Ako z poškodenej dreviny vyrobiť efektnú dekoráciu

 • 08.12.2018

Pestovanie rôznych drevín v nádobách je dnes populárne. Často sa však stáva, že drevinám sa v nádobách nedarí. Vplyvom sucha alebo nedostatku svetla im napríklad môže opadať spodné ihličie. Zostáva tak nevzhľadný ministromček. Aj to však môžeme vyriešiť. 

Ako z poškodenej dreviny vyrobiť efektnú dekoráciu

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • vetvičky ihličnanov a vždyzelených listnáčov
 • zapichovacie dekorácie
 • šišky
 • kôra škorice
 • ozdobná vianočná guľa

Náradie:

 • záhradnícke nožnice
 • nádoba na odpad
 • drôt
 • krhla s vodou

Pracovný postup

1. POMÔCKY

Vetvičky a dekorácie

Nachystáme si všetko potrebné. Pracovať je ideálne v dňoch, keď je vľúdne počasie – nefúka ani nesneží či neprší.

2. OSTRIHANIE

Malý ihličnan v črepníku

Preschnutý ihličnan najskôr dôkladne prezrieme, prestriháme a očistíme od suchých vetvičiek. Nezabudnime ho tiež zaliať.

3. MAHÓNIA

Mahónia pri ihličnane

Najskôr si vytvoríme základ. Použijeme naň trváce vetvičky vždyzeleného kra –
mahónie. Tie jednoducho pozapichujeme do substrátu.

4. CYPRUŠTEK

Dekorácie pri ihličnane

Nádobu postupne zaplníme ďalšími vetvičkami. Pokračujeme cypruštekom, ktorý má efektné husté, príjemne aromatické vetvičky.

5. DĹŽKA

Zastrihávanie dekorácie

Vetvičky by mali mať primeranú dĺžku. Nestriháme ich ani veľmi nakrátko, ani nechávame veľmi dlhé – nepôsobilo by to pekne.

6. BOROVICA

Borovica ako dekorácia

Nádobu doplníme vetvičkami rôznych druhov ihličnanov, ktoré pozapichujeme do substrátu. Výsledok bude zaujímavejší. Použiť môžeme aj halúzky borovice čiernej.

7.CEZMÍNA

Cezmína ako dekorácia

K zimnému obdobiu neodmysliteľne patrí aj cezmína. Nezabudnime na jej konáriky ani pri príprave tejto zaujímavej dekorácie. Zaujímavé sú panašované kultivary cezmíny.

8. DEKORÁCIA

Vianočná dekorácia

Sviatočnú náladu podporíme využitím vkusných dekorácií, ideálne v typicky vianočnej farebnosti.

9. ŠIŠKY

Zdobenie vianočnej dekorácie

Nezabudnime ani na šišky. Takisto patria k tomuto obdobiu. Aby sme ich do kompozície zafixovali, pripevníme ich drôtikom. Pridať môžeme aj kôru voňavej škorice.

10. ZAPICHOVAČKA

Vianočná dekorácia

Rozhodne však tento aranžmán neprepĺňajme množstvom dekoračných predmetov.

11. UMIESTNENIE

Hotová vianočná dekorácia

Hotové dielo môžeme umiestniť na dobre viditeľné a chránené miesto. Dajme pozor, aby to neboli miesta, kde by mohla stekať voda.

Odborník radí:

Takýmto spôsobom si môžeme prizdobiť aj iné rastliny, ktoré zostávajú počas zimy vonku. Dôležité je nezakryť ihličnatými chvojkami zdravé časti dreviny.

 

Dobrá rada

Dreviny v nádobách

Počas zimy môžeme vonku pestovať rôzne druhy zakrpatených ihličnanov a listnáčov. Dôležité je vybrať si druhy, ktoré sú na pestovanie v nádobách vhodné. Nevyhnutná je priestranná nádoba a kvalitný mierne kyslý substrát. Počas dní, keď je slnečno a nemrzne, dreviny zalievame. Nie však tak, aby bola pôda zmáčaná.

Ak sa nám dreviny zdajú nepekné, môžeme si ich teraz prizdobiť a doplniť vkusnými dekoráciami. Takisto aj nastrihanými vetvičkami ihličnanov a vždyzelených listnáčov. Vďačné sú aj konáriky s plodmi či kúsky kôry. Takto budú čiastočne počas zimy chránené aj korene vysadených drevín. Ak chcete, aby vetvičky vydržali dlhšie svieže, občas ich postriekajte vodou z rozprašovača.

 

Text, realizácia a dizajn: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba 
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade? Pekný živý plot môže rásť aj v zásaditej pôde. Vyberte si kry, ktoré odporúča Martin Čurda