Nezabudli ste na tieto marcové práce? Ešte stále ich stíhate urobiť!
Počas prvého jarného mesiaca sa postupne vracia život do záhrad. Na čo by sme určtite nemali zabudnúť?
Vysievame rajčiny
V marci je čas na výsev rajčín do debničiek v skleníkoch, zimných záhradách a verandách. Ak nemáme iné miesto, výsevy môžeme umiestniť aj na zasklený balkón alebo okenný parapet. Používame vždy čisté debničky a len kvalitný, preparený substrát, ktorý je určený na výsevy. Vysiate rastliny treba včas prepikírovať. Pikírujeme ich, keď majú okrem klíčnych aj aspoň 2 – 3 pravé listy.
Predpestovanie baklažánu
Predpokladom včasného zberu baklažánových plodov je skorý výsev – od polovice februára do polovice marca. Semená môžeme na noc namočiť do vody – klíčia potom rýchlejšie. Vysievame do kvalitného substrátu určeného na vysievanie, len asi 1 cm hlboko. Debničky s výsevmi umiestnime na teplejšie (22 – 25 ⁰C) a svetlé miesto. Klíčiace rastlinky opatrne zavlažujme. Hneď ako mladé rastlinky dorastú do výšky asi 5 cm, môžeme ich pikírovať do menších črepníkov.
Príprava jahodoviska
Z porastu jahôd v priebehu marca odstránime suché listy, prezimovanú burinu a všetky odumreté jedince. Pôdu v okolí rastlín opatrne prekypríme a môžeme aplikovať prvú dávku hnojiva, ideálne hnojivo určené na jahody. Ak je suchá jar a pôda výraznejšie vyschla, porast môžeme zavlažiť.
Vysievame hrach
V predaji je široké spektrum rôznych odrôd, pričom si môžeme vybrať skoro, stredne skoro alebo neskoro dozrievajúce. Vhodné je kupovať morené osivo – nebude v pôde ohrozené hubovými chorobami. Kupujme podľa toho, akú veľkú plochu sa chystáme vysiať. Hrachu sa darí vo všetkých typoch pôd, ideálne mierne zásaditých. Horšie prospieva v ílovitých a zmáčaných pôdach. Tesne pred výsevom ho necháme napučať vo vode aspoň 6 hodín. Vysievame ho na pripravené riadky minimálne 3 cm hlboko do riadkov vzdialených od seba aspoň 30 cm. V riadku dodržíme rozstup 3 cm. Nepestujeme ho každý rok na tom istom mieste. Zaraďujeme ho do 3. trate.
Výsadba nových druhov
Hlavným termínom výsadby ovocných drevín (voľnokoreniacich aj v nádobách) je síce jeseň, no vysádzať môžeme aj v marci, a to hneď, keď rozmrzne pôda. Dokonca jarný termín výsadby sa pre kôstkoviny, ako sú broskyne, marhule, považuje za vhodnejší. Základom úspechu je príprava dostatočne veľkej výsadbovej jamy, pretože korene pri výsadbe nie je dobré ohýnať. Pri voľnokoreniacich rastlinách pri výsadbe môžeme zrezať hrubé konce dlhých koreňov a aj časť korunky, inak sa môže stať, že sa stromček síce ujme, ale nebude vôbec rásť (takzvane zababčí). Korene zasypeme kvalitnou zeminou, do ktorej primiešame preosiaty kompost a trochu piesku. Nezabudneme na oporné koly – ochránia vysadené stromy pred silnejším vetrom. Po výsadbe drevinu zalejeme. Miesto výsadby dôkladne zvážime, aby vysádzaná rastlina mala dosť priestoru aj svetla.
Vyhnojenie záhonov
Keď pôda v zeleninovej záhrade rozmrzne, preschne a trochu sa oteplí, môžeme sa pustiť do prípravy záhonov. Hrabľami urovnáme povrch pôdy a naň rovnomerne rozhodíme kvalitný a preosiaty kompost alebo použijeme niektoré z granulovaných viaczložkových hnojív. Okrem chemických granulovaných hnojív môžeme použiť aj sušené granulované slepačince alebo konský hnoj, čo nám v porovnaní so zapracovaním hnoja do pôdy výrazne uľahčí prácu. Hrabľami zapracujeme. S výsevom alebo výsadbou priesad na takejto ploche počkáme ešte aspoň dva týždne.
Výživa ovocných stromov
Mladšie ovocné stromy sú na dostatok živín náročné hlavne v jarnom období. V marci im môžeme dodať prvú dávku hnojiva. Využijeme buď kompost, ktorý zapracujeme do pôdy v okolí drevín, alebo osvedčené viaczložkové hnojivo s pomalším uvoľňovaním živín. Hnojivé granuly zapracujeme do pôdy a zavlažíme. Druhú dávku hnojiva môžeme aplikovať koncom mája alebo začiatkom júna.
Okrasná záhrada
V marci nezabudnime ani na rez ruží, hortenzií a rez šalvie. Trvalky očistíme od suchých nadzemných častí, pôdu okolo nich prekypríme a prihnojíme kompostom alebo vhodným viaczložkovým hnojivom. Trávnik po zime dôkladne vyhrabeme, zbavíme zimnej nečistoty a zvyškov zoschnutých stebiel či machu. Ostriháme aj okrasné trávy.
Keď sa pôda na povrchu trochu ohreje, môžeme začať s výsadbou okrasných drevín. Vysádzame opadavé listnáče bez koreňového balu aj s ním, taktiež vždyzelené dreviny, ruže a stromy.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, Na listoch magnólie sa nám začali objavovať sivé škvrny ktoré zároveň…