Nenáročné fuksie rozžiaria každé miesto v záhrade. Ako ich pestovať a prezimovať?

  • 10.08.2021

Patria k najkrajším kvitnúcim rastlinám, ktoré sa pestujú počas sezóny v nádobách. Darí sa im aj tam, kde iné kvitnúce rastliny trpia.

Fuksie

Fuksie (Fuchsia) predstavujú mimoriadne rozmanitú skupinu okrasných rastlín, či už ide o druhy, alebo kultivary. Nie sú náročné, veľmi dobre a ľahko sa pestujú, väčšinou aj dlho kvitnú.

Z ich kvetov sa môžeme tešiť od konca jari až do prvých mrazov. Ak sa o ne správne postaráme, kvitnú veľkým množstvom kvetov. Kvety sú veľmi rôznorodé, menšie, väčšie, štíhle a objemnejšie, jednoduché, poloplné či plné. Najčastejšie sú fialovo-červené, ružovo-červené, ale aj ružové a biele. Fuksie mávajú aj pekné listy, ktoré môžu byť svetlo alebo tmavozelené, niekedy s nádychom do bordova, dokonca panašované.

Fascinujúce kvety rôznych tvarov a farieb

Mohlo by sa zdať, že existuje obrovské množstvo druhov a kultivarov fuksií a ničím prevratným tieto rastliny už neohúria. Lenže vďaka intenzívnemu úsiliu šľachtiteľov každoročne prichádzajú na trh ďalšie a ďalšie novinky. Ani tie v bohatosti kvitnutia či v tvare a farbe kvetov nezaostávajú.

Fuksie môžeme rozdeliť podľa rastového tvaru na kultivary s prevísajúcim rastom, poloprevisnuté a tie, ktoré rastú prevažne vzpriamene. Zástupcovia prvej skupiny vytvárajú pevné a dlhé výhonky, ktoré sú plné výrazne farebných a často väčších kvetov. Môžeme ich použiť k okraju nádob s kombinovanými výsadbami letničiek alebo priamo do závesných nádob. Do debničiek sú vhodné aj kultivary, ktoré patria do druhej skupiny a charakterizujú ich tenšie výhonky a nižší vzrast. Zaujímavé sú však aj vzpriamene rastúce fuksie, ktoré vyniknú samostatne alebo v rámci kombinovaných výsadieb v nádobách. Vytvárajú bohato kvitnúce kríky a pri troche trpezlivosti si z nich môžeme vytvoriť aj malé stromčeky.

Všetky fuksie pestujeme najmä ako sezónne rastliny. Pred príchodom zimy ich buď zlikvidujeme, alebo sa ich pokúsime prezimovať. Zimy vonku neprežijú, po poškodení mrazom hynú.

Fuksie v črepníku

Okrem fuksií, ktoré svojimi kvetmi krášlia balkóny, terasy a okenné parapety počas leta, sú aj druhy, ktoré dokážu prezimovať v záhone. Konkrétne ide o fuksiu čílsku (Fuchsia magellanica). Dorastá do výšky asi 1,5 m, tvorí bohato olistené kríky a prináša množstvo kvetov.

Vysádzame ju na jar, aby sa stihla do prvej zimy dobre zakoreniť. Vyhovuje jej chránené a teplejšie miesto, skôr nižšie polohy. Pred príchodom zimy k rastline nahrnieme hrubšiu nástielku zo suchého lístia. Počas leta môže byť nádhernou ozdobou dvorov, átrií a kvetinových záhonov.

Ako pestovať a prezimovať fuksie

Fuksie vyniknú samostatne, no uplatnia sa aj v kombinovaných výsadbách. Dobre sa rozrastajú, preto im vyhradíme dostatok miesta. V rámci jednej nádoby pestujeme len jeden druh a kultivar – rastlina takto oveľa viac vynikne.

Fuksie v tvare stromčeka ozdobia vstupné priestory do domu, miesto okolo kmienka zároveň môžeme vysadiť aj ďalšími kvitnúcimi rastlinami. Mnohým ľuďom sa fuksie už pri prvom pestovaní natoľko zapáčili, že ich začali zhromažďovať a vytvorili si pekné zbierky. V takom prípade sa rastliny po sezóne premiestnia na zimovisko.

Prezimujú v chladnej (okolo 5 °C) a svetlej miestnosti pri občasnej zálievke. Pred zimou ich môžeme mierne skrátiť, odstránime im suché kvety a listy. Koncom zimy ich presadíme a ak treba, ostriháme. Postupne zvýšime zálievku, teplotu a začneme s prihnojovaním. Do exteriéru ich prenášame, až keď pominie nebezpečenstvo neskorých jarných mrazov, čo je približne v polovici mája. V tomto období si môžeme zároveň zabezpečiť mladé sadenice fuksií. V bohatom sortimente sa ponúkajú v záhradníctvach, na trhoviskách alebo na záhradníckych výstavách.

Fuksie

Rozmnožiť si ich môžeme pomocou odrezkov

Fuksie si môžeme veľmi jednoducho rozmnožiť pomocou odrezkov, ktoré rýchlo tvoria korene. Ideálnym obdobím je neskorá jar (máj) alebo leto (august). Odrezky by mali byť polovyzreté, pevné, ideálne ak majú aspoň dva páry listov.

Zakorenia na teplom a polotienistom mieste v pohári s vodou alebo v substráte, ktorý je určený na rozmnožovanie rastlín a v prenosnom miniskleníčku. V druhom prípade je vhodné na podporu zakorenenia namočiť konce odrezkov do stimulátora. Zakorenené rastliny môžeme podarovať alebo ich prezimujeme a nasledujúcu jar si ich vysadíme do nádob.

Z kríka stromček

Zo zakoreneného odrezka si pri troche trpezlivosti môžeme vypestovať atraktívnu stromčekovú fuksiu. Najdôležitejšie je nechať narásť zakorenený odrezok do výšky, pričom postupne odstraňujeme všetky spodné listy alebo výhonky. Necháme len jeden hlavný a silný, ktorý bude tvoriť kmienok.

Výhonok včas priviažeme k pevnej opore. Rastlinu prezimujeme a v nasledujúcom roku opäť necháme hlavný výhonok ďalej rásť. Pred letom ho v mieste, kde chceme založiť korunku, zastrihneme. Postupne z tohto miesta vyrastú nové výhonky, ktoré prinesú kvety. Podľa potreby môžeme korunku tvarovať, strihať a tým zahusťovať.

Ako docieliť nepretržité kvitnutie fuksií počas celej sezóny?

  • Vyhovuje im najmä polotienisté alebo tienisté stanovište. Porastú však aj na slnku, vyberáme sem najmä drobnokveté kultivary.
  • Substrát používame ten, ktorý je určený na pestovanie balkónových letničiek. Mal by byť čerstvý, kyprý a ideálne obohatený o hnojivo s postupným uvoľňovaním živín.
  • Fuksie potrebujú dostatok vlahy, neznášajú suchý substrát. Zalievame ich aspoň raz denne – najlepšie ráno priamo ku koreňom, v najhorúcejších dňoch ráno aj večer. Voda by mala byť mäkká a nie veľmi studená, najlepšie odstáta. Fuksie môžeme pestovať aj v samozavlažovacích nádobách.
  • Množstvo kvetov závisí aj od pravidelného prihnojovania. Používame napríklad hnojivo pre kvitnúce balkónové rastliny. Prihnojujeme vo forme zálievky, v sezóne raz za týždeň. Keď fuksie prestanú v druhej polovici leta bohato kvitnúť, skrátime dlhé výhonky a tým podporíme tvorbu nového obrastu, ktorý prinesie množstvo ďalších kvetov. Kvitnutie tak predĺžime až do jesene. Rastlina tiež pozitívne reaguje na rosenie listov v čase najväčších letných horúčav. Rosiť však treba vždy ráno.

8 druhov a kultivarov, z ktorých si vyberiete

1. Fuksia čílska (Fuchsia magellanica)

Fuksia čilská

Atraktívny druhy fuksie, ktorý aj na Slovensku prezimuje v teplejších lokalitách vo vonkajších záhonoch. Vytvára rozložitejšie kry a množstvo menších kvetov. Má viacero pekných kultivarov.
Kvitne: VI. – X.
Šírka × výška: 80 × 80 cm

2. Fuksia ‘Thalia’ (Fuchsia triphylla ‘Thalia’)

Fuksia ‘Thalia’

Ide o zástupcu vzpriamene rastúcich druhov. Bohato kvitne, kvety sú dlhšie a užšie, červené, nápadné sú aj listy, ktoré sú tmavozelené s nádychom do bordova.
Kvitne: V. – X.
Šírka × výška: cca 50 × 45 cm

3. Fuksia ‘Alwin’ (Fuchsia ‘Alwin’)

Fuksia ‘Alwin’

Má väčšie ružovo-červené kvety, sú plné s bielou sukničkou. Bohato kvitne a hodí sa do závesných nádob. Má tiež pekné a sviežo pôsobiace listy. Výborne prezimuje.
Kvitne: V. – X.
Šírka × výška: cca 30 × 30 cm

4. Fuksia ‘Deep Purple’ (Fuchsia ‘Deep Purple’)

Fuksia ‘Deep Purple’

Ide o bujne rastúci kultivar. Tvorí väčšie bielo-ružovofialové kvety, ktoré sú sústredené na konci prevísajúcich výhonkov. Hodí sa do závesných nádob aj kombinovaných výsadieb.
Kvitne: V. – X.
Šírka × výška: cca 45 × 35 cm

5. Fuksia ‘Tom Thumb’ (Fuchsia ‘Tom Thumb’)

Fuksia ‘Tom Thumb’

Patrí k vďačným a veľmi často pestovaným kultivarom. Kvety sú červeno-fialové. Rastlina bohato kvitne a hodí sa aj do zmiešaných výsadieb.
Kvitne: V. – X.
Šírka × výška: cca 30 × 30 cm

6. Fuksia ‘White King’ (Fuchsia ‘White King’)

Fuksia ‘White King’

Kvety tejto fuksie sú väčšie, plné, biele až jemne ružové. Rastlina tvorí dlhé prevísajúce výhonky, vynikne v závesných nádobách na miestach, ktoré sú chránené pred vetrom. V čase kvitnutia je prekrásna.
Kvitne: V. – X.
Šírka × výška: cca 45 × 35 cm

7. Fuksia ‘Pink Galore’ (Fuchsia ‘Pink Galore’)

Fuksia ‘Pink Galore’

Má nádherné, jemne pôsobiace ružové kvety. Kvitne bohato, tento kultivar môžeme pestovať samostatne alebo v rámci zmiešaných výsadieb. Rastie kompaktne a možno ju úspešne prezimovať.
Kvitne: V. – X.
Šírka × výška: cca 45 × 30 cm

8. Fuksia ‘Sunray’ (Fuchsia ‘Sunray’)

Fuksia ‘Sunray’

Veľmi netradičný a málo pestovaný kultivar fuksie, ktorý okrem kvetov púta panašovanými listami. Bohato sa rozrastá a intenzívne kvitne. Hodí sa do kvetináčov aj závesných nádob. Potrebuje dostatok miesta.
Kvitne: V. – X.
Šírka × výška: cca 50 × 50 cm

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

  • Prosím Vás o akú chorobu sa jedná alebo čo jej chýba? Sú to listy z fuksie.…

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
4. ročník súťaže pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte pre seba predplatné časopisu
4. ročník súťaže pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte pre seba predplatné časopisu
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Kedy vysievať hrach, ako ho pestovať a aký si vybrať? Poradíme!
Kedy vysievať hrach, ako ho pestovať a aký si vybrať? Poradíme!
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Nekupujte zakoreňovací stimulátor, vyrobte si vlastný!
Nekupujte zakoreňovací stimulátor, vyrobte si vlastný!
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Bahniatka patria k jari. Viete, kde ich hľadať a ako si ich vypestovať?
Bahniatka patria k jari. Viete, kde ich hľadať a ako si ich vypestovať?
Nazbierajte si za hrsť fialiek! Využijete ich na liečivý sirup, tinktúru či obľúbenú pochúťku cisárovnej Sissi
Nazbierajte si za hrsť fialiek! Využijete ich na liečivý sirup, tinktúru či obľúbenú pochúťku cisárovnej Sissi