Ešte nie je neskoro vysadiť ovocný stromček

  • 16.04.2018

Hovoríte si, že jar je v plnom prúde a vysádzať ovocné stromčeky sa už nestihne? Nevešajte hlavu, ešte stále máte šancu.

Ešte nie je neskoro vysadiť ovocný stromček

Voľnokorenné ovocné stromčeky ešte stále môžete vysádzať. Dôležité sú nasledujúce body:

1. Vybrať správny stromček

V záhradníctve vám môže záhradník poradiť, ktorý stromček je ten pravý. Ak pomoc nie je na blízku, skontrolujeme vzhľad. Nesmie byť vidieť žiadne poranenie, zlomené kostrové konáre, hnilobu na koreňoch alebo ochorenie (škvrny, hniloba a pod.).

2. Rez

Je potrebné pred výsadbou odstrihnúť poškodené korene. Tiež je dobré skrátiť konáre a odstrániť tie, ktoré by zbytočne zapĺňali korunu.

3. Výsadba

– Vyhĺbime jamu cca 30 cm hlbokú s priemerom asi 1,5× väčším, ako je priemer koruny.

– Pre lepšiu stabilitu upevníme do výsadbovej jamy kôl, ku ktorému stromček priviažeme povrázkom do osmičky.
– Na dno dáme substrát zmiešaný s pôvodnou zeminou v pomere 1 : 1.
– Umiestnime stromček do jamy ku kolu, obsypávame zmiešaným substrátom a priebežne striasavame, aby sme sa zbavili vzduchových káps.
– Dáme hnojivo s Cereritom pre ovocné dreviny, ktoré bude stromčeku dodávať živiny počas vegetácie a mladý stromček lepšie porastie.
– Zošliapneme, kmienok sa dotýka substrátu v mieste, kde bol predtým zasadený, nie nižšie ani vyššie.
– Vytvoríme v jame lem, aby zálievka zostávala v jame, a dôkladne zalejeme.

Hnojivo na ovocné stromy

4. Použité materiály

– Záhradnícky substrát alebo Záhradnícky substrát s aktívnym humusom od spoločnosti Rašelina Soběslav. Sú vyhnojené na niekoľko týždňov, dobre držia vlahu a vytvárajú dobré prostredie pre rozvoj koreňov.
Hnojivo s Cereritom pre ovocné dreviny od spoločnosti Rašelina Soběslav značky Horticerit – dodá potrebnú výživu počas vegetácie, navyše vďaka prítomnosti humínových látok dochádza k lepšiemu transportu a spotrebe živín.
– Povrázok na uviazanie ku kolu. Môžeme použiť bežný zrebný povrázok, jutu alebo pružný štepársky.

Nezabúdajme, že ovocné stromčeky majú rady slnečné miesta s dostatkom vlahy. Sú rôzne stĺpovité odrody, ktoré môžeme pestovať vo veľkoobjemových kvetináčoch.

Hnojivá s cereritom

Viaczložkových hnojív značky Horticerit je celý rad – pre plodovú zeleninu, zemiaky, cibuľu a cesnak, jahody, univerzálne, pre ihličnany, trávnik 3 v 1, ovocné dreviny. Vďaka obsahu humínových látok rastliny využívajú živiny lepšie. Tieto živiny dostávajú počas celého obdobia vegetácie.

Viac na www.raselina.cz . Zaujímavé články, videá a súťaže o záhradníčení môžete sledovať na www.zahradnickakucharka.

 

Zdroj: Rašelina, a.s.
Foto: Rašelina, a.s., Pexels

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov