Na návšteve: Premena starej mestskej záhrady

  • 30.05.2018

Viete, čo je dôležité pri rekonštrukciách starých záhrad? Správne zhodnotiť existujúcu zeleň, a čo je krásne zdravé a má zmysel, zakomponovať do jej novej podoby.

Na návšteve: Premena starej mestskej záhrady

Vysoké stromy po obvode pri plote a trávnik vo svahu, to by ste tu našli predtým. Investori, mladí manželia s malými deťmi, túžili záhradu premeniť tak, aby svoj súkromný priestor mohli ako rodina efektívnejšie využívať.

Trochu netradične sa so svojimi požiadavkami obrátili na tri záhradné ateliéry, z ktorých ich malú minisúťaž vyhral pražský ateliér Flera. Dnes záhrade okrem ponechaných mohutných stromov dominujú atraktívne kvetinové záhony, v ktorých sú rôzne oddychové zákutia. Je tu i  rovná trávnatá plocha a úžitková časť so skleníkom a záhradným domčekom. Myslelo sa i na deti a umenie.

Na návšteve: Premena starej mestskej záhrady

Nápadné kvetinové záhony

Nové kvitnúce záhony sú situované najmä pod vysoké stromy. Záhradní architekti preto vybrali rastliny dobre znášajúce tieň. Sú vyskladané tak, aby boli vo výsledku celoročne atraktívne. Všimnite si, že nehýria množstvom farieb, ale práve naopak. Harmonické vyznenie majú na svedomí jemné odtiene farieb od smotanovej cez ružovú až po fialkovú.


Na návšteve: Premena starej mestskej záhrady

Farebná scéna sa vyvíja už od skorej jari, a to rozkvitaním drevín rododendronov, orgovánov a kalín, ktorým sekundujú trvalky kosatce, pivonky, bergénie, orlíčky a z cibuľovín cesnaky. Krásny je i začiatok leta, keď sa objavia trochu honosné a veľké smotanovobiele kvety hortenzií, doplnené ružovými astilbami a nenápadnými alchemilkami. Neskoré leto pribudnú vysoké náprstníky a nenáročné funkie.

Na návšteve: Premena starej mestskej záhrady

Výrazné zmeny

„Nové riešenie v porovnaní s tým, čo tu bolo, si vyžiadalo vytvorenie celkom nového konceptu,“ spomínajú líder ateliéru Ferdinand Leffler a jeho kolegyňa Natália Vataščinová. „Vytvorenie rovinatej plochy si vyžiadalo aj razantnejšie terénne práce so stavbou oporných múrikov a s vytvorením terás. Dospelá zeleň je pre každú záhradu prínosom, je priestorotvorná, v lete poskytuje tieň alebo cloní od ulice či pred vetrom.

Na návšteve: Premena starej mestskej záhrady
Kamene v opornom múriku sú na niektorých miestach vynechané kvôli skalničkám.

Duby, ktoré tu lemujú časť od ulice, boli kedysi vysadené na správnom mieste a vo vhodných rozstupoch, preto sme ich mohli ponechať. Pri výbere miesta na úžitkovú časť je zas kľúčové slnečné stanovište. Našli sme ho za domom, kde pribudol okrem vyvýšených záhonov s jahodami a bylinkami i menší skleník.“

Na návšteve: Premena starej mestskej záhrady

Na návšteve: Premena starej mestskej záhrady
Ďalej od domu je záhradná úprava poňatá viac prírodne.

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: Atelier Flera
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Pán profesor Hričovský radí: Hoci je zima, ovocná záhrada vašu pozornosť potrebuje. Na toto nezabudnite!
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie