Krásny trávnik a pekné kvety potrebujú správnu výživu

  • 20.04.2021

…Raj pre oči, balzam na dušu… povzdychne si nejeden z nás, keď sa ocitne v prekrásne upravenej záhrade s hustým sviežim trávnikom, zaujímavými drevinami a záhonmi kvetov hýriacich farbami. Kto by nechcel vlastniť takú nádheru? Alebo aspoň kúsoček z nej.

msm7D 719

Výživa rastlín nie je jednoduchou záležitosťou. Tak ako človek bez kvalitnej stravy postupne chorľavie a chradne, tak aj rastliny bez vyváženého prísunu živín slabnú, žltnú, prestávajú kvitnúť a sú viac napádané chorobami a škodcami.

Dusík – N, fosfor – P a draslík – K sú základné živiny, ktoré všetky rastliny bez rozdielu potrebujú na svoj dobrý rast a vývoj. Jednotlivé druhy rastlín sa však líšia nárokmi na množstvo a rozdelenie každej živiny počas vegetácie. Napríklad trávnik je náročný na dusík, v jeseni však potrebuje viac draslíka, aby dobre prezimoval. Cibuľoviny sú vďačné za bohatší prísun fosforu a pre bohaté kvitnutie je nevyhnutný draslík. Navyše do výživy vstupuje množstvo mikroelementov (S, Fe, B, Cu, Mn, Mo, Zn). Sú potrebné v minimálnych množstvách, lenže bez nich rastliny nevedia prežiť.

Dôležité je aj to, ako sa jednotlivé živiny správajú v pôde, ich chemická forma, spôsob viazania v pôdnom sorpčnom komplexe a rýchlosť vyplavovania z pôdy. Je to veľa vedomostí, ktoré bežný človek zvyčajne neovláda. Moderná veda a súčasné technológie však umožňujú zohľadniť tieto poznatky a skúsenosti vo vývoji a výrobe takých prípravkov na výživu rastlín, ktoré aj obyčajnému laikovi bez odborných vedomostí umožnia dobre sa postarať o kvety, dreviny i trávnik v záhrade.

msm7D 853

V predaji je nepreberné množstvo najrôznejších druhov hnojív. Väčšina z nich veľmi dobre zohľadňuje nároky na množstvo a zloženie živín pre jednotlivé druhy rastlín. Záleží len na nás, aký typ si vyberieme (tekuté, práškové, granulované, vodorozpustné atď). Jedno majú spoločné. Hnojiť treba v malých dávkach a v krátkych intervaloch.

Prísun živín je nerovnomerný. Po prihnojení dochádza k „luxusnému“ príjmu živín, neskôr k menšiemu a ešte menšiemu, až k hladovaniu rastlín, pokiaľ nenasleduje ďalšie prihnojenie. Podstatne menšia je skupina hnojív, tzv. dlhodobo pôsobiacich, ktoré minimalizujú počet aplikácií na 1 – 2 dávky počas vegetácie a prísun živín je určovaný potrebou rastlín. Podľa technológie výroby sú to vlastne obaľované granulované hnojivá. Jadro takejto granulky tvorí koncentrované jednozložkové alebo viaczložkové hnojivo obalené hydrofóbnym (vo vode málo rozpustným) obalom. Tento obal nedovolí, aby sa živiny ľahko dostali do pôdneho roztoku a strácali sa skôr, ako ich rastliny stihnú využiť. Na uvoľňovanie živín z obalenej granulky nie je rozhodujúca voda, ale teplota pôdy. Pri vyššej teplote, keď je obyčajne aj viac svetla a rastliny rastú rýchlejšie, sa uvoľňuje aj viac živín. Opačne je to pri nižšej teplote. Tento typ hnojív, ktorý sa na prvý pohľad zdá drahší, je veľmi ekonomický. Pri pestovaní kvetov v rôznych nádobách stačí pri výsadbe primiešať odporúčanú dávku hnojiva do pôdy a počas vegetácie (5 – 6 mesiacov) už nie je potrebné ďalšie prihnojovanie.

Podobne je to pri výsadbe okrasných drevín do nádob alebo aj do voľnej pôdy. Mimoriadne zaujímavé je obaľované dlhodobo pôsobiace hnojivo pre trávniky. Trávnik produkuje veľké množstvo zelenej hmoty, a preto vyžaduje aj veľa živín, najmä dusíka. Dusík je najmobilnejším prvkom v pôde, rýchlo sa vyplavuje a nemožno ním hnojiť do zásoby.

hnojivo

Pri používaní bežných hnojív je teda potrebné časté hnojenie. Napriek tomu vzhľad trávnika nemusí byť taký, ako sme si predstavovali. Dlhodobo pôsobiace obaľované hnojivo na trávnik môže vyriešiť mnohé problémy súvisiace s výživou. Aplikuje sa len trikrát počas vegetácie – skoro na jar, v letnom období a v jeseni. Obsah živín v každej dávke je prispôsobený potrebám trávnika. Keďže okrem základných živín obsahuje aj potrebné mikroelementy, trávnik je sýtozelený, svieži a dobre živený. Hnojivo je jemne granulované, aby granulky ľahko prepadli pod listy trávy a nedochádzalo k ich zberu pri kosení. Aplikuje sa jednoducho pomocou rozmetacích vozíkov alebo malých ručných rozmetadiel.

Dajte si záležať na výbere hnojív pre vaše kvety, dreviny i trávniky. Určite sa vám odvďačia krásou.

www.sedos.sk

Zdroj: PR článok Sedos, s.r.o.

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla? Howea: Palma z hollyvoodskych filmov, ktorá vám odpustí, ak ju zabudnete poliať