6 najkrajších druhov čemeríc: Ktoré si vybrať a ako sa o ne starať?

  • 14.03.2019

Zimné mesiace sú v záhrade, celkom logicky, skúpe na kvety. K svetlým výnimkám patria čemerice.

6 najkrajších druhov čemeríc: Ktoré si vybrať a ako sa o ne starať?

Čemerice patria medzi vždyzelené trvalky s veľmi zaujímavými atraktívnymi kvetmi, ktoré sú pomerne trváce a odolné proti mrazu. Paleta farebnosti kvetov siaha od bielej, zelenej, žltej po ružovú, purpurovú, fialovú až takmer čiernu.

Podľa kultivaru môžu byť kvety jednoduché alebo plné, prípadne so skučeravenými okvetnými lístkami. Čemerice sú zaujímavé aj delenými kožovitými listami, tie ich krášlia zvyšok roka po odkvitnutí. Niektoré môžu vykvitnúť aj druhýkrát v roku, najčastejšie v lete.

6 najkrajších druhov čemeríc: Ktoré si vybrať a ako sa o ne starať?

Čemerice vysádzame na jar

V minulosti nebolo ich pestovanie v našich končinách až tak rozšírené, no s množstvom nových druhov a prekrásnych kultivarov sa to v posledných rokoch zmenilo. Najčastejšie sa predávajú v kvitnúcom stave a dokonca v rôznych veľkostiach.

Ideálnym časom na výsadbu je skorá jar. Ak si teda kúpime rozkvitnutú čemericu okolo Vianoc alebo začiatkom roka, mali by sme s jej výsadbou do voľnej pôdy počkať. Dovtedy ju umiestnime von na svetlé a chránené miesto, občas ju zalejeme a skontrolujeme, či ju neohrozuje pleseň (na povrchu substrátu) alebo čierna škvrnitosť na listoch.

6 najkrajších druhov čemeríc: Ktoré si vybrať a ako sa o ne starať?

Kam sa hodia?

Keďže ide o typicky záhradné trvalky, najlepšie bude, ak si ich vysadíme do voľnej pôdy do záhonov, prípadne do skalky. Hodia sa do moderných i tradičných vidieckych záhrad. Dajú sa pestovať aj v črepníkoch na balkónoch a terasách.

Čím sú čemerice staršie a dlhšie rastú na jednom mieste, tým bohatšie kvitnú. Miesto im preto vyberáme precízne. Vysadiť môžeme len jeden druh, prípadne skombinujeme druhy alebo kultivary s rozdielnym termínom kvitnutia. Ak máme v záhrade dostatok miesta, vytvárame pri výsadbe malé skupinky. Z každého druhu vysadíme aspoň 3-4 kusy, vždy v dostatočných rozstupoch od seba, čo je cca 30 až 40 cm, podľa veľkosti rastlín v dospelosti.

6 najkrajších druhov čemeríc: Ktoré si vybrať a ako sa o ne starať?

Do polotieňa

Rastlinám vyberieme polotienisté miesto, pod vyššími listnatými krami, ako sú lieska, hamamel, alebo pod stromami, ktoré v zime a skoro na jar prepúšťajú dostatok svetla, v lete zasa tienia. Menej vhodné sú ihličnaté dreviny, pretože čemerice zle znášajú kyslejšiu pôdu a prítomnosť napadaného ihličia. Na slnečnom stanovišti môže dochádzať k popáleniu listov. Darí sa im na mierne zásaditej alebo neutrálnej, kyprej, priepustnej a mierne vlhkej pôde.

Dobre zakorenené čemerice znesú v lete aj sucho, čo prispieva k tvorbe kvetov. Nevyhovuje im premáčaná pôda, kde častejšie trpia hubovými chorobami, napríklad čiernou škvrnitosťou a hnilobou koreňov. Premokreniu substrátu sa treba vyvarovať aj pri ich pestovaní v črepníkoch.

6 najkrajších druhov čemeríc: Ktoré si vybrať a ako sa o ne starať?

Starostlivosť o čemerice

Čemerice patria k pestovateľsky menej náročným rastlinám. Sú mrazuvzdorné a nevadí im sneh. V záhrade rastú a každoročne bohato kvitnú veľa rokov, ak im doprajeme to, čo potrebujú. Nevyžadujú ani žiadne špeciálne pestovateľské zásahy, viac ocenia, ak ich nebudeme rušiť. V pôde majú bohatý koreňový systém a v ňom sústredené živiny, vďaka čomu prežijú aj horšie obdobia. Po vysadení ich zavlažujeme, najmä počas suchšieho a horúceho leta. Neskôr už zálievka potrebná nie je, rastliny si vystačia aj so zrážkami. Počas leta sa vyplatí prihnojovať ich kvalitným kompostom alebo hnojivom s vyšším obsahom draslíka, aby sme podporili tvorbu kvetov.

Rastliny neokopávame, mohli by sme poškodiť koreňový systém rozložený plytko pod povrchom pôdy. Pozor aj na presádzanie. Po presadení často trvá pár rokov, kým opäť bohato rozkvitnú. Aj preto je potrebné nájsť pre čemericu vhodné miesto už na začiatku. Ak chceme zabrániť rastu buriny okolo vysadených rastlín, využijeme nástielku z kôry, ktorou zároveň pomôžeme udržať optimálnu vlhkosť pôdy.

6 najkrajších druhov čemeríc: Ktoré si vybrať a ako sa o ne starať?

Veľmi dôležitá je pravidelná kontrola rastlín, odstraňovanie starých listov a tých, na ktorých sú stopy čiernej škvrnitosti. Ide o chorobu, ktorá je, žiaľ, pri pestovaní čemeríc častá. Ak sa zanedbá, postupne sa rozširuje na zdravé časti rastliny. Už na začiatku treba preto poškodené listy odstrániť a rastlinu ošetriť vhodným fungicídom.

Prehľad najkrajších druhov

1. Čemerica čierna

Rozkvitá medzi prvými a u nás patrí medzi najviac pestované. Počas miernej zimy rozkvitá často už v období adventu, inak na prelome roka. Stredne veľké kvety s nápadnými žltými tyčinkami sú pomerne trvanlivé. Zo začiatku sú biele, neskôr zelené. Rastlina vytvára bohato olistený trs a čím je staršia, tým bohatšie kvitne. Je dlhoveká a nenáročná. Na menej vhodných stanovištiach sú jej listy často napádané čiernou škvrnitosťou. Výborne znáša pestovanie vo vegetačných nádobách a v rámci jednej nádoby ju možno kombinovať s inými rastlinami. Kvety s dlhšími stopkami sa dajú použiť ako rezané do vázy, a to buď samostatne, alebo s inými jarnými kvetmi. Patrí k druhom, ktoré najhoršie znášajú časté presádzanie a neobľubuje veľmi slnečné miesta. Čemericu čiernu (Helleborus niger) dostaneme bežne kúpiť, najmä jej kultivar Praecox.

Čemerica čierna
Výška rastu: cca 25 – 30 cm.
Využitie: okraje záhonov, skalky, predzáhradky, dvory, vegetačné nádoby.

2. Čemerica východná

Ide o neskôr kvitnúci a dlhoveký druh. Kvety sa objavujú zhruba v období februára až apríla. Ide o vyššiu čemericu, ktorá je nápadnejšia ako bežnejšia čemerica čierna. Čemerica východná (Helleborus orientalis) vytvára vzdušné trsy a rýchlo sa rozrastá. Každoročne bohato kvitne. Kvety sú stredne veľké až väčšie, jednoduché alebo plné, farba kvetov je od bielej, ružovej až po fialovú. Môžeme ich rezať do vázy. Potrebné je dopriať jej aspoň pár hodín slnka. Ide o druh s veľkým množstvom zaujímavých kultivarov líšiacich sa nielen farbou kvetu, ale aj jeho skladbou (plné a poloplné kvety).

Čemerica východná
Výška rastu: cca 40 – 60 cm.
Využitie: okraje kvetinových záhonov, väčšie skalky, predzáhradky, vegetačné nádoby, skupiny s cibuľovinami a jarnými trvalkami.

3. Čemerica purpurová

Rozkvitá koncom zimy a začiatkom jari. Je to nádherný druh, ktorý sa bohato rozrastá. Na stonke zvyknú byť tri kvety, ktoré sú stredne veľké, tmavofialové až fialovozelené. Listy sú tmavozelené, kožovité, delené, len niekedy prezimujúce. Čemerica purpurová (Helleborus purpurascens) uprednostňuje polotieň a tieň. Je klenotom kvetinového záhona, kde žiari skoro na jar. Najkrajšie vynikne vysadená v skupinách. Rastie aj vo voľnej prírode v niektorých lokalitách východného Slovenska.

Čemerica purpurová
Výška rastu: cca 30 – 35 cm. Využitie: prírodné záhrady, podrast pod vyššími drevinami, skalky, záhony s jarnými cibuľovinami.

4. Čemerica smradľavá

Veľmi pekný a netradičný druh, ktorý sa od ostatných viditeľne líši. Čemerica smradľavá (Helleborus foetidus) je okrasná kvetmi aj listami a vytvára pekný a hustý trs. Listy sú dlhé, tenšie, akoby rozstrihané. Na jeseň sa sfarbujú po okrajoch do purpurovej farby. Kvety sa objavujú neskôr, na konci zimy a začiatkom jari. Sú menšie, zvončekovité, zelené a zelenožlté, často s jemným bordovým okrajom. S pribúdajúcim vekom sa krása tejto rastliny znásobuje. Patrí medzi málo pestované druhy, ktorá viac ako v skupine upúta ako solitér.

Čemerica smradľavá
Výška rastu: cca 50 cm.
Využitie: prírodné a lesné záhrady, ako podrast listnatých krov a stromov, predzáhradky, vegetačné nádoby, pred skupinami krov a stromov, predzáhradky, vegetačné nádoby.

5. Čemerica korzická

Ide o druh so žltozelenými kvetmi, ktoré sa objavujú približne od januára do marca. Čemerica korzická (Helleborus argutofolius) má jemne zúbkaté delené listy a vytvára vyšší trs. Je citlivá na zimné slnko, preto nezanedbávame zimnú ochranu. Uprednostňuje polotieň a tieň.

Čemerica korzická
Výška rastu: cca 50 cm.
Využitie: okraje záhonov, skalky, predzáhradky, dvory, vegetačné nádoby.

6. Čemerica tibetská (Helleborus thibetanus)

Menej tradičný druh, ktorý sa k pestovateľom dostáva až v posledných rokoch. V porovnaní s inými druhmi pôsobí oveľa jemnejšie a kvitne kratšie. Je vhodný aj do vyšších pestovateľských polôh. Po roztopení snehu rýchlo vypučí stonka so zvonkovitými kvetmi bielej alebo ružovej farby. Delené listy sú na okraji zúbkovité. Vyžaduje tienisté a vlhkejšie stanovište. Počas leta rastlina zaťahuje, preto ju kombinujeme s druhmi, ktoré miesto vyplnia, napríklad funkiami.

Čemerica tibetská
Výška rastu: cca 40 cm.
Využitie: záhony, prírodné a lesné záhrady

Ako rozmnožiť čemerice?

  • Čemerice sa v záhradách najčastejšie rozmnožujú delením starších trsov. Výsledkom nevhodného spôsobu alebo času presádzania je nekvitnutie pôvodnej materskej rastliny, často aj niekoľko rokov.
  • Na delenie trsov vyberieme staršie, bohato rozrastené a zdravé jedince.
  • Vhodný termín delenia trsov je po odkvitnutí.
  • Pri rozdeľovaní dávame pozor, aby sme nepoškodili veľmi krehké korene. Rozdelené rastliny ich musia mať dostatok, inak sa neuchytia. Výhodou tohto spôsobu rozmnožovania je, že získame rastliny, ktoré sú totožné s tou materskou.
  • Vypestovanie nových čemeríc zo semien je ďalší spôsob, ako získať nové jedince. Ak však použijeme semená z vlastnej záhrady, nemáme istotu, že nové rastliny budú totožné s materskou.
  • Semená vysievame čo najskôr po zbere. Klíčia veľmi dlho, preto sa „vyzbrojíme“ trpezlivosťou. Ak sa pozorne porozhliadneme, v okolí čemeríc často nájdeme malé rastlinky – semenáčiky, najmä vtedy, ak okolo nich neokopávame. Čemerice vypestované zo semien kvitnú až za približne 3-4 roky po výseve.

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

 

Diskusie na tému článku

  • Ahojte, chcela by som si od susedy odkopnúť z cemerica...kedy je na to najlepší…

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
4. ročník súťaže pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte pre seba predplatné časopisu
4. ročník súťaže pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte pre seba predplatné časopisu
Čo ešte rezať koncom zimy? Tieto kríky a popínavé dreviny sa odvďačia bohatým kvitnutím
Čo ešte rezať koncom zimy? Tieto kríky a popínavé dreviny sa odvďačia bohatým kvitnutím
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Kedy vysievať hrach, ako ho pestovať a aký si vybrať? Poradíme!
Kedy vysievať hrach, ako ho pestovať a aký si vybrať? Poradíme!
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Krok za krokom, ako si vypestovať priesady paradajok zo semien
Krok za krokom, ako si vypestovať priesady paradajok zo semien