Presadenie orchidey zaberie pár minút. Odmenou bude zdravá a kvitnúca rastlina

  • 18.11.2021

Po rokoch pestovania sa môže stať, že sa orchideám prestane dariť. Čo pre ne urobiť, aby znovu kvitli a vyzerali zdravo? Riešením je presadenie, ktoré zaberie len pár minút.

Presádzanie orchidey

Medzi najčastejšie pestované izbové orchidey patrí bezpochyby lišajovec (Phalaenopsis), ktorý si z obchodu donesieme v perfektnej kondícii s jedným alebo viacerými kvetnými stvolmi. Tento druh je na pestovanie pomerne nenáročný a okrem opatrnej zálievky a občasného hnojenia toho veľa nepotrebuje. Keďže ide vlastne o epifyt (epifyt = organizmus žijúci prichytený na povrchu živej rastliny, lišajovec je v pôvodnej domovine prichytený na stromoch), nepestuje sa v bežnom substráte, ale v nahrubo drvenej kôre. Tá ľahko presychá a je dobre prístupná pre vzduch, ktorý udržuje korene v dobrom stave bez zahnívania. Časom sa však môže stať, že sa rastlinám prestane dariť.

Najčastejšie to spoznáme podľa toho, že nekvitnú ani po bežnej pauze a ich listy strácajú vitalitu. To, že rastlina potrebuje už naozaj presadiť, spoznáme aj podľa toho, že veľké množstvo koreňov sa nachádza mimo kvetináča a v jeho vnútri neuvidíme takmer žiaden zelený, čiže funkčný koreň.

Presadenie rastliny nespočíva iba vo výmene nádoby a pestovateľského substrátu, ale je pritom dôležité odstrániť aj všetky odumreté korene. Po presadení rastlinu zalejeme až po troch dňoch, aby sa zahojili rezné rany. Neponáhľame sa ani s hnojením, to prvé by malo prísť až o niekoľko týždňov v závislosti od aktuálneho obdobia.

Presádzanie orchidey

Kedy presádzať?

Ideálnym termínom na presadenie orchidey je jar alebo jeseň. Pokiaľ je však lišajovec vo veľmi zlom stave, môžeme ho presadiť prakticky kedykoľvek. Snažíme sa vyhnúť presádzaniu, ak rastlina práve kvitne. Vzhľadom na to, že je schopná kvitnúť, zrejme nie je až v takom zlom stave. Navyše by sme pravdepodobne prišli o rozvinuté kvety aj puky.

Presádzanie orchidey krok za krokom

Budeme potrebovať:

  • kôrový substrát na orchidey
  • drevené alebo živočíšne uhlie
  • novú priesvitnú nádobu na orchidey (možno použiť aj pôvodnú vydezinfikovanú octom alebo iným prostriedkom)
  • vydezinfikované záhradnícke nožnice
  • nádobu na rozdrvenie uhlia
  • navlhčenú handričku na utretie listov

Pracovný postup

1. Pomôcky

Presádzanie orchidey

Najskôr si pripravíme potrebné pomôcky. Nožnice vydezinfikujeme, aby sme na rezné rany nepreniesli infekciu.

2. Vzhľad rastliny

Orchidea vhodná na presádzanie

To, že rastlina neprosperuje, spoznáme podľa nápadného vädnutia listov, ktorým nepomôže zálievka ani hnojenie.

3. Koreňový systém

Korene orchidey

Koreňový systém opatrne vyberieme z kvetináča a odstránime z neho pôvodnú kôru, v ktorej bola rastlina pestovaná.

4. Odstránime suché a nahnité korene

Odstránenie suchých koreňov orchidey

Rastlinou trochu zatrasieme, aby opadali zvyšky kôry. Nožnicami postupne odstránime všetky suché alebo nahnité korene.

5. Ošetrenie rezných rán

Korene orchidey

Ranky na živých koreňoch bývajú náchylné na hniloby, preto ich posypeme rozdrveným dreveným alebo aktívnym uhlím.

6. Výsadba

Ako presadiť orchideu

Na dno nádoby nasypeme vrstvu kôry, potom vložíme koreňový systém a zasypeme novým kôrovým substrátom.

7. Ukotvenie mladých koreňov

Presádzanie orchidey

Pri presádzaní rastlinu zapustíme o niečo hlbšie, ako bola predtým. Iba tak sa podarí do nádoby ukotviť všetky mladé korene.

8. Očistenie listov a zálievka

Čistenie listov orchidey

Navlhčenou handričkou očistíme listy. Približne tri dni nezalievame, aby sa zacelili rezné ranky na živých koreňoch.

 

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: autorka, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - január 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania Čemerica – vždyzelená trvalka, ktorá prekvapuje svojimi krásnymi kvetmi v zimnom období
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Čo s krušpánom, ktorý zničila vijačka a prečo týmto drevom nekúriť? Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Zvyšky zeleniny nevyhadzujte! O pár dní z nich môžete mať čerstvú vňať Hľadáte niečo nové na túto sezónu? Tieto netradičné druhy zeleniny dopestujete aj v našich podmienkach Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám