Ako sa zbaviť roztočcov na ovocných stromoch?

  • 20.02.2021

Na jabloniach aj slivkách pozorujem už viac rokov malé červenkasté pavúčiky, ktoré sú hlavne na spodkoch listov a v takých malých pavučinkách. A hoci vždy na jar preventívne striekam, nemôžem sa ich zbaviť. Existuje prostriedok, ktorý zaberá?

Roztočec chmeľový

Podľa opisu zrejme ide o roztočca ovocného či roztočca chmeľového. Zlou správou je, že sú títo škodcovia už v podstate imúnni voči bežným insekticídom.

Dobrou správou je, že existuje „liek“, ktorý však od vás vyžaduje dve veci: správne načasovanie a to, aby ste úplne odložili postrekovač.

Dravý roztoč Typhlodromus pyri

Vo svete drobného hmyzu existuje predátor, ktorý je ešte menší ako váš škodca, ale je čosi ako mikroskopický T. rex. Ide o dravého roztoča Typhlodromus pyri, ktorý spoľahlivo vyhľadá všetky roztočce živiace sa cicaním rastlín a zožerie ich. Rovnako aj ich nymfy či larvy strapiek a iný drobný hmyz. Dokáže prezimovať, a ak sú všetci škodcovia požraní, tak aj dlhodobo hladovať. Preto ho stačí aplikovať len raz a v podstate máte trvalú ochranu na celé roky.

Dostať kúpiť plstené pásy, v ktorých sú T. pyri ukryté. Len čo pripevníte na kmeň stromu takýto pás, populácia T. pyri sa rozlezie smerom nahor do koruny a beda tomu, kto sa v nej nachádza. Ideálny čas na rozmiestňovanie plstených pásov s T. pyri je práve teraz v predjarí, najlepšie do konca marca!

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie