Keď orchidea nekvitne

Pred rokom som dostala orchideu Miltóniu, vtedy krásne kvitla. Po odkvitnutí jej však uschla stonka, tak som ju odstrihla a odvtedy nie a nie kvitnúť. Korene mala hnedé a listy zelené. Presadila som ju a pohnojila. Myslíte, že sa „zobudí“?
(Ivana, web)

Orchidea
Zdroj: iStock.com

Miltónia je väčšinou neproblematická orchidea. Dobre znáša teplo, nepotrebuje pokojovú fázu a tak môže byť celoročne príťažlivá. Čím viac svetla (nie však priameho) má, tým vytvorí krajšie kvety – jeden kvet sa objaví raz za osem mesiacov. Po odkvitnutí treba stonku odstrihnúť, nie trhať či lámať.

Pozor si treba dať na zálievku. Ak je substrát premáčaný, začnú hniť korene a rastlina odumiera. Samozrejme, ani opačný prípad nie je dobrý, teda dlhodobo suchý substrát. Z môjho pohľadu ste sa unáhlili s presádzaním. Stačilo len prihnojenie. Neodporúčam rastlinu presadiť a súčasne prihnojiť. S tým ste mali nejaký čas počkať. Miltónia je totiž citlivá na príliš koncentrovanú hnojivú zálievku. Ak spozorujete mäknutie listov, je jasné, že rastlina odhnila a ďalšie jej pestovanie už nemá význam.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

    Pridaj príspevok