Lunárny kalendár pre záhradu a domácnosť - október 2017

  • 29.09.2017

Koniec záhradkárskej sezóny sa neúprosne blíži, no napriek tomu je stále čo robiť. Zoraďte si práce v záhrade v súlade s lunárnym kalendárom.

Lunárny kalendár pre záhradu a domácnosť - október 2017

01.-02.10.2017 (dni kvetov)

Skontrolujeme chryzantémy. V tomto období sú citlivé na nedostatok vlahy. Ak ich nepolejeme, budú slabo kvitnúť.Odoberáme odrezky z muškátov, ale i zelených rastlín ako brečtan, fikus, alebo dracena.

03.-04.10.2017 (dni listov)

Vetráme len krátko, obdobie je vhodné na odvodňovanie pozemkov. Listovú zeleninu zbierame len na okamžitú spotrebu. Ak už rebarbore zožltli listy, môžeme ju deliť a rozsádzať. Vysievame zimný šalát a valeriánu na jarný zber.

05.-06.10.2017 (dni plodov)

Zbierame dozreté plody jabĺk a hrušiek.  Teraz pozbierané plody môžeme dlhodobo uskladňovať. Kopeme jamy na jesennú výsadbu stromov a kríkov. Sušíme zelerovú a petržlenovú vňať na zimu.

07.-09.10.2017 (dni koreňov)

Zbierame dozreté ovocie a konzervujeme ho. Koreňovú zeleninu uskladňujeme do pripravenej pivnice. Teraz pozbieraná zelenina bude trvanlivá a dlho si udrží chuť. V čase perigea (9.10. o 7:52) nič nesadíme a vôbec nemanipulujeme s rastlinami!

10.-11.10.2017 (dni kvetov)


Zo zeme vyberáme hľuzy georgín, mečíkov a pred uskladnením ich necháme preschnúť. Zbierame bylinky vhodné pri ochoreniach priedušiek a pľúc (materina dúška, pamajorán, mäta). Ak uskladníme bylinky teraz, nenapadnú nám ich mole.

12.-13.10.2017 (dni listov)

Listovú zeleninu zbierame len na okamžitú spotrebu, lebo rýchlo usychá a vädne. Z domácich prác je čas vhodný na veľké pranie.

14.-15.10.2017 (dni plodov)

Obdobie je vhodné na dlhodobé  uskladňovanie plodov, konzervovanie, či mrazenie. Chorobami napadnuté ovocie priebežne odstraňujeme zo stromov a pálime. Kopeme jamy na výsadbu stromov. Ak stále rodiace jahody ešte kvitnú, vyštipujeme im kvety.

16.-17.10.2017 (dni koreňov)

Na záhrade hrabeme popadané lístie, rýľujeme voľné plochy, zbierame poslednú koreňovú a hlúbovú zeleninu. Zbierame liečivé korene rastlín.

18.-20.10.2017 (dni kvetov)

Vysádzame živé ploty, kríčkové a stromčekové ruže. Aby sa ruže dobre ujali, pred výsadbou im skontrolujeme korene. Poškodené skrátime a namočíme do ílovitej kaše. Zeminu okolo vysadených kríkov poriadne utlačíme.

21.-22.10.2017 (dni listov)

Posledný raz pokosíme trávnik a pohrabeme. Listovú zeleninu zbierame len na okamžitú spotrebu, lebo teraz rýchlo vädne. Na dlhodobejšie uskladnenie listovej zeleniny si vyberieme radšej dni kvetov.

23.-25.10.2017 (dni plodov)

Pokračujeme v zbere jabĺk a hrušiek. V skleníku pozbierame baklažány, nedozreté plody necháme dozrieť v teplejšej miestnosti zabalené do papiera. Ak hrozia nízke teploty, pozbierame aj papriku.

26.-27.10.2017 (dni koreňov)

Do pripravených jám sadíme ovocné a okrasné stromčeky, zbierame hrozno. Pri sadení stromčekov dbáme na to, aby boli korene dokonale obsypané zeminou. Len vtedy sa stromček ujme.  Zeminu premiešame s kompostom, poriadne ju utlačíme a zalejeme.

28.-30.10.2017 (dni kvetov)

Až do mrazov môžeme deliť a vysádzať veľké trvalky. Presadené rastliny zalejeme a pôdu prekryjeme zmesou rašeliny a kompostu. Rýľujeme voľné záhony a zaorávame hnoj.

31.10.2017 (dni listov)

Zazimujeme vonkašie vodovody a odkladáme záhradné hadice. Môžeme odvodňovať pozemky, hľadať vodu, prípadne hĺbiť studne. Vetráme len veľmi krátko.

 

Text: Michaela Horbanová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie