Kedy a ako treba rezať tavoľník a levanduľu?

  • 06.06.2020

Vždy na prelome jari a leta nám krásne zakvitne tavoľník aj levanduľa. Je pravda, že ich treba hneď po odkvitnutí zrezať? Koľkokrát za sezónu ich vlastne treba zrezávať?

Strihanie levandule

Odpoveď je celkom jednoduchá. Áno, po odkvitnutí im rezom odstránime usychajúce súkvetia a robíme tak po každom odkvitnutí počas sezóny. To je individuálne a závisí to od oblasti, kde máte záhradu, od počtu slnečných dní, ale aj od intenzity rezu a starostlivosti, ktorú rastlinám venujete.

Dalo by sa veľmi zjednodušene povedať, že koľkokrát kvitnúce kry zrežete, toľkokrát opäť zakvitnú, pretože rezom podporíte bohatú násadu kvetov a ich dobrú kondíciu. Vďaka dôkladnému rezu si udržia kompaktný tvar a o pár týždňov zakvitnú znova. Tento princíp platí pre levanduľu aj pre tavoľník, no rovnako aj pre polodrevité kry, ako sú nátržník, perovskia, ľubovník či bradavec. Pritom platí, že ľubovník, tavoľník a nátržník ocenia po reze aj trocha organického hnojiva. V rovnakom období môžete zrezať aj odkvitnuté kvety na ružiach, ktorým obzvlášť doprajte po reze bohatú dávku organicko-minerálneho hnojiva.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce? Rastie vám v trávniku rebríček? Využite jeho liečivú silu!
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky Najnovší diel podcastu Záhrada sa venuje mesiacu august. Čo vás čaká v záhrade?