Naučte sa správne vysádzať jahody

  • 08.06.2017

August patrí v ovocnej záhrade výsadbe jahôd. Mladé sadenice sú už v tomto období dostatočne zakorenené, čo vám umožňuje zakladať nové jahodové porasty. V tomto kroku je však potrebné vyhnúť sa chybám, ktoré sa vám v budúcnosti môžu vypomstiť.

Výsadba jahôd

Postup

1. SKRACOVANIE

Skracovanie koreňov
Frigo sadenice s dlhým koreňovým systémom je potrebné pred výsadbou upraviť skrátením koreňov.

2. VODA

Zaliatie zeminy
Pred samotným vysadením sadenice je potrebné do pripravenej jamky naliať vodu, aby sme sadenicu sadili do mokrej zeminy.

3. SRDIEČKO

Srdiečko rastliny
Sadíme tak, aby mala vysadená rastlinka srdiečko tesne nad zemou. Bude sa tak môcť rozrastať bez obmedzenia.

4. MLADÉ LISTY

Mladé listy jahôd
Vďaka správnej výsadbe už v priebehu niekoľkých dní vyrastú zo srdiečka prvé mladé listy. Vďaka nim naberie mladá jahoda potrebnú silu.

5. ČIERNA TEXTÍLIA

Čierna textília
Veľmi populárne je vysádzať sadenice jahôd do čiernej netkanej textílie. Zlepšuje tepelné a vlahové podmienky. Môžeme ju natiahnuť aj dodatočne.

6. EFEKTÍVNE PESTOVANIE

Efektívne pestovanie
Plody jahôd pestovaných na čiernej netkanej textílii neprichádzajú do styku s pôdou a sú preto čisté. Jahodám prospieva aj prehrievanie vrchnej vrstvy pôdy.

7. SLAMA

Vystlanie slamou
Pred začiatkom dozrievania plodov je vhodné porast jahôd vystlať slamou. Tá zabráni styku dozrievajúcich plodov s vlahou a tým ich odhnívaniu.

Odporúčané odrody jahôd

AMARANT NIWA

AMARANT NIWA

Jedna z najnovších poľských odrôd s veľkou perspektívou. Dozrieva veľmi neskoro, čo je v záhradách vítané predĺženie sezóny zberu. Vysoko odolná proti hubovým chorobám i mrazom.

AMBRÓZIA

AMBRÓZIA

Odroda je u nás atraktívnou novinkou. Je stredne skorá a vyniká vitálnym rastom. Porasty sú stredne husté a vysoko odolné proti mrazom. Proti hubovým chorobám vykazuje strednú až vyššiu odolnosť.

HONEOYE

HONEOYE

Osvedčená veľmi skoro dozrievajúca odroda, vhodná i pre rýchlenie pod fóliovými krytmi. Vytvára silnejšie vitálne trsy. Spoľahlivo odolná proti mrazu i hubovým chorobám, vhodná do všetkých pestovateľských oblastí.

SELVA

SELVA

Stále plodiaca odroda, plodí od začiatku leta až do mrazov. Plodnosti je potrebné prispôsobiť aj zvýšené dávky vody a živín. Odroda je odolná proti hubovým chorobám, plody spoľahlivo odolávajú hnilobám.

Dobré rady

Výber miesta

Pre zakladanie jahodových záhonov vyberáme v záhrade slnečné polohy. Pôdu obľubujú úrodnú, ľahšiu až stredne ťažkú, s dostatkom humusu. Veľmi dôležité je, aby bola táto pôda v absolútne bezburinnom stave. Jahody sú totiž plytko koreniace a buriny sú preto v poraste jahodám silným konkurentom v boji o vodu a živiny. Pozemok pred výsadbou preto zbavíme všetkých burín, dôraz kladieme najmä na trváce buriny.

Spon

Pestovateľský spon je závislý od typu výsadby a konkrétnej odrody. V záhradách sa však zvykne využívať univerzálny spon 40 x 40 cm, ktorý vyhovuje väčšine odrôd a vyžaduje  približne 10 kusov rastlín na štvorcový meter. V tomto spone si tesne pred výsadbou pripravíme dostatočne hlboké jamky. Do tých môžeme nasypať dávku zásobného hnojenia.

Hnojivo

Osvedčili sa hnojivá na báze rohoviny. Rozhodne sa treba vyhnúť umelým hnojivám, ktoré sú veľmi agresívne a pri styku s koreňmi jahôd by mohli spôsobiť ich popálenie vedúce až k úhynu vysadených rastlín.

 

 

Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?