Kedy natierať kmene stromov vápenným mliekom?

  • 06.01.2020

Je stále aktuálny náter kmeňov vápenným mliekom? Natieral som ich na jeseň, ale sused mi vravel, že to do jari treba ešte zopakovať.

Natieranie stromov vápnom

V podmienkach nepredvídateľnej zimy, keď nevieme, ako a kedy sa prejaví nástup novej sezóny, je to doslova nevyhnutné. Ochrana vápenným mliekom na jeseň je už tradíciou. Biela farba nepohlcuje slnečné lúče natoľko, aby dochádzalo k prehriatiu. Náter dokáže zabezpečiť zníženie ohrievania asi až o 5 °C, čo následne zníži teplotný rozdiel medzi slnečnými dňami a mrazivými nocami. Riziko popraskania kôry je potom oveľa nižšie.

Toto však neplatí len o začiatku zimy. Už niekoľko rokov je totiž bežné, že počas zimy dochádza k odmäkom a, naopak, mrazivé dni dokážu udrieť aj počas výlučne jarných mesiacov. Aby sme predišli riziku vzniku mrazových trhlín na kmeňoch, je dobré náter zopakovať aj na prahu novej sezóny. Pred samotným náterom zo stromu oškrabeme pôvodný náter a starú, odumretú kôru. Dávame však pozor, aby sme neporanili mladú kôru pod ňou.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?