Týchto 11 jednoduchých krokov vám pomôže vypestovať mliečniky z odrezkov

  • 18.03.2019

Mliečniky (Euphorbia) sú atraktívne záhradné trvalky, ktoré sa čoraz častejšie pestujú aj vďaka ich nenáročnosti a nevšednej kráse. Rozmnožiť si ich môžete výsevom semien alebo pomocou odrezkov. Na ich odber a zakorenenie je teraz vhodný čas. 

Týchto 11 jednoduchých krokov vám pomôže vypestovať mliečniky z odrezkov

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • mliečnik
  • substrát na rozmnožovanie rastlín
  • práškový stimulátor
  • plastová miska na rozmnožovanie

Náradie:

  • krhla s vodou
  • záhradnícky nôž
  • záhradnícke nožnice

Náročnosť: **
Čas: 1 hodina
Ľudia: 1
Obdobie: skorá jar

Pracovný postup

1. ODBER

Mliečnik

Z rozkonárených trsov vyberieme niekoľko zdravých a pevných výhonkov. Nemali by byť poškodené, choré či napadnuté. Výhonky odstrihneme ostrými nožnicami.

2. ÚPRAVA

Mliečnik z odrezkov

Z nastrihaných výhonkov odstránime všetky spodné listy, ktoré sú väčšinou suché. Reakciou na rez je vytekanie jedovatej mliečnej tekutiny. Preto pracujeme v rukaviciach.

3. ODREZOK

Odrezok mliečnika

Odrezok vhodný na rozmnoženie rastliny musí byť primerane dlhý, len niekoľko centimetrov. Odstrihneme aj rastový vrchol, aby nevyparoval vodu.

4. ÚPRAVA KONCA

Orezanie mliečnika

Koniec odrezka zastrihneme tesne pod miestom, odkiaľ vyrastajú listy. Použijeme ostrý nôž, aby bol rez čo najhladší.

5. ODLOŽENIE

Odrezky mliečnika

Pripravené odrezky necháme zaschnúť v chladnejšom prostredí asi hodinu. Mliečna šťava prestane vytekať a s odrezkami sa nám bude lepšie manipulovať.

6. SUBSTRÁT

Substrát

Kým budú odrezky zasychať, môžeme si pripraviť substrát na zakoreňovanie. Do kvalitného substrátu na rozmnožovanie primiešame žltý piesok, ktorý podporí zakoreňovanie.

7. PERLIT

Perlit so substrátom

Vyplatí sa pridať aj za hrsť perlitu, ktorý substrát prevzdušní. Všetko dôkladne premiešame a pripravenú zmes navrstvíme do zakoreňovacích misiek.

8. STIMULÁTOR

Práškový stimulátor

Konce odrezkov namočíme do práškového stimulátora. Opatrne oklepeme o okraj misky. Stimulátor zvýši šance na zakorenenie odrezkov.

9. ZAPICHNUTIE

Výsadba mliečnika z odrezkov

Odrezky pozapichujeme do pripravenej misky so substrátom asi do polovice ich dĺžky. Dávame pozor, aby sme z hladkých rezných rán nezotreli práškový stimulátor.

10. ZÁLIEVKA

Polievanie mliečnikov

Pozapichované odrezky zavlažíme. Netreba veľmi, dôležité je, aby bol rozmnožovací substrát dostatočne vlhký. Použijeme krhlu s jemným kropítkom alebo rozprašovač.

11. UMIESTNENIE

Mliečnik z odrezkov

Nádobu s odrezkami umiestnime na svetlom mieste s teplotou od 15-20 °C. Vyplatí sa ju zakryť, aby mali odrezky počas zakoreňovania vyššiu vzdušnú vlhkosť.

Dobré rady

Vhodné druhy

Týmto spôsobom si môžete rozmnožiť všetky vždyzelené druhy mliečnikov. Napríklad mliečnik myrtolistý (Euphorbia myrsinites), mliečnik himalájsky (Euphorbia griffithii) a mliečnik mnohofarebný (Euphorbia polychroma). Na jeseň možno mliečniky rozmnožiť aj delením trsov.

Ďalšia starostlivosť

Odrezky zakryté vekom vetráme, aby sa nekumulovalo prílišné vlhko a nehrozil rozvoj plesní. Substrát musí byť stále mierne vlhký. Ak z odrezku odpadne list, nič sa nedeje, odstránime ho. Priebežne treba kontrolovať aj samotné odrezky, ak niektorý zahníva, treba ho hneď odstrániť. Zakoreňovanie trvá asi mesiac. Zhruba koncom jari mladé rastliny porozsádzame do malých črepníkov. Až keď sa tu dobre zakorenia a vytvoria pevný koreňový bal, vysadíme ich do záhrady.

Mliečnik

Uplatnenie

Mliečniky sú efektné, nedocenené trvalky. Krásne vždyzelené druhy zatraktívňujú záhrady celoročne, dokonca aj v zime sú viac nápadné ako iné trvalky. Uprednostňujú slnečné miesta alebo polotieň s mierne vlhkou, priepustnou pôdou. Nehodia sa na miesta málo vzdušné, príliš vlhké a do podmáčaných pôd. Vyniknú v skalkách, štrkových záhonoch aj v kvetinových záhonoch. Hodia sa k okrasným trávam, pekné sú v kombinácii s cibuľovinami kvitnúcimi na jar.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

 

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov