Starostlivosť o exotické bromélie zvládne každý

 • 27.02.2018

Hodia sa do moderných aj starších bytov a patrí k nim množstvo atraktívnych druhov. V ponuke kvetinárstiev sú počas celej zimy aj na jar. Ich pestovanie nie je zložité, no sem-tam im treba venovať trocha pozornosti.

Starostlivosť o exotické bromélie zvládne každý

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • viaczložkové tekuté hnojivo na bromélie
 • substrát na pestovanie izbových rastlín
 • utierky na ošetrovanie listov

Náradie:

 • záhradnícke nožnice
 • nožnice na papier
 • krhla s vodou
 • ručný kyprič
 • záhradnícka lopatka

Náročnosť: **
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: zima, jar

Postup

1. PRÍPRAVA

Starostlivosť o bromélie

Bromélie si síce nežiadajú veľa pozornosti, no aj za tú minimálnu sa odvďačia reprezentatívnejším vzhľadom.

2. ZÁLIEVKA

Zalievanie bromélie

Zalievame ich vždy vodou izbovej teploty, a to aj do kornúta, odkiaľ vyrastá kvet. Vlahu môžeme rastlinám dopriať aj tak, že koreňové baly ponoríme do vedra s vodou.

3. VLHKOSŤ

Rosenie bromélie

Väčšina bromélií pochádza z tropických oblastí sveta, preto im treba zabezpečiť vyššiu vzdušnú vlhkosť. Postrekujeme ich viackrát týždenne vodou izbovej teploty.

4. PRIHNOJENIE

Hnojenie bromélie

Pravidelný prísun živín je potrebný v čase kvitnutia, ale aj počas vegetačného obdobia. Použiť môžeme špecializované hnojivo určené na bromélie a orchidey.

5. ÚPRAVA

Odkvitnuté kvety bromélie

Odkvitnuté kvety nepôsobia príťažlivo, navyše môžu byť zdrojom chorôb a úkrytom pre škodce, takže ich radšej odstránime. Celkom pekne vyzerajú aj listové ružice.

6. SUCHÉ LISTY

Suché listy bromélie

Pomocou nožníc odstraňujeme aj žltnúce a suché listy, prípadne tie, ktoré sú mechanicky poškodené. Pri práci postupujeme opatrne, aby sme neodstránili aj mladé listy a výhonky.

7. ŠPIČKY LISTOV

Suché konce listov bromélie

Vplyvom suchšieho vzduchu môžu broméliám zasychať špičky listov – tie opatrne odstrihneme, no nestriháme až do zdravej časti listu.

8. PRACH

Odstraňovanie prachu z bromélie

Veľkolisté druhy bromélií pravidelne zbavujeme prachu, keďže im neprospieva. Nepoužívame však lesky na listy, ale špeciálne čistiace utierky.

9. SVETLO

Bromélie potrebujú dostatok svetla.

Bromélie potrebujú dostatok svetla. To by ideálne malo k rastline prichádzať zo všetkých strán. Priame slnko však nie je vhodné.

10. PREKYPRENIE

Bromélia - kyprenie substrátu

Pri kvitnúcich rastlinách je prínosné priebežne prekypriť povrch substrátu. Ku koreňom rastlín sa tak dostane viac vzduchu a na povrchu nebude vidno vyzrážané soli.

11. DELENIE

Rozmnožovanie bromélie

Po odkvitnutí rastlina nehynie, takže nie je múdre ju likvidovať. Začína tvoriť dcérske odnože. Tie môžeme použiť na rozmnoženie.

12. ROZTRHNUTIE

Rozmnožovanie bromélie

Odnože oddelíme od materskej rastliny opatrným roztrhnutím koreňového balu. Ten by mal byť mierne vlhký. Na oddelenie môžeme použiť aj ostrý nôž.

13. SUBSTRÁT

Substrát na bromélie

Oddelené odnože so zdravými koreňmi vysadíme do menších črepníkov a necháme zakoreniť v substráte na pestovanie izbových rastlín spolu s prídavkom substrátu na bromélie.

14. DRENÁŽ

Drenáž v črepníku

Na dno črepníka nezabudnime dať drenážnu vrstvu. Okrem keramzitu môžeme použiť aj črepiny z rozbitého črepníka.

15. NAPLNENIE

Plnenie kvetináča substrátom

Črepník naplníme do dvoch tretín pripraveným substrátom. Mal by byť mierne vlhký, nie však studený. Utrpeli by tým korene mladej rastliny.

16. VÝSADBA

Výsadba bromélie

Pripravenú oddelenú odnož môžeme vysadiť. Pri práci dbáme na to, aby sme nepoškodili korene. Nevysádzame príliš hlboko.

17. UTLAČENIE

Utlačenie substrátu okolo bromélie

Substrát okolo rastliny jemne utlačíme a nezabudneme ani na miesta pri okrajoch črepníka. Dosypeme zvyšnú zeminu. Črepník nenapĺňame po úplný okraj.

18. VODA

Polievanie bromélie

Presadenú rastlinu výdatne zavlažíme. Opäť použijeme mäkkú vodu izbovej teploty. Neskôr, keď sa rastlina dobre zakorení, môžeme zalievať aj do misky.

Odborník radí:

Pri nákupe bromélií si všímajte celkový vzhľad rastliny, vyfarbenosť súkvetí a nepoškodenosť listov. Oplatí sa ich nakupovať počas príjemných slnečných dní, keď nemrzne. 

Dobré rady

Zálievka, teplota a živiny

Bromélie sú náročné na dostatok vlahy. Zalievajte ich tak, aby bol substrát stále vlhký, no nie premáčaný. Medzi každým ďalším zaliatím by však mal mierne preschnúť. Dobré je, ak je substrát zohriaty, najhorší je preň totiž studený vzduch. Vo všeobecnosti platí, že po odkvitnutí sa musia rastliny zalievať menej. Vodu treba dopĺňať aj do listových lievikov, a to do dvoch tretín. Približne raz za mesiac ju však musíte vymeniť, aby bromélie nezačali zahnívať. Pokiaľ ide o prihnojovanie, to je potrebné hlavne v prípade kvitnúcich rastlín, ideálne dva razy mesačne. Podporí to napríklad tvorbu nových dcérskych odnoží. Z tých možno získať úplne nové rastliny.

Kvitnutie

Aj vo voľnej prírode zvyčajne trvá dlhšie, kým bromélie rozkvitnú. Po odkvitnutí sa však už ďalšieho kvetu nedočkáte. Rozkvitnúť ale môžu mladé rastliny získané oddelením od rastliny materskej. Musíte sa však o ne príkladne starať. Hlavne treba dodržiavať optimálne vlhkostné a výživové pomery. Ak do zálievky po vyvinutí bohatej listovej ružice budete pridávať trochu síranu horečnatého, rastliny postupne vytvoria atraktívne súkvetia. O kvitnutie sa však môže postarať aj plyn etylén pochádzajúci napríklad z dozrievajúcich jabĺk, preto je vždy dobré mať v blízkosti misku s jablkami.

Bromélie

Vyberte si najkrajšie druhy

Echmea (Aechmea fasciata)

Hodí sa do moderného bytu. Vyniká mohutnými striebristými listovými ružicami s bielou inovaťou a prekrásnym ružovým stopkatým súkvetím. Kvitne počas leta. Patrí k najmenej náročným druhom.

Guzmánia (Guzmania hybrid)

Ďalší vhodný druh do moderného bytu. Vyniká nižším, kompaktnejším vzrastom. Má lesklé, sviežozelené listy. Súkvetia sú ružové, červené alebo ružové. Nádherne vynikne skupina niekoľkých rastlín.

Neoregelia (Neoregelia carolinae)

Vyniká fascinujúcou farebnosťou. Atraktívne sú predovšetkým jej listy. Tie zostávajú atraktívne aj po odkvitnutí rastliny. Mnohé kultivary majú až trojfarebné listy. Rastlina vynikne v staršom aj modernom, vždy svetlom interiéri.

Tilandsia (Tilandsia cyanea)

Elegantný, drobnejší a kvetmi pútavý druh bromélie. Kvitne počas zimy. Súkvetie je nápadné, ružovofialové. Rastlina je atraktívna v závesných nádobách a pripevnená na kôre či kmeni. Je výbornou voľbou v prípade izbových terárií. Potrebné je pravidelné rosenie.

Vrízea (Vriesea splendens)

Nápadné na tejto rastline je dlhé, mečovité krvavočervené súkvetie. Pôsobivé pri niektorých kultivaroch sú však aj listy, napríklad tmavozelené či s bielymi pruhmi. Dobre pôsobí v modernom aj staršom interiéri. Záležať si treba dať aj na výbere vegetačnej nádoby. Kvitne celoročne.

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád