Krok za krokom: Jednotenie mladých zeleninových rastliniek

  • 08.03.2018

Nedávno sme si ukázali, ako vysievať zeleninové osivá na predpestovanie priesad. Odvtedy ubehol dostatočne dlhý čas na to, aby nám vyrástli mladé rastlinky. Čo s nimi treba robiť ďalej? Nastal čas na ich jednotenie. 

Krok za krokom: Jednotenie mladých zeleninových rastliniek

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • substrát na pestovanie zeleninových priesad
  • debnička
  • perlit

Náradie a pomôcky:

  • záhradnícka lopatka
  • pracovné rukavice
  • krhla s vodou

Náročnosť *
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: skorá jar

Postup

1. KÝM ZAČNEME

Príprava na presádzanie

Hneď ráno si nachystáme všetko potrebné. Ideálne je, ak pracujeme v skleníku alebo v zimnej záhrade. Vždy tak, aby sme nemuseli priesady prenášať na väčšie vzdialenosti.

2. SUBSTRÁT

Substrát

Skôr ako začneme pikírovať, pripravíme si substrát. Najlepší je taký, ktorý je určený na výsevy a rozmnožovanie. Zeminu zo záhrady nepoužívame.

3. PERLIT

Substrát s perlitom

Do substrátu primiešame trochu perlitu. Tým substrát ešte viac prevzdušníme a zabezpečíme tak veľmi dobrý vývoj koreňového systému.

4. PLNENIE

Debnička so substrátom

Debničku, ktorú sme vystlali fóliou, naplníme pripraveným substrátom. Nie úplne po okraj, pretože by nám to neskôr komplikovalo zalievanie.

5. RAŠELINOVÉ TABLETY

Rašelinové tablety

Do misky s vodou dáme nasiaknuť rašelinové tablety. Časť mladých rastlín potom po jednom môžeme prepikírovaťe aj do nich.

6. VÝBER

Priesady

Z výsevnej nádoby vyberieme najsilnejšie rastliny, ktoré už môžeme presadiť. Tie opatrne vyberieme, aby sme ich prepikírovali, teda presadili.

7. KORIENKY

Mladé rastlinky s korienkom

Skôr než mladé rastlinky s prvými pravými listami rozsadíme, skrátime im dlhé korienky. Tým ich donútime vytvoriť bohatší koreňový systém.

8. JAMKA

Jamka na priesadu

Pri práci s mladými rastlinami používame pikírovací kolík. Je veľmi praktický a šetrný, pomocou neho urobíme do substrátu nie príliš hlboký otvor.

9. PRIHRNUTIE

Presádzanie priesad

Do pripravenej jamky vsunieme mladú rastlinu. Kolíkom k nej prihrnieme substrát a potom ho opatrne prstami pritlačíme.

10. SPRÁVNA VZDIALENOSŤ

Meranie vzdialenosti rastliniek

Mladé rastliny rozsádzame na dostatočne veľké vzdialenosti. Myslíme na to, že ešte vyrastú, preto by mali byť vzdialenosti medzi nimi asi 5 cm.

11. ZÁLIEVKA

Zalievanie

Rozsadené priesady opatrne zavlažíme vlažnou vodou. Dáme pozor, aby prúd nebol príliš silný. Debničku s rastlinami umiestnime na svetlé miesto.

Dobré rady

Podmienky

Ak majú priesady málo svetla, sú vytiahnuté a náchylné na zlomenie či poškodenie chorobami. Pozor na priame slnko, ktoré môže krehké rastliny popáliť. Vyžadujú rovnomernú teplotu , mierne kolísanie medzi dňom a nocou neprekáža. Vysoká teplota nie je potrebná, pretože núti rastliny rýchlejšie rásť a vyťahovať sa do výšky. Ideálne je udržiavať ju na úrovni asi 18 ⁰C. Potrebné je aj pravidelné vetranie. Sledujeme, či sa medzi rozsadenými rastlinami neobjavia choroby a škodcovia.

Zalievanie

Prepikírované priesady nezalievame na listy, ale opatrne ku koreňom. Inak totiž hrozí rozvoj hubových chorôb. Medzi každým ďalším zaliatím by mal substrát mierne preschnúť.

Prihnojovanie

Mladé rastliny môžeme približne 3 týždne po rozsadení aj prihnojiť. Vtedy je predpoklad, že sadenice sú dobre zakorenené. Volíme však hnojivo s postupným uvoľňovaním živín.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, Pixabay.com
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád
Tavolíny, hamamely a hortenzie: Vo februári venujeme pozornosť v okrasnej záhrade týmto rastlinám Osviežte si základy pestovania teplomilných paprík! Kedy začať s výsevom a kam ich vysadiť? Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád Ako správne rezať jadroviny? Eduard Jakubek vás prevedie celým postupom