Naštartujme begónie do novej sezóny

  • 09.02.2018

Kto by nechcel mať v lete balkón či terasu nádherne ozdobené obrovskými kvetmi veľkokvetých begónií? Ak aj vy patríte k ich fanúšikom, práve teraz je ideálny čas začať s ich predpestovaním.

Naštartujme begónie do novej sezóny

Kontrolný zoznam

Materiál: 

  • substrát na pestovanie kvitnúcich balkónových rastlín
  • keramzit alebo piesok
  • hľuzy begónií

Náradie:

  • záhradnícka lopatka
  • pravítko
  • krhla s vodou
  • rukavice

Náročnosť: **
Čas: 30 minúť
Ľudia: 1
Obdobie: zima

Pracovný postup

1. POMÔCKY

Pomôcky na výsadbu

Najskôr si nachystáme všetko potrebné – najlepšie do skleníka alebo na svetlú chodbu. Základom je kvalitný substrát, hľuzy a vegetačná nádoba, prípadne menšie črepníky. Nezabudnime na drenáž, lopatku a krhlu.

2. KONTROLA HĽÚZ

Hľuza begónie

Hľuzy begónií sa dajú v tomto období kúpiť v dobre zásobenom záhradníctve, prípadne v hobbymarkete. Mali by byť dostatočne veľké, bez známok mechanického poškodenia, plesní či škodcov. Ideálne sú aspoň jednoročné hľuzy.

3. NAPUČANIE

Napučané hľuzy

Predtým než hľuzy vysadíme, mali by sme ich nechať napučať. Rozložíme si ich do plytkej debničky alebo do menšej misky, vždy však veľmi nahusto. Udržiavame ich pri izbovej teplote mierne vlhké. Pozor, nikdy nesmú zaschnúť! Po desiatich dňoch sa objavia prvé klíčky.

4. DRENÁŽ

Keramzit

Mierne naklíčené hľuzy môžeme začať vysádzať. Vybrať si môžeme buď malé črepníky (na predpestovanie), alebo ich vysadíme priamo do nádoby, v ktorej nám budú počas leta pekne kvitnúť. Na dno čistej a vydezinfikovanej nádoby dáme najskôr drenážnu vrstvu z keramzitu. Hľuznaté begónie totiž neznášajú prebytok vody.

5. SUBSTRÁT

Substrát

Nádobu naplníme substrátom. Mal by byť sypký, vzdušný, bez hrúd a mierne vlhký. Ideálne by mal obsahovať rašelinu, ale môžeme použiť aj substrát na pestovanie kvitnúcich balkónových rastlín. Optimálne pH je 5,0 – 5,5.

6. VÝSADBA

Výsadba hľúz begónií

Na pripravenú vrstvu substrátu začneme ukladať naklíčené hľuzy begónií. Dbáme na to, aby sme ich správne umiestnili, teda koreňmi nadol, klíčkami nahor, vždy naplocho.

7. KONTROLA

Výsadba hľúz begónie

Begónie nevysádzame príliš hlboko, ideálne asi do hĺbky 5 cm. Hľuzy by od seba mali byť vzdialené minimálne 15 cm. Pokojne si pomôžme aj pravítkom.

8. ZASYPANIE

Výsadba begónie

Uložené hľuzy opatrne zasypeme zvyšným substrátom a použijeme aj lopatku. Substrát nesypeme až po vrchný okraj vegetačnej nádoby, pretože by nám to neskôr skomplikovalo zalievanie.

9. UTLAČENIE

Vysadené begónie

Zeminu v nádobe opatrne utlačíme, dávame pritom pozor, aby sme nepoškodili klíčky. Dobré je dôkladne utlačiť hlavne miesta pri okraji nádoby.

10. ZÁLIEVKA

Zálievka

Vysadené begónie nakoniec dôkladne zalejeme odstátou vodou. Dáme pozor, aby sme nevyplavili substrát okolo hľúz. Nikdy nezalievame priamo na hľuzy.

11. OZNAČENIE

Vysadené begónie

Nádobu s vysadenými hľuzami si označíme – názvom odrody alebo si vyznačíme farbu kvetu. Je to praktické hlavne vtedy, ak predpestúvame viac kusov, prípadne aj iné druhy rastlín.

Dobré rady

Výsadba

Hľuznaté begónie sa sadia do priepustného substrátu. Neznášajú priveľa vlhkosti a preto je substrát dobré zmiešať s trochou piesku. Ak si substrát pripravíme sami, zmiešame piesok s rašelinou a preosiatou kompostovou zeminou. Priemer črepníkov, kto ktorých vysádzame by nemal byť menší ako 15 cm.

Doba predpestovania

Hľuzy možno sadiť naklíčené alebo aj nie. V druhom prípade však budeme na kvitnúce rastliny čakať dlhšie. Vo všeobecnosti begónie kvitnú za asi 3,5 mesiaca po výsadbe hľúz. Preto je ideálne začať s predpestovaním už koncom januára alebo v prvej polovici februára.

Umiestnenie

Vysadené hľuzy by mali byť umiestnené na svetle, vo vlhku a v priestore s teplotou okolo 18 ˚C. Chránime ich pred priamym slnkom. Mladé rastliny prenesieme na teplejšie miesto (20 ˚C), ale vždy na svetlo. Jeho nedostatok by mal za následok vyťahovanie rastlín a väčšiu náchylnosť na hubové choroby. Na balkón, či terasu ich umiestnime až keď pominie nebezpečenstvo neskorých jarných mrazov.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť 3 domáce hnojivá na priesady, ktoré zvýšia ich úrodnosť
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Ekologicky proti „medvedíkovi“ Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?