Fotonávod: Rozmnožujeme fuksie pomocou odrezkov

 • 08.08.2019

Patria k najkrajším v lete kvitnúcim rastlinám pestovaným vo vegetačných nádobách. Množstvo zaujímavých druhov a kultivarov často nabáda k vytvoreniu malej zbierky. Ak si chceme najkrajšie jedince zachovať pre budúci rok, teraz prichádza tá správna príležitosť.

Fuksia v črepníku

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • rastliny fuksií
 • substrát na výsevy a rozmnožovanie
 • perlit
 • plastová nádoba na zakoreňovanie
 • práškový stimulátor

Náradie: 

 • záhradnícka lopatka
 • pracovné rukavice
 • záhradnícke nožnice
 • záhradnícky nôž
 • krhla s vodou

Náročnosť: **
Ľudia: 1
Obdobie: koniec leta

Pracovný postup

1. MIESTO

Náradie a substrát na presádzanie fuksií

Fuksie si jednoducho rozmnožíme pomocou odrezkov. Najskôr si pripravíme všetko potrebné, nezabudnime hlavne na vhodný typ substrátu.

2. VÝBER

Odoberanie odrezku z fuksie

Najviac vhodné sú vrcholové odrezky. Odoberáme ich zo zdravých a bohato olistených rastlín, ideálne sú výhonky bez kvetov či kvetných pukov.

3. PERLIT

Sypanie perlitu do substrátu

Začneme s prípravou substrátu: použijeme substrát určený na rozmnožovanie rastlín. Z dôvodu prevzdušnenia doň pridáme za hrsť perlitu. Všetko dôkladne premiešame. Substrát by mal byť mierne vlhký.

4. NÁDOBA

Sypanie substrátu s perlitom do kvetináča

Hotový substrát – jeho primerané množstvo nasypeme do pripravenej plastovej nádoby. Nádobu naplníme takmer po vrch.

5. UTLAČENIE

Pripravený substrát v kvetináči

Substrát v nádobe jemne utlačíme, nie však príliš. Odrezky by sa neskôr pri zapichovaní mohli polámať.

6. ODLISTENIE

Odstrihnutý výhonok fuksie v rukách

Začneme s úpravou odrezkov. Odstránime im listy, necháme len zopár – ideálne 2 až 3. Prispeje to k rýchlejšiemu zakoreňovaniu.

7. SKRÁTENIE

Zastrihnutie lístkov na odrezku fuksie

Ponechané listy na odrezkoch ešte skrátime zhruba o polovicu. Znížime tak vyparovanie vody z listov. Pracujeme opatrne, aby sme krehké výhonky nepoškodili.

8. VODA

Odrezok z fuksie vo vode

Konce odrezkov namočíme do vody. Je to najmä preto, aby na hladké stonky následne lepšie priľnul práškový stimulátor.

9. STIMULÁTOR

Odrezok z fuksie v stimulátore rastu

Dôležitým krokom je ošetrenie odrezkov práškovým stimulátorom. Podporí rýchlejšie a kvalitnejšie zakoreňovanie.

10. ZAPICHNUTIE

Zapichnutie výhonku do substrátu

Ošetrené odrezky postupne pozapichujeme do substrátu, v ktorom sa budú fuksie zakoreňovať. Je praktické si urobiť ceruzkou dierku, aby sme pri zapichovaní zo stoniek nezotreli stimulátor.

11. ZAKRYTIE

Zakrytie fuksií sáčkom

Odrezky pozapichované v substráte dôkladne zalejeme a zakryjeme perforovaným priehľadným igelitovým vreckom. Nádobu umiestnime do polotieňa. Môžeme vyskúšať zakoreňovať aj bez zakrytia, aby sme porovnali jednotlivé výsledky.

Odborník radí:

Fuksie si môžeme rozmnožiť pomocou odrezkov kedykoľvek aj počas septembra alebo v októbri. Okrem substrátu sa veľmi dobre zakorenia aj v pohári s vodou.

Dobré rady

Ďalšia starostlivosť

Substrát s odrezkami treba udržiavať neustále mierne vlhký. Zakorenia sa v priebehu mesiaca. Mladé rastliny môžeme následne presadiť do menších črepníkov a do kvalitného substrátu. V týchto črepníkoch aj prezimujú. Mladé rastliny zalievame, ale už neprihnojujeme. Môžeme ich však zaštipnúť, aby sa rozkonárili.

Pestovateľské podmienky

Fuksie prosperujú vo vegetačných nádobách v polotieni a na miestach, ktoré sú chránené pred vetrom a dažďom. Dôležité je pravidelné zavlažovanie, prihnojovanie hnojivom pre kvitnúce balkónové rastliny, odstraňovanie odkvitnutých kvetov, žltých a poškodených listov. Priebežne tiež možno rastliny zaštipovať, aby sa viac rozkonárili. V najhorúcejších dňoch sa vyplatí rastliny skoro ráno ovlažiť jemným postriekaním vodou. Fuksie prezimujú pomerne ľahko v svetlej a chladnej miestnosti, v tme budú počas zimy živoriť.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

 • Prosím Vás o akú chorobu sa jedná alebo čo jej chýba? Sú to listy z fuksie.…

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?