Floxy: Rozmnožte si obľúbené trvalky pomocou koreňových odrezkov

 • 09.10.2017

Patria k najkrajším trvalkám, ktoré kvitnú v lete. Môžeme si zaobstarať predpestované rastliny alebo si rastlinu rozmnožiť svojpomocne. Dá sa to delením starších trsov na jeseň alebo skoro na jar, prípadne netradične pomocou koreňových odrezkov.

Floxy: Rozmnožte si obľúbené trvalky pomocou koreňových odrezkov

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • záhradnícky substrát, alebo substrát na výsevy a rozmnožovanie
 • materská rastlina floxu

Náradie:

 • záhradnícka lopatka
 • záhradnícke nožnice
 • rýľ
 • krhla s vodou
 • plastový črepník
 • pracovné rukavice

Náročnosť: **
Čas: do 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: jeseň

Pracovný postup

1. ZAČIATOK

Príprava

Kým začneme pracovať, nachystáme si všetko potrebné. Korene musíme spracovať ihneď, preto nie je dobré chystať si veci až po vykopaní rastliny.

2. VYKOPANIE

Vykopanie

Zo záhonu si vyberieme rastlinu, ktorá je zdravá, silná a jej kvety sa nám počas sezóny páčili. Opatrne ju rýľom obkopeme tak, aby sme nepoškodili korene.

3. OKLEPANIE

Oklepanie

Korene opatrne otrasieme od zeminy. Iba tak budeme môcť nájsť tie, ktoré budú najviac vhodné na rozmnožovanie. Postupujeme opatrne, aby sme ich nepoškodili.

4. KONTROLA

Kontrola

Dôkladne prezrieme koreňový bal. Nemal by vykazovať známky chorôb ani škodcov, inak nie je vhodný na rozmnožovanie. Koreňový bal opláchneme vodou.

5. VÝBER

Výber

Čistými, dezinfikovanými záhradníckymi nožnicami odstrihneme niekoľko zdravých hrubých koreňov. Odoberáme čo najbližšie k stonke.

6. NASTRIHANIE

Nastrihanie

Z odobratých koreňov nastriháme kúsky dlhé asi 5 – 10 cm. Poukladáme ich na vlhký papier do tieňa. Na slnečnom mieste by rýchlo ich konce zaschli.

7. ZEMINA

Zemina

Menšie plastové črepníky naplníme kvalitným substrátom na výsevy a rozmnožovanie. Zmiešame ho s perlitom alebo pieskom a povrch dobre utlačíme.

8. ULOŽENIE

Uloženie

Na utlačený povrch substrátu voľne poukladáme koreňové odrezky floxov. Neukladáme ich tesne k sebe, medzi jednotlivými koreňmi necháme rozstupy.

9. ZASYPANIE

Zasypanie

Kúsky koreňov následne zasypeme substrátom tak, aby sme ich prekryli minimálne 2 cm vysokou vrstvou substrátu. Potom jemne utlačíme.

10. ZÁLIEVKA

Zálievka

Črepník s koreňovými odrezkami dôkladne zavlažíme. Neustále udržujeme zeminu vlhkú. V prípade potreby doplníme po prvej zálievke ďalší substrát.

11. OZNAČENIE

Označenie

Nezabudneme si črepník označiť. Je to praktické hlavne vtedy, ak rozmnožujeme niekoľko druhov rastlín, prípadne rôzne odrody floxov.

Dobré rady

Umiestnenie

Črepníky s koreňovými odrezkami postavíme na chránené miesto v záhrade, prípadne do prázdneho pareniska. Vždy musí ísť o tmavšie a chladnejšie miesto. Nezabudneme ich priebežne počas suchej a teplej jesene zavlažovať. Prihnojovať netreba. Pred príchodom silnejších mrazov k nim nahrnieme suché lístie. Takto zostanú až do jari. Rastlinu, z ktorej sme odoberali odrezky, môžeme rozdeliť a opäť vysadiť na záhon.

Na jar

Odrezky sa zakorenia už počas jesene, na jar potom začnú vyrastať nové lístky. Potom bude treba jednotlivé zakorenené odrezky porozsádzať do menších črepníkov so záhradníckym substrátom. Po tom, ako si rastlinky vytvoria kompaktné koreňové baly, ich rozsadíme na vybrané miesta v záhrade.

Ďalšie možnosti

Pomocou koreňových odrezkov si môžeme rozmnožiť aj ďalšie trvalky, napríklad čerkáč, veternicu japonskú, nevädzu, ježibabu, krasovlas, echinaceu, gailardiu, helénium a ďalšie. Pri niektorých druhoch môže byť lepším termínom na rozmnožovanie týmto spôsobom jeseň, pri iných zasa jar. Z koreňových odrezkov môžeme získať kvalitné a životaschopné jedince kvitnúce často za pomerne krátky čas.

Odborník radí:

Hrubšie koreňové odrezky sa do substrátu zapichujú kolmo, tenšie sa ukladajú vodorovne na povrch substrátu.  

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Profík – hnojivo na čili papričky a papriky