Perila krovitá je známa ako účinné prírodné antihistaminikum

 • 03.04.2021

Vyzerá ako kombinácia žihľavy a mäty. Je vkusná a aromatická. Jednoročná liečivka Perilla frutescens, ľudovo prezývaná čierna žihľava, je rozšírená najmä v Číne a v severnej Indii, vypestovať si ju však viete aj v našich podmienkach. V čase, keď alergické prejavy vrcholia, jej protialergický účinok určite oceníte.

Perila

Aký zázrak sa skrýva za názvom perila krovitá?

Perila krovitá je známa svojimi liečebnými účinkami najmä v tradičnej čínskej medicíne. Jej účinok je všestranný a má vskutku široký liečebný záber.

Používajú sa predovšetkým jej listy, a to pri liečbe nachladnutia, virózy, bolestí hlavy a sezónnej alergickej nádchy. Príroda nám v podobe perily ponúka účinné prírodné antihistaminikum, pôsobí preventívne, ako aj akútne proti prejavom rôznych druhov potravinových alergií, respiračných alergií, svrbeniu, slzeniu a páleniu očí, no rovnako aj pri ekzéme (atopickej dermatitíde). Pomáha pri dentálnych problémoch a znižuje množstvo baktérií v ústach. Pozor! Užíva sa vo forme nápoja, kloktadla, odvaru a jedla, nie lokálne ako obklad z listov rastliny.

Listy perily na doske

Farebná škála listov predpovedá liečebné účinky perily krovitej

Poznáme niekoľko druhov perilly frutescens, ktoré sa od seba líšia sfarbením listov. V závislosti od farby listov, ako aj od svojho pôvodu, sa čiastočne menia aj liečebné účinky jednotlivých druhov.

Snáď najrozšírenejšia je perila zelená, ktorej listy sú celozelené alebo dvojfarebné. V druhom prípade je spodok listov sfarbený do fialova. Známa je tiež fialovo-bordová odroda a perila s hnedým nádychom, významná pre svoje liečivé vlastnosti.

Miláčik všetkých alergikov

Liečivé účinky má celá rastlina, vrátane semien, najjednoduchšie sa však používajú listy rastliny. V čínskych herbároch nájdete zmienky predovšetkým o listoch s fialovým sfarbením.

Perila rozptyľuje chlad a zahrieva organizmus. Uvoľňuje tieseň a kŕče pri dušnosti, pôsobí ako balzam na pľúca, pečeň a slezinu. Listy môžeme využívať čerstvé, sušené, mrazené alebo tepelne spracované v jedlách. Upravuje dýchací systém, účinne pôsobí proti hlienom, kašľu, dýchavičnosti, alergiám s prejavmi svrbenia očí i pokožky, vodnatého výtoku z nosa a z očí, sennej nádchy, prejavom astmy a atopického ekzému. Jej účinky ocenia aj ľudia s histamínovou intoleranciou, keďže rastlina potláča uvoľňovanie histamínu.

Perila krovitá pôsobí ako antihistaminikum v čase liečby a akútnych prejavov, no svoj význam má predovšetkým preventívny.

Listy perily

Prečo by ste mali zaradiť perilu krovitú do svojej domácej lekárničky?

 • má významný prínos pri liečbe alergií
 • pomáha pri astme a bronchitíde
 • je vhodná pri liečbe ekzémov a kožných dermatitíd
 • posilňuje imunitný systém
 • znižuje hladinu cholesterolu v krvi
 • je účinná pri gynekologických problémoch
 • má antioxidačné a protirakovinové vlastnosti
 • má protizápalové účinky
 • poskytuje ochranu proti pôsobeniu škodlivého UV žiarenia

Recept na zápar účinný pri sezónnej alergii

Hrsť lístkov perily zalejeme 5 dcl prevarenej vody a necháme 15 minút lúhovať. Pijeme v čase alergických prejavov alebo vopred, ako prevenciu.

Perila

Využitie perily kuchyni: Pomôže pri histamínovej intolerancii, zmierni priebeh potravinovej alergie a zároveň vkusne dekoruje

Perila sa využíva ako korenina, nájdeme ju najmä v tradičnej kórejskej a vietnamskej kuchyni. Jej výrazná mätová vôňa, zaujímavá korenistá, jemne citrónová chuť ju predurčujú nielen na liečebné, ale i na kulinárske využitie.

Listy perily sú výborné do čerstvých šalátov, polievok, prívarkov, nátierok. Vhodná je tiež do koktailov alebo do smoothie. Vyrobiť si z nej môžete aj pesto, rovnako ako pri medveďom cesnaku. Používa sa taktiež na zafarbenie pokrmov. Semená perily krovitej poskytujú výživný olej využiteľný pri varení a v studenej kuchyni. Olej má vysoký obsah omega-3 mastných kyselín.

Perila sa používa aj ako prostriedok proti alergickej reakcii na krabie a rybie mäso, často je práve z tohoto dôvodu súčasťou jedál s morskými živočíchmi. V podobe korenia dokáže „zamaskovať” chuť nepríjemného alebo dokonca pokazeného jedla.

Olej z perily

Z Ázie do slovenských záhrad

Perilu krovitú si dokážete poľahky vypestovať aj v našich podmienkach. Vysievať sa môže počas skorej jari, ideálne v apríli. Svoju liečivú silu nám bude ponúkať až do neskorej jesene.

Prospieva jej vlhká, ľahko priepustná pôda obohatená kompostom. Vyžaduje teplé a slnečné stanovište. Nemá špeciálne nároky na pestovanie a výborne zvláda i sucho. Rastlina je odolná a netrpí takmer žiadnymi nájazdmi škodcov. Jej vhodné susedky v záhone sú napríklad paradajky, od ktorých odpudí prípadných škodcov. Pestovať ju môžete aj v črepníkoch na okne alebo na balkóne.

 

Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - november 2022 Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Silný a liečivý chren: Spoznajte vlastnosti tohto nenápadného koreňa Vyrobte si doma rastlinné terárium podľa vášho vkusu a lacno! Ako pestovať a rezať pajazmín? Toto odporúča Martin Čurda Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu!