Krok za krokom: Rozmnožujeme brečtan

  • 18.09.2020

Brečtan je nenáročná vždyzelená drevina, ktorá má v záhrade rozmanité možnosti využitia. Zakryje nevzhľadné ploty a kúty, vytvorí súvislý pokryv pôdy, obrastie múry, pergoly a treláže.

Krok za krokom: Rozmnožujeme brečtan

V sortimente predávaných kultivarov nájdeme aj zaujímavé rarity, napríklad s drobnými listami. Aj teraz je vhodné obdobie na výsadbu tejto popínavky. Nie je to však jediný spôsob, ako si brečtan zaobstarať. Ak sme u svojich známych videli netradičný druh či kultivar, požiadame ich o niekoľko výhonkov. Z nich si pripravíme odrezky, ktoré sa rýchlo zakorenia. Zakrátko tak prakticky zadarmo získame množstvo nových rastlín.

Po zakorenení ich presadíme do menších kvetináčov, kde vytvoria hustý koreňový bal a po vysadení na konečné stanovište sa rýchlo ujmú.

Rozmnožujeme brečtan z odrezkov

1. ODREZKY

Odrezky z brečtanu

Brečtan si rozmnožíme pomocou polovyzretých vrcholových alebo stonkových odrezkov. Odoberieme ich pomocou nožníc z najviac slnečnej strany.

2. DĹŽKA

Brečtan z odrezkov

Vhodná dĺžka odrezkov je 10 – 15 cm. Najideálnejšie na zakoreňovanie sú stredné časti stoniek s minimálne troma uzlami, z ktorých vyrastajú listy.

3. SUBSTRÁT

Substrát na rozmnožovanie rastlín

Na zakoreňovanie použijeme substrát, ktorý je určený na rozmnožovanie rastlín. Dostaneme ho kúpiť hotový alebo si ho namiešame.

4. UMIESTNENIE

Rozmnožovanie brečtanu

Konce brečtanových odrezkov ošetríme v práškovom stimulátore a pozapichujeme do kvetináča so substrátom. Zavlažíme a umiestnime na chránené miesto.

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku