Krok za krokom: Zelené práce vo vinici

  • 06.08.2020

Zelené práce predstavujú súhrn aktivít, ktoré vykonávame priebežne počas sezóny, približne od mája do augusta, septembra. Ich cieľom je udržiavať vzdušnosti kra, ktorá je podstatná pre prevenciu chorôb viniča a pozitívne ovplyvňuje úrodu.

Krok za krokom: Zelené práce vo vinici

Jednou z prvých prác je čistenie kmienka. Všetky mladé výhonky, ktoré z neho vyrastajú, vylamujeme. Mladé výhonky vylamujeme aj z hlavy, pretože majú len malé alebo žiadne strapce a najmä zbytočne zahusťujú vnútro kra. Koncom júna, v júli, začneme s odstraňovaním zálistkov z letorastov. Tie tiež ker zahusťujú, a keďže sú mladé a krehké, sú náchylnejšie na hubové choroby, najmä múčnatku.

Všetky letorasty opatrne zastrkujeme do drôtenej konštrukcie, aby sme zachovali priechodnosť a dobré prúdenie vzduchu okolo krov.

Niekedy už v júli, ale častejšie v auguste, keď sa nové letorasty nakláňajú cez najvyšší drôt vo vedení a zavadzajú v chôdzi, pristúpime k skracovaniu letorastov, k takzvanému snímaniu. Prevísajúce letorasty odstrihneme približne 10 cm nad vrchným drôtom a môžeme odniesť do kompostu. Tento krok nie je dobré unáhliť, keď vinič intenzívne rastie, inak podporíme tvorbu zálistkov.

Starostlivosť o vinič počas sezóny

1. Vylamovanie letorastov z kmienka

Vylamovanie letorastov z kmienka

Vylomíme všetky letorasty rastúce z kmienka.

2. Letorasty vyrastajúce z hlavy

Odstraňovanie letorastov z viniča

Vylomíme letorasty z hlavy. Ak je ker slabý, ponecháme jeden, dva najsilnejšie.

3. Zálistky

Vylamovanie zálistkov

Z pazúch listov vyrastajú mladé výhonky, zálistky, ktoré vylomíme.

4. Úprava letorastov

Letorasty priebežne zastrkujeme do drôtov vedenia.

Letorasty priebežne zastrkujeme do drôtov vedenia.

 

 

Text: Ing. Monika Králová, Marian Bočko
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: hrozno | leto | vinič

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Vyhrajte ovocné stromy a kry, naučte deti milovať prírodu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Akými rastlinami vyplniť medzery medzi betónovými doskami chodníka? Vyskúšajte tieto Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku