Krok za krokom: Jednotenie mladých zeleninových rastliniek
Nedávno sme si ukázali, ako vysievať zeleninové osivá na predpestovanie priesad. Odvtedy ubehol dostatočne dlhý čas na to, aby nám vyrástli mladé rastlinky. Čo s nimi treba robiť ďalej? Nastal čas na ich jednotenie.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- substrát na pestovanie zeleninových priesad
- debnička
- perlit
Náradie a pomôcky:
- záhradnícka lopatka
- pracovné rukavice
- krhla s vodou
Náročnosť *
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: skorá jar
Postup
1. KÝM ZAČNEME
Hneď ráno si nachystáme všetko potrebné. Ideálne je, ak pracujeme v skleníku alebo v zimnej záhrade. Vždy tak, aby sme nemuseli priesady prenášať na väčšie vzdialenosti.
2. SUBSTRÁT
Skôr ako začneme pikírovať, pripravíme si substrát. Najlepší je taký, ktorý je určený na výsevy a rozmnožovanie. Zeminu zo záhrady nepoužívame.
3. PERLIT
Do substrátu primiešame trochu perlitu. Tým substrát ešte viac prevzdušníme a zabezpečíme tak veľmi dobrý vývoj koreňového systému.
4. PLNENIE
Debničku, ktorú sme vystlali fóliou, naplníme pripraveným substrátom. Nie úplne po okraj, pretože by nám to neskôr komplikovalo zalievanie.
5. RAŠELINOVÉ TABLETY
Do misky s vodou dáme nasiaknuť rašelinové tablety. Časť mladých rastlín potom po jednom môžeme prepikírovaťe aj do nich.
6. VÝBER
Z výsevnej nádoby vyberieme najsilnejšie rastliny, ktoré už môžeme presadiť. Tie opatrne vyberieme, aby sme ich prepikírovali, teda presadili.
7. KORIENKY
Skôr než mladé rastlinky s prvými pravými listami rozsadíme, skrátime im dlhé korienky. Tým ich donútime vytvoriť bohatší koreňový systém.
8. JAMKA
Pri práci s mladými rastlinami používame pikírovací kolík. Je veľmi praktický a šetrný, pomocou neho urobíme do substrátu nie príliš hlboký otvor.
9. PRIHRNUTIE
Do pripravenej jamky vsunieme mladú rastlinu. Kolíkom k nej prihrnieme substrát a potom ho opatrne prstami pritlačíme.
10. SPRÁVNA VZDIALENOSŤ
Mladé rastliny rozsádzame na dostatočne veľké vzdialenosti. Myslíme na to, že ešte vyrastú, preto by mali byť vzdialenosti medzi nimi asi 5 cm.
11. ZÁLIEVKA
Rozsadené priesady opatrne zavlažíme vlažnou vodou. Dáme pozor, aby prúd nebol príliš silný. Debničku s rastlinami umiestnime na svetlé miesto.
Dobré rady
Podmienky
Ak majú priesady málo svetla, sú vytiahnuté a náchylné na zlomenie či poškodenie chorobami. Pozor na priame slnko, ktoré môže krehké rastliny popáliť. Vyžadujú rovnomernú teplotu , mierne kolísanie medzi dňom a nocou neprekáža. Vysoká teplota nie je potrebná, pretože núti rastliny rýchlejšie rásť a vyťahovať sa do výšky. Ideálne je udržiavať ju na úrovni asi 18 ⁰C. Potrebné je aj pravidelné vetranie. Sledujeme, či sa medzi rozsadenými rastlinami neobjavia choroby a škodcovia.
Zalievanie
Prepikírované priesady nezalievame na listy, ale opatrne ku koreňom. Inak totiž hrozí rozvoj hubových chorôb. Medzi každým ďalším zaliatím by mal substrát mierne preschnúť.
Prihnojovanie
Mladé rastliny môžeme približne 3 týždne po rozsadení aj prihnojiť. Vtedy je predpoklad, že sadenice sú dobre zakorenené. Volíme však hnojivo s postupným uvoľňovaním živín.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, Pixabay.com
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, Na listoch magnólie sa nám začali objavovať sivé škvrny ktoré zároveň…