Ozdobte si sviatočný stôl vlastnoručne vyrobeným aranžmánom

 • 21.12.2020

Aby aranžmán zo živých rastlín vydržal čo najdlhšie, prezradíme vám dobré rady a tipy ukryté častokrát v detailoch.

Ozdobte si sviatočný stôl vlastnoručne vyrobeným aranžmánom

Budeme potrebovať

Materiál:

 • zelená hmota na aranžovanie (kruh)
 • nádoba s vodou
 • podložka pod aranžmán
 • ruže, čečina, cezmína
 • škorica, ozdoby, biele konáriky
 • drôtik
 • sviečka

Náradie

 • záhradnícke nožnice
 • kliešte na drôt
 • ostrý nôž

Pracovný postup

1. Aranžovacia hmota

Aranžovacia hmota

Zelenú aranžovaciu hmotu zakúpime v tvare kruhu alebo si kruh vyrežeme z bežne dostupného kvádra. Pri namáčaní hmoty do vody je kľúčové ju zľahka položiť na hladinu a nechať ju samu klesnúť, len tak bude správne „napitá“.

2. Čečina

Čečina a aranžovacia hmota

Aranžovaciu hmotu položíme na zvolenú podložku. Z čečiny si nastriháme dlhšie aj kratšie vetvičky. Tie dlhšie odložíme na jednu kôpku (nimi začneme aranžmán napĺňať odspodu), stredne dlhé a kratšie dáme zvlášť.

3. Odstránenie časti ihličia

Odstránenie ihličia pred aranžovaním

Pred zapichnutím vetvičky do aranžovacej hmoty z jej konca otrháme ihličie. Tento detail je veľmi dôležitý, aby vetvičky v hmote dobre držali a nemali tendenciu vypadávať.

4. Sviečka

Výroba vianočnej dekorácie

Vložíme sviečku. Z ruží ostrým nožom odrežeme väčšiu časť stonky. Rez vedieme šikmo, aby bola plocha pre prijímanie vody čo najväčšia. Ak je pod kvetom list, odlomíme ho. Ruže pozapichujeme do aranžmánu.

5.  Cezmína

Vianočná dekorácia svojpomocne

Rovnomerne pozapichujeme aj vetvičky cezmíny s červenými plodmi s čerstvo obnovenou reznou plochou. Medzery pri sviečke vyplníme krátkymi vetvičkami čečiny. Aranžmán si otáčame, aby sme našli medzery a vyplnili ich.

6. Biela nesmie chýbať

Ozdoba do vianočného aranžmánu

V zeleno-červenom aranžmáne je osviežujúcim akcentom biela. Nastriháme si biele vetvičky (zvyčajne nie sú prirodzene biele, ale nasprejované). Z časti, ktorú budeme zapichovať, odstránime bočné výhonky. Dbáme, aby príliš netrčali.

7. Použijeme drôtik

Drôtik na aranžovanie

Aby sme nemuseli zohrievať aranžovaciu pištoľ a ďalšie doplnky lepiť, použijeme tenší drôtik. Prevlečieme ho cez škoricu, zahneme, zakrútime. Odstrihneme taký dlhý drôtik, aby dosiahol až k aranžovacej hmote a dostatočne hlboko sa zapichol.

8. Pridanie ozdôb a dopĺňanie vody

Vianočná ozdoba

Drôtik namotáme aj na spodné časti iných ozdôb a pozapichujeme. Keďže sa zo zelenej hmoty vyparuje voda, môžeme trochu doplniť asi každý druhý deň, a to striekačkou pomedzi čečinu. Zapálenú sviečku nikdy nenechávame bez dozoru.

 

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť 3 domáce hnojivá na priesady, ktoré zvýšia ich úrodnosť
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Ekologicky proti „medvedíkovi“ Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?