ale pestovať sa dá aj u nás

  • 15.01.2019

Kivi (aktinídia) patrí medzi najchutnejšie ovocné druhy, navyše, s vysokým obsahom vitamínu C. I keď aktinídie pochádzajú zo subtropického pásma, s úspechom ich môžeme pestovať aj v našich záhradách.

Kivi: Pochádza zo subtropického pásma, ale pestovať sa dá aj u nás

Pomôžeme vám vybrať tú najvhodnejšiu odrodu. Všeobecne ale platí, že im vyhovujú najmä južné polohy s dostatkom tepla a svetla. Pôdy vyžadujú výživné, aby zabezpečili dostatok živín na rast a plodnosť. Aktinídie sú typické ovíjavé liany, za rok narastú aj niekoľko metrov. Spôsobu rastu prispôsobíme miesto ich pestovania. Vysádzame ich k altánkom, pergolám či plotom, prípadne im vybudujeme špeciálnu konštrukciu. Kvitnú zvyčajne v máji až júni a podľa odrody sa na chutné plody môžeme tešiť od augusta až do konca októbra.

Radšej drobnoplodé

Aktinídií rozlišujeme niekoľko základných druhov. Základ sortimentu tvorí Actinidia deliciosa, čo je to klasické chlpaté kivi, ktoré poznáme z pultov predajní. Tento druh má síce najväčšie plody, no zároveň má i najväčšie nároky na teplotu. Znesie pokles teplôt na úroveň -12 až -15 °C. Na pestovanie u nás sa viac hodia drobnoplodé druhy aktinídií, ktoré znesú pokles teploty často dokonca aj pod -25 °C. Medzi najpestovanejšie a najdostupnejšie druhy patria A. arguta, A. kolomikta, A. purpurea či rôzne krížence týchto a ďalších druhov.

Kivi: Pochádza zo subtropického pásma, ale pestovať sa dá aj u nás

Prevažne cudzoopelivé

Odrody aktinídií sú prevažne cudzoopelivé, takže je potrebné vždy vysádzať samčiu i samičiu rastlinu. Pokiaľ máme dostatok priestoru, využijeme potenciál samčej rastliny. Ročne vytvára veľké množstvo peľu, takže jedna samčia rastlina dokáže opeliť 6 až 8 rastlín samičích. V sortimente nájdeme tiež niekoľko samoopelivých odrôd. Aj v ich prípade však platí, že vyššie a stabilnejšie úrody docielime výsadbou vhodného opeľovača.

Samičie odrody

Ananasnaja z 30. rokov

Odrodu vyšľachtil ešte v 30. rokoch minulého storočia I. Mičurin. Patrí do druhu A. arguta. Plody dlhé 3 cm majú hmotnosť 7 – 10 gramov. Tvar plodu je cylindrický, jemne sploštený. Farba šupky je na slnečnej strane výrazne žiarivo červená.

Kivi, odroda Ananasnaja

Dužina je klasickej zelenej farby, veľmi chutná, sladkokyslá, aromatická. Odroda dozrieva v jesennom období, je veľmi úrodná. Obsah vitamínu C v plodoch je 40 – 90 mg na 100 g. K odrode je potrebné zakúpiť si vhodného samčieho opeľovača.

Dr. Szymanowski s ananásovou arómou

Poľská, čiastočne samoopelivá odroda Dr. Szymanowski bola vyšľachtená z druhu A. kolomikta. Oválne slabo rebernaté plody zelenožltej farby sú pomerne malé. Dosahujú veľkosť 2 – 2,5 cm a hmotnosť cca 3 g.

Kivi, odroda Dr.Szymanowski

Dužina je svetlozelená, sladká a súčasne príjemne kyselkavá, so zaujímavou ananásovou arómou. Odroda je atraktívna nielen svojimi trojfarebnými listami, ale tiež veľmi skorým časom dozrievania – už v polovici augusta. Na dosiahnutie plnej plodnosti sa odporúča vysadiť vhodného opeľovača, napríklad odrodu Adam.

Geneva s medovým nádychom

Plody americkej odrody Geneva vyšľachtenej z druhu A. arguta sú zelenej farby, s ľahkým rumencom. Dosahujú hmotnosť 12 g. Chuť plodov je veľmi dobrá – sú sladké s medovým nádychom.

Kivi, odroda Geneva

Dozrieva pomerne skoro, v dobe zberu vyžaduje v suchom období doplnkovú závlahu. Obsah vitamínu C v plodoch je 60 – 90 mg/100g. Rastlina je cudzoopelivá, na dokonalé opelenie je preto potrebné vysadiť vhodného opeľovača, napríklad odrodu Male.

Golden Delight – zlaté kivi

Odroda Golden Delight, šľachtenec robustnej liany druhu A. deliciosa produkuje tzv. zlaté kivi. Plody sú stredne veľké, veľmi sladkej chuti a žltej farby.

Kivi, odroda Golden Delight

Zber plodov prebieha od októbra. Rastlina je dvojdomá. Aby prinášala plody, treba k nej objednať samčeka, ideálne odrodu Tomuri.

Hayward, plody až 8 cm

Odroda Hayward, šľachtenec druhu A. deliciosa, dorastá do dĺžky 5 – 6 m. Výhony sú intenzívne ochlpené vo všetkých vekových štádiách. Listy sú veľké až 25 cm, okrúhleho tvaru. Kvitne od začiatku júna. Kvety sú najväčšie zo všetkých druhov aktinídií, majú až 4 cm.

Kivi, odroda Hayward

Plody sú oválne, dosahujú veľkosť 8 cm a hmotnosť 70 – 140 g. Šupka je hnedá, ochlpená, dužina je typicky zelená. Dozrievajú pomerne neskoro, úrodnosť býva až do 90 kg z kra. Nakoľko rastliny znášajú teploty do -15 °C a vyžadujú 220 – 240 dní bez mrazu, u nás je ich pestovanie obmedzené najmä na južné polohy alebo na pestovanie vo fóliových tuneloch. Rastlina je cudzoopelivá, na dokonalé opelenie je preto potrebné vysadiť vhodného opeľovača, napríklad odrodu Tomuri.

Issai s vysokým obsahom vitamínu C

Ide o jeden z najznámejších medzidruhových krížencov. Issai vznikol v Japonsku krížením druhov A. rufa x A. arguta a u nás sa obchoduje prevažne pod synonymom Piccolo. Oproti druhu A. arguta je menej odolný proti mrazom (znesie „iba“ -23 °C), na druhej strane však kvitne cca o 10 dní neskôr, čím sa vyhýba neskorým jarným mrazom.

Kivi, odroda Issai

Plody dozrievajú na prelome septembra a októbra, sú veľké do 2,5 cm, cylindrického tvaru, s hmotnosťou do 9 g. Veľmi aromatická dužina zelenej farby je menej sladká ako pri druhu A. arguta. Výnimočný je obsah vitamínu C, môže to byť až 230 mg/100g. Vďaka sklonu ku partenokarpii je odroda uvádzaná ako samoopelivá. Je veľmi úrodná a do rodivosti vstupuje skoro.

Samoopelivá Jenny

Odroda Jenny vznikla šľachtením druhu A.deliciosa. Výhony sú niekoľko metrov dlhé, drevité, za jeden deň dokážu narásť 5 až 20 cm. Mladé výhony sú červenohnedé, plstnaté. Listy sú široké, vajcovitého tvaru, opadavé, zelenej farby. Biele kvety sú veľké až 5 cm, voňavé, s veľkým množstvom tyčiniek. Kvitnú v máji až júni 7 až 14 dní. Po opelení prechádza farba kvetov do žlta až hneda, následne dochádza k ich opadaniu a tvorbe plodov.

Kivi, odroda Jenny

Odroda je samoopelivá. Zber je od polovice októbra. Plody sú bobule oválneho tvaru s hmotnosťou okolo 40 až 50 g, ktoré dobre znášajú prepravu. Dužina je zelenej farby a vynikajúcej šťavnatej chuti.

Jumbo s veľkými plodmi

Jumbo je známa odroda, i keď v praxi veľmi málo rozširovaná. Zaraďujeme ju do druhu A. arguta a často sa označuje aj synonymom Ambrosia. Plody sú zelenej farby, veľké až do 4,5 – 5 cm, s hmotnosťou do 20 g.

Kivi, odroda Jumbo

Dužina je veľmi sladká, stredne aromatická, s obsahom vitamínov 60 – 90 mg/100g. Atraktívna je najmä vďaka veľkým plodom. Rastlina je cudzoopelivá, na dokonalé opelenie je potrebné vysadiť vhodného opeľovača, napríklad odrodu Male.

Vitálny Ken’s Red

Medzidruhový kríženec Ken’s Red sa vyznačuje veľmi dobrým vitálnym rastom, dobrým zdravotným stavom a vysokými úrodami.

Kivi, odroda Ken´s red

Plody sú sladké, šťavnaté, veľmi chutné, vhodné na priamy konzum i spracovanie. Odroda vyžaduje opeľovača, vhodným je odroda Male.

Výrazne mrazuvzdorná Purpurnaja Sadowa

Odroda Purpurnaja Sadowa patrí do druhu A. purpurea. Vyznačuje sa nadpriemernou mrazuvzdornosťou (až -30 °C) a vysokými úrodami.

Kivi, odroda Purpurnaja Sadowa

Veľké plody dosahujú hmotnosť 10 g. Po dozretí, v septembri, sú intenzívnej purpurovej farby. Odroda nevyžaduje chemickú ochranu, na dosiahnutie úrody však vyžaduje opeľovača. Vhodným je odroda Male.

Sientiabrskaja, jedna z najchutnejších

Novšia, veľmi atraktívna odroda aktinídie Sientiabrskaja pochádza z Ukrajiny. Vyšľachtená bola z druhu A. kolomikta. Atraktívne listy sú typického trikolórového sfarbenia.

Kivi, odroda Sientiabrskaja

Plody sú stredne veľké, zelenej farby a veľmi dobrej chuti. Celkovo ide o jednu z najchutnejších odrôd aktinídií. Odroda vyžaduje opeľovača, vhodným je odroda Adam.

Weiki, jedlá i so šupkou

Odroda Weiki patriaca k druhu A. arguta je známa tiež pod názvom „Bayern Kiwi“. Je čiastočne až úplne samoopelivá, podľa niektorých zdrojov však pre istotu stabilných úrod potrebuje samčiu rastlinu na opelenie. Dodržujeme pravidlo, že na jednu samčiu rastlinu pripadá 8 samičích. Má silný rast a znáša poklesy teploty až na -30 °C.

Kivi, odroda Weiki

Plody má zelené s červeným líčkom, oválne, veľkosti asi 3 cm. Dozrievajú začiatkom októbra, úrodnosť je vysoká. Chuť plodov je dobrá, šťavnatá, osviežujúca, jedia sa aj so šupkou. Vhodné sú tiež na spracovanie. Weiki je vysokoúrodná perspektívna odroda vyšľachtená na pestovanie v našich klimatických podmienkach. Hodí sa do záhrad, ale i ako okrajová drevina vo vinohradoch, kde by zaujímavo rozšírila sortiment.

Samčie odrody

Adam

Samčia odroda Adam z poľského šľachtenia, patriaca do druhu A. kolomikta, je veľmi dobrým opeľovačom všetkých samičích odrôd tohto druhu. Rastliny majú typicky dekoratívne sfarbené lístie. Toto prefarbovanie sa výraznejšie začína prejavovať 2 až 3 roky po výsadbe a najintenzívnejšie je na slnečných stanovištiach.

Kivi, odroda Adam

Menšie kvety rozkvitajú v máji, sú charakteristicky citrónovo voňavé. Rastliny dorastajú do dĺžky 3 – 4 m, s ročným prírastkom 1 – 2 m. Sú spoľahlivo mrazuvzdorné.

Tomuri

Samčia Tomuri je šľachtenec druhu A.deliciosa.

Kivi, odroda Tomuri

Výborne opeľuje odrodu Hayward a ostatné odrody tohto druhu.

Male

Male je samčia rastlina. Je vynikajúcim opeľovačom odrôd Ken’s Red či Ananasnaja, ako i ostatných samičích odrôd druhov A. arguta a A. purpurea.

Kivi, odroda Male

K jednému opeľovaču možno vysadiť 6 – 8 samičích rastlín.

Dobré rady

Rez a tovarovanie

Pri pestovaní aktinídií je z hľadiska agrotechniky najdôležitejšie zvládnutie rezu. I keď, buď ich pestujeme prirodzene, alebo s prísnym tvarovaním. V prípade prirodzeného pestovania ponecháme rastliny voľne rásť a odstraňujeme iba príliš zahusťujúce sa výhony, ako i výhony rastúce mimo vyčlenený priestor. Na voľne pestované tvary využívame prirodzené opory, ako sú altánky, pergoly či ploty.

Kivi: Pochádza zo subtropického pásma, ale pestovať sa dá aj u nás

V prípade prísneho tvarovania vykonávame rez pravidelne a každoročne. Usmerňujeme ním rast do vyčleneného pestovateľského priestoru a podľa veľkosti opornej drôtenky. Pri tomto spôsobe zohľadňujeme predovšetkým prirodzené nároky aktinídií. Ako ovíjavé liany vyžadujú patričnú oporu. Kvetné výhony sa vytvárajú na jednoročných výhonoch, ktoré vyrastajú z vlaňajšieho dreva. Je to podobný princíp ako v prípade pestovania viniča, preto kto zvláda problematiku rezu viniča, nemal by mať problém s rezom aktinídií. Základom je odstraňovanie vyrodených výhonov a prenesenie plodnosti na mladé výhony, ktoré zarodia v budúcom roku. Na prísne tvarované tvary využívame buď klasické plošné konštrukcie, alebo konštrukcie v tvare písmena T.

Kivi: Pochádza zo subtropického pásma, ale pestovať sa dá aj u nás

Plody

Rastliny aktinídií sú veľmi úrodné, jeden ker dokáže ročne priniesť až niekoľko desiatok kilogramov plodov. Tie sú určené primárne na priamu spotrebu, možno ich však spracovať na najrôznejšie výrobky. Obľúbené sú džemy, marmelády či sirupy, plody možno tiež kandizovať, sušiť či mraziť.

Výhodou aktinídií je možnosť skladovať ich. Ako dlho, závisí od druhu a odrody. Vhodné sú chladné pivnice alebo chladnička. Vhodnejšie na skladovanie sú veľkoplodé aktinídie s hrubšou šupkou, ktorá zabraňuje nadmernému výparu. V chladnom a dobre vetranom prostredí plody vydržia až niekoľko týždňov. Ak však zmäknú, skonzumujte alebo spracujte ich čo najskôr. Drobnoplodé druhy možno skladovať kratší čas.

 

 

Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, spol. s r. o., Levice
Foto: autor, istock.com/ marefoto, azureus70, Pixabay, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Môžeme úspešne bojovať so škodcami aj bez chémie? Odpovedá Martin Čurda
Môžeme úspešne bojovať so škodcami aj bez chémie? Odpovedá Martin Čurda
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Veľká jarná súťaž 2024: Vyhrajte robotickú kosačku a pomocníkov do záhrady
Veľká jarná súťaž 2024: Vyhrajte robotickú kosačku a pomocníkov do záhrady
Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete
Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky