Ktoré odrody jabloní a hrušiek vybrať do severných oblastí?
Slovensko je krajina veľmi členitá, čo vytvára potrebu ponuky ovocných výpestkov s rozdielnou odolnosťou proti chladu. Pozreli sme sa na novšie odrody, ktoré môžete pestovať aj v tých najokrajovejších oblastiach.
I keď hlavná oblasť pestovania ovocia na Slovensku je jeho juhozápadná časť, nič to nemení na fakte, že Slovensko je plné záhradkárov, ktorí prahnú po stále novších odrodách, ktoré by mohli pestovať vo svojich záhradách. A tieto záhrady sa nenachádzajú iba v Komárne či Stupave, ale sú roztrúsené po celom území republiky. A práve tu nachádzame akési jemné znevýhodnenie severnejších lokalít. Väčšina odrôd je totiž vyšľachtená do južných a severných polôh. Väčšina. Ale nie všetky. Existujú aj také, s ktorými uspejete aj na Orave, Spiši, Kysuciach, Horehroní, Liptove či v Šariši.
Jablone do severných oblastí
Auksis
Voľne preložiteľné ako Zlaté. Ide o najlepšiu litovskú odrodu jablone pochádzajúcu z kríženia odrôd Mc´Intosh x Gravštýnske. Veľmi známa a obľúbená je najmä v Litve, Lotyšsku a Estónsku. Stromy rastú silno, odporúča sa preto na zmiernenie rastu ich pestovanie na slabšie a stredne silno rastúcich podpníkoch, na ktorých tiež oveľa skôr vstupujú do plodnosti. Je možné ich pestovať i na podpníku MM106 alebo Antonovka, viac im však vyhovujú napríklad podpníky M26 či klon 62-396.
Je to zimná odroda, ktorá sa v našich podmienkach správa skôr ako typická jesenná. Plody dozrievajú začiatkom septembra a konzumovateľné sú prakticky okamžite. Skladovanie je možné v dobrých podmienkach do februára až marca. Plody sú atraktívne, stredne veľké až veľké (120 – 150 g), okrúhle, čiastočne sploštené. Farba šupky je žltá, na slnečnej strane vyfarbená do ružovočervena. Dužina je pomerne mäkká, vyžaduje opatrný zber, prepravu a triedenie. Plody vynikajú veľmi dobrou chuťou, sú šťavnaté, polosladké. Odroda je veľmi mrazuvzdorná, odolná proti chorobám. Je potrebné zberať ju v správnom čase, v prípade neskoršieho zberu plody opadávajú.
Antej
Bieloruská stredne silno rastúca zimná odroda. Ako väčšina bieloruských odrôd má veľmi dobrú chuť, je mrazuvzdorná a odolná proti chorobám. Plody sú veľké, veľmi atraktívne a žiadané. Šupka je výraznej tmavočervenej farby, dužina je pevná a šťavnatá.
Plody dozrievajú v polovici septembra a možno ich skladovať do marca. Dobre znášajú prepravu. Dozreté plody zostávajú (na rozdiel od odrody Auksis) dlhodobo na konároch, vďaka čomu je možný ich postupný zber. Do plodnosti stromy vstupujú už v druhom až treťom roku, odroda je známa svojimi vysokými úrodami.
Bieloruské malinové
Zimná odroda pochádzajúca, ako už jej samotný názov napovedá, z Bieloruska. Stromy rastú stredne silno, konáre dobre obrastajú plodonosnými výhonmi. Úrodnosť je veľmi dobrá a každoročná.
Atraktívne červené plody dorastajú do veľkosti okolo 150 g. Konzumne dozrievajú v novembri, skladujú sa do marca. Dužina je šťavnatá, sladkokyslá, jemne aromatická. Odroda je veľmi dobre odolná proti mrazom.
Kovalenkovskoje
Neskorá letná odroda pochádzajúca z bieloruského šľachtenia. Stromy tejto odrody rastú stredne intenzívne. Tvoria pevné a dobre tvarovateľné koruny, v ktorých postačuje jemná prerezávka mladších výhonov. Odroda skoro vstupuje do plodnosti. Zber plodov je v druhej polovici augusta.
Plody dozrievajú postupne, veľmi dobre držia na strome, a to i vo veternom počasí. Sú veľké, v priemere dosahujú hmotnosť 150 – 180 g. Šupka je svetločervenej farby, dužina je šťavnatá, krásne sladká, s absentujúcimi kyselinami. Plody vydržia po zbere asi mesiac, v chladiarni ich možno skladovať dokonca až 2 mesiace. Odroda je úrodná, odolná proti chorobám a vďaka vysokej rezistencii proti chladu je vhodná aj do okrajových oblastí.
Stĺpovité jablone
Gatis
Litovská zimná stĺpovitá odroda pochádzajúca z kríženia odrôd KV-26 x Iedzenu. Známa je tiež pod kódovým označením D-3-94-2. Stromy sú silno rastúce, preto vyžadujú podpníky typu M26 a slabšie. Stredne sa rozkonáruje, na zamedzenie vyhoľovania je vhodná pravidelná obmena rodivých výhonov a tŕňov. Kvitne stredne skoro, kvety sú atraktívne. Do plodnosti vstupuje skoro a vďaka vysokým úrodám je náchylná na striedavú plodnosť. Plody sú atraktívne, stredne veľké, majú široký kónický tvar, jednotnú tmavočervenú farbu. Dužina je pevná, zelenkavá, stredne šťavnatá, polokyslá, dobre chutí. Plody dozrievajú koncom septembra, skladovateľnosť je do februára. Odroda je stredne odolná proti chrastavitosti, odolná proti múčnatke a hnilobe plodov. Nebolo zistené napadnutie rakovinou. Odroda je výrazne mrazuvzdorná, a to aj pri jarných mrazoch.
Inese
Veľmi hodnotná lotyšská stĺpovitá neskoro jesenná odroda, odolná proti chrastavitosti.
Plody sú stredne veľké, povrch šupky je jasnočervený, s pekným vzhľadom. Dužina je zelenobiela, jemná, veľmi dobre chutí, je stredne šťavnatá. Plody začínajú dozrievať začiatkom septembra, konzumovateľné sú prakticky okamžite. Skladovanie je možné do februára. Stromy sú slabo rastúce, veľmi skoro vstupujú do plodnosti. Odroda je spoľahlivo odolná proti mrazom.
Mango
Lotyšská odroda, ktorá obohacuje sortiment stĺpovitých odrôd jabloní. Odroda dozrieva na prelome jesene a zimy.
Plody sú nadpriemerne veľké. V čase zberu sú peknej žltkastej farby, ktorú na väčšine plodu dozrievajú atraktívne ružové pásiky. Plody sú veľmi chutné, so sladkokyslou chuťou, ktorá intenzívne pripomína banánovú a mangovú arómu. Odroda je úrodná, úplne rezistentná proti chladu a s vysokou mierou odolnosti proti hubovým chorobám.
Moskovskoje Ožerelje
Veľmi perspektívna, atraktívna neskoro jesenná až zimná ruská stĺpovitá odroda. Plody sú veľké (až 150 – 170 g), tmavočervené, s veľmi dobrou šťavnatou chuťou.
Odroda je veľmi dobre plodiaca, vysokoodolná proti chrastavitosti a chladu. Stromy sú slabo rastúce, vďaka čomu veľmi skoro vstupujú do plodnosti, ktorá je vysoká. Zrelé plody zostávajú dlho na strome. Odroda nasadzuje množstvo plodov, preto je na dosiahnutie a zachovanie ich kvality potrebná každoročná silná prebierka.
Valiuta
Neskoro jesenná až skoro zimná ruská odroda vyšľachtená V. Kichinom, známym ruským propagátorom stĺpovitých jabloní. Plody sú stredne veľké, okrúhle, tmavoružové, s pevnou stredne šťavnatou dužinou. Chuť je aromatická, veľmi dobrá, intenzívna.
Plody dlho vydržia na konároch, na konzum sú vhodné od septembra do januára. Odroda je odolná proti chrastavitosti, mrazuvzdorná a odolná proti chorobám. Stromy sú stredne silno rastúce, netvoria veľa konárov. Do plodnosti vstupujú skoro, plodia bohato a pravidelne.
Zane
Lotyšská neskoro letná stĺpovitá odroda jablone pochádzajúca z kríženia odrôd KV-11 x Melba. Stromy rastú stredne silno, slabo sa rozkonárujú, vynikajú atraktívnymi dlhými listami. Kvitne stredne skoro, kvety sú atraktívne. Do plodnosti vstupuje skoro a tá je vysoká, ako väčšina stĺpovitých odrôd má však tendenciu k striedavej plodnosti. Plody sú stredne veľké, jednotné, hladké, atraktívne, v okrúhlom tvare. Vrchné sfarbenie šupky je jasnočervené. Dužina je stredne pevná, biela, aromatická, polokyslá až sladká, dobrá. Zberová sezóna sa začína v neskorom lete a končí sa počas jesene. Plody dlhším skladovaním strácajú kyslosť. Stromy sú stredne odolné proti chrastavitosti i múčnatke, nebolo pozorované ani napadnutie rakovinou. Vykazujú tiež dobrú odolnosť proti jarným mrazom. Odporúča sa ich pestovanie na podpníkoch M26 a MM106.
Hrušky vhodné do severných oblastí
Beloruskaja pozniaja
… alebo tiež Bieloruská neskorá je zimná odroda hrušky pochádzajúca, ako už jej názov napovedá, z Bieloruska. Stromy rastú celkovo stredne silno, skoro vstupujú do plodnosti, ktorá je bohatá. Opelí ju bežne viacero odrôd, z tých ruských sú vhodnými opeľovačmi napríklad odrody Vasarine Sviestine a Mramornaja.
Plody dozrievajú začiatkom októbra, skladovateľnosť je do februára. Sú stredne veľké až veľké, majú baňatý hruškovitý tvar, dosahujú hmotnosť okolo 110 – 120 g. Šupka je žltozelenej farby, na slnečnej strane s jemným pomarančovým líčkom. Dužina je pevná, stredne šťavnatá, veľmi dobre chutí. Odroda je veľmi mrazuvzdorná, odolná proti chorobám.
Mramornaja
Ruská, stredne silno rastúca, nenáročná na miesto pestovania. Vykazuje dobrú odolnosť proti mrazom, čo umožňuje jej pestovanie aj v okrajových oblastiach. Je cudzoopelivá, vhodnými opeľovačmi sú odrody Bieloruská neskorá, Konferencia a Clappova. Odroda je veľmi úrodná, plodí každoročne. Plody tejto odrody sú veľké, dosahujú hmotnosť až 220 g. Dozrievajú v druhej polovici septembra a sú okamžite konzumovateľné. Chuť plodov je veľmi dobrá, aromatická.
Vasarine Sviestine
Letná litovská odroda hrušky, ktorej názov by sme mohli voľne preložiť ako Letná maslová. Stromy sú silno rastúce, úrodnosť je každoročne veľmi dobrá. Stromy do nej vstupujú najneskôr 5 rokov po výsadbe. Odroda je cudzoopelivá, opelenie zabezpečia napríklad odrody Beloruskaja pozniaja, Mramornaja či Suvenirs.
Plody sa zberajú koncom augusta, môžu byť konzumované 15 – 20 dní po zbere. Sú veľké až veľmi veľké, dosahujú hmotnosť 150 až 230 g. Chuť je veľmi dobrá, sladká, jemne aromatická, dužina je celkovo šťavnatá. Plody sú dobre prepravovateľné, vďaka pevnej šupke sú odolné proti povrchovým poškodeniam. Farba šupky je žltá s jasným červeným líčkom. Odroda je spoľahlivo mrazuvzdorná, odolnosti proti neskorým jarný mrazom pomáha tiež neskorý čas kvitnutia.
Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
neviete aká je to odroda jablka ?