Milujete hrozno? Správna výsadba je prvým krokom k úrode

  • 07.11.2018

Časy, keď sa vinič sadil iba jar či na jeseň je preč. Dnes môžeme toto atraktívna a obľúbené ovocie pokojne vysádzať aj celoročne. Práve vďaka kontajnerovaným sadeniciam.

Milujete hrozno? Správna výsadba je prvým krokom k úrode

Kontrolný zoznam

Materiál: 

  • sadenica viniča
  • hnojivo na báze rohoviny
  • oporný kolík

Náradie:

  • pracovné rukavice
  • rýľ
  • krhla s vodou

Postup výsadby

1. NÁKUP

Výsadba hrozna

Predaj viničových sadeníc v kontajnerovanej forme je už dnes celkom bežný. Každoročne kúpime čoraz väčšie množstvo odrôd.

2. VÝKOP

Výkop jamy na hrozno

Miesto výsadby odburiníme a vykopeme jamu s veľkosťou menšieho vedra, aby sa do nej pohodlne sadenica zmestila.

3. ZÁSOBNÉ HNOJIVO

Hnojivo rohovina

Pridáme ho priamo pri výsadbe. Vhodné sú hnojivá na báze rohoviny, napríklad Rokosan alebo Rokohumin. Tie korene viniča nespália.

4. POL NA POL

Výsadba hrozna

Polovicu hnojiva nasypeme do výsadbovej jamy. Druhú polovicu primiešame do vykopanej zeminy, ktorou budeme sadenicu prihŕňať.

5. KOREŇOVÝ BAL

Koreňový bal

Sadenicu vyberieme z kontajnera tak, aby sme neporušili koreňový bal a nespôsobili rastline zbytočný stres. Zároveň bal skontrolujeme.

6. VYSÁDZANIE

Výsadba viniča

Sadenicu vložíme do jamy a skontrolujeme, či je hĺbka jamy dostatočná. Koreňový bal ručne prihrnieme zeminou zmiešanou s hnojivom.

7. SPRÁVNA HĹBKA

Výsadba viniča

Pri štepených sadeniciach je dôležité, aby miesto štepenia zostalo nad zemou. Sadenice vypestované z odrezkov môžeme sadiť aj hlbšie.

8. OPORNÝ KOLÍK

Výsadba viniča

K sadenici hneď pri výsadbe umiestnime oporný kolík, o ktorý ju budeme v budúcnosti upevňovať. Po zime bude značkou miesta výsadby.

9. UPEVNENIE

Upevnenie viniča

Oporný kolík upevníme špeciálnym háčikom k opornej konštrukcii, čo nám zabezpečí jeho pevnú a trvalú fixáciu a stabilizáciu.

10. ZÁLIEVKA

Výsadba viniča

Nevyhnutným záverom každej výsadby je dôkladná zálievka. Sadenici doprajeme dostatok vody a zalievame aj v nasledujúcich týždňoch.

11. NAKOPCOVANIE

Nakopcovanie viniča

Nakoniec vinič nakopcujeme zeminou, ktorá ju ochráni pred zimnými mrazmi. V prípade štepených sadeníc zakryjeme hlinou aj miesto štepenia.

Dobré rady

Sadenice v kontajneri

Hoci naši otcovia sadili vždy voľnokorenné sadenice, kontajnerovaný vinič je u nás čoraz populárnejší. Mnohé druhy menej známych ovocných druhov sa dokonca predávajú iba v kontajneroch (brusnice, aktinídie, kľukvy, čučoriedky). Tomuto trendu sa nevyhol ani stolový vinič, ktorý je mimoriadne obľúbený, pretože kontajnerované sadenice možno vysádzať nielen na jar či na jeseň, ale celoročne.

Výsadba

Nelíši sa od výsadby voľnokorenných sadeníc. Rozdiel je v tom, že takto vysádzate nielen živú, ale súčasne už i zakorenenú sadenicu. Tá, pokiaľ dodržíte všetky zvyčajné postupy a neurobíte zbytočnú chybu, veľmi rýchlo zakorení. Jej korene prakticky okamžite začnú prerastať okolitú zeminu a rastlina sa začne rýchlo rozrastať.

Ďalšia starostlivosť

Počas nasledujúcej jari rastlinu jemne obkopeme a zbavíme celého hrobčeka, ktorým sme ju v jeseni zaizolovali. Následne ju hlboko zrežeme. V prípade štepenej sadenice na 2 očká od miesta štepenia, v prípade sadenice z odrezkov na 2 očká od zeme. Týmto podporíme jej intenzívny rast, vďaka ktorému sa súčasne rozrastie a spevnie aj koreňový systém.

 

 

Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád