Okrídlení lupiči vo vinici

  • 29.07.2021

Ak sa nám už tento rok podarilo zabrániť múčnatke, nášmu hroznu nezostane nič iné, iba ho obrať. Len aby nás nikto nepredbehol. Je veľká šanca, že ako každý rok, škodu spôsobia škorce.

Škorec na čerešni

Škorce patria medzi prvé vtáky, ktoré sa vracajú z oblasti Stredomoria Európy a Afriky.

Väčšina vtákov, ktoré hniezdia na Slovensku, odlieta v septembri, ale v prípade miernejšieho počasia niektoré z nich zostávajú na našom území aj cez zimu, sú našimi pomocníkmi. Problémy nastanú až vtedy, keď škorce prelietavajú zo severu na juh a zbadajú nádhernú trblietavú a príťažlivú úrodu.

Škorce sú chránené vtáky, pretože počas hniezdenia skonzumujú obrovské množstvo škodcov (húseníc, múch a pod.). Z hľadiska ochrany prírody v Európskej únii ich považujeme za významný živočíšny druh, preto ich stavy môžeme znížiť, ak v záujme racionálnej poľnohospodárskej výroby neporušujú záujmy ochrany prírody.

Návšteva kŕdľa škorcov môže mať pre vinohradníkov za následok stratu desiatok kilogramov úrody, preto sa počas obdobia dozrievania proti nim bránime alarmom. Najčastejšie sa používajú zvukové alarmy alebo rôzne zvuky vtákov či plynovo-zvukové odplašovače, a to s celkom dobrým úspechom. Bohužiaľ, vinice, ktoré sú bližšie k domom, môžu využívať tieto prístroje čoraz menej.

Vinohrad

Existujú aj ďalšie spôsoby, ako klasické riešenie, keď sa snažíme škorce zastrašiť strašiakmi či umelými vtákmi (orol, vrana, sova). Lenže väčšina takýchto odpudzovačov funguje iba čiastočne alebo dočasne a sú účinné veľmi krátko. Pretože škorce sú veľmi prefíkané a na ochrannej sieti nad hroznom nájdu aj najmenšiu dieru, nezľaknú sa ani stužiek či očí dravcov. Výstrel alebo zvukové delo ich vystraší tiež iba prechodne, pretože si po chvíli uvedomia, že po výbuchu sa im nič nestane.

Najúčinnejšie ich môžu udržať vo vzdialenosti od vinice fyzické objekty (napr. traktory) alebo aktívny pohyb. Jedným z najnovších riešení je špeciálna napodobenina orla, ktorú ako prví začali používať francúzski pestovatelia viniča. Tajomstvom atrapy orla nazývaného Scarybird je neustály pohyb. Nespôsobuje žiadny hluk ani rušenie, takže nepredstavuje nijakú hrozbu pre zdravie vtákov.

Podstatou Scarybirdu je lietajúca atrapa dravca (orol, sokol), ktorý vždy mení svoj smer letu (rýchlosť, výšku) na vrchole špeciálneho prúta. Aj pri najmenšom vánku (menej ako 2 km/h) atrapa vzlietne a letí nevyspytateľným smerom. Napodobňuje kĺzavý let predátora, ako je napríklad myšiak lesný, sokol, orol, zastrašuje škodce, a tým chráni naše rastliny, ovocné stromy, malé záhrady a najmä vinič. V porovnaní s fixným strašiakom letí stále sa pohybujúci Scarybird náhodne, takže škodce si naň nezvyknú, pretože ho považujú za loviaceho predátora. Výška nosného prúta je 6 metrov, čo je minimálna výška na efektívne plašenie vtákov v prírode.

Škorec na strome

Riešenie proti škorcom existuje!

Napriek všetkým známym ochranným metódam škorce spôsobujú na dozrievajúcom ovocí a na hrozne neuveriteľné škody. Malí aj veľkí pestovatelia vo viniciach v Strekove (Kürt) s veľkým úspechom používajú nové, lacné a hlavne tiché riešenie.

Kľúčom k úspechu je pohybujúca sa atrapa orla, ktorá napodobňuje tvar lietajúceho dravca. Je pripnutá na veľmi dlhý flexibilný prút a dá sa do pohybu aj pri najmenšom vánku. Doterajšie skúsenosti ukazujú, že silueta dravca odplaší menšie vtáky, ktoré požierajú ovocie na ploche 4 až 5 hektárov. Minulý rok po spustení odplašovača Scarybird škorce zmizli do 10 minút. Je úžasné, že toto zariadenie v hodnote cca sto eur drží škorce tak spoľahlivo mimo sadov a viníc. Najdôležitejšie je umiestniť ho do dostatočnej výšky, t. j. pri nižších rastlinách 6 metrov nad zemou. Vo viniciach je výhodnejšie použiť 9-metrový prút. Podľa potreby sa môže preniesť aj na ďalšiu ohrozenú plochu.

www.biotomal.sk

 

Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay.com

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Aj vo vašej záhrade môžete kosiť ako profesionál Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov