Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2021

  • 02.08.2021

Viete, na čo by záhradkár v auguste nemal zabudnúť? Prinášame vám pravidelný prehľad prác v záhrade v súlade s lunárnym kalendárom.

Letný deň, slamený klobúk a plechový hrnček s kvetmi na stole

01. – 02.08.2021 (dni koreňov)

Vysievame čínsku kapustu, čierny koreň, reďkovku. Na voľné záhony vysievame rastliny na zelené hnojenie (hrach, bôb, fazuľa, repka, horčica). Okopávame záhony a odstraňujeme burinu. K póru prihrnieme pôdu, navlečieme naň papierový tubus, aby sa vytvorila dlhšia biela časť. Zakryjeme ho netkanou textíliou – zabránime tak augustovému náletu mínerky.

03. – 04.08.2021 (dni kvetov)

V záhrade sa venujeme okrasným kvetom a drevinám. Odkvitnuté trvalky môžeme deliť a presádzať, do jesene krásne zakorenia. Izbové a balkónové rastliny potrebujú v letných dňoch veľa vlahy, preto ich nezabúdame polievať. Prekypríme záhony s karfiolom a brokolicou.

05. – 07.08.2021 (dni listov)

Vysejeme šalát na jesennú výsadbu. Pokosenú trávu nastelieme pod ovocné a okrasné dreviny. Strihaním okrasných kríkov podporíme ich rast do šírky. Sadíme priesady listovej zeleniny – čínska a pekinská kapusta, hlávkový šalát. Môžeme vysiať aj špenát na jesenný zber. Zavlažujeme trávnik.

08. – 09.08.2021 (dni plodov)

Tyčovým rajčiakom zaštipujeme rastový vrchol – pomôže to dozrieť už naviazaným plodom. Zbierame plodovú zeleninu. Stále je vhodné obdobie na zakladanie nového jahodového záhona. Presvetlíme kôstkoviny – rany sa dobre do jesene zahoja.

10. – 11.08.2021 (dni koreňov) 

Zberáme cibuľu a jarný cesnak. Ak neprší, dosušíme ich týždeň na hriadke, potom očistíme a skladujeme na suchom, chladnom mieste. Presádzame a delíme kosatce a pivónie. Pomocou odrezkov rozmnožujeme ruže, vrúbľujeme egreše na podpník ríbezle zlatej.

12. – 14.08.2021 (dni kvetov)

Prihnojíme izbové kvetiny – budú lepšie zakladať kvety. Prekypríme záhony s karfiolom a brokolicou – rastliny budú lepšie rásť. Pripravíme záhon na nové jahodovisko – zrýľujeme a urovnáme pôdu, zapracujeme špeciálne hnojivo pre jahody. Rozsádzame dvojročné kvetiny ( sirôtka, sedmokráska, nezábudka, náprstník, klinček bradatý). Vyplievame skalku, rozrastené skalničky ostriháme a presádzame.

15. – 16.08.2021 (dni listov)

Sadíme priesady listovej zeleniny – čínskej, pekinskej kapusty, hlávkového šalátu na jesenný zber. Pokosíme, povalcujeme a prihnojíme trávnik. zavlažujeme ho podľa potreby. Vysádzame vždyzelené listnáče a ihličnany. Režeme a tvarujeme živý plot. Výhonky viniča nad drôtenkou zrežeme tiež.

17. – 18.08.2021 (dni plodov)

Ak sme tak ešte neurobili, pripravíme si záhon na výsadbu jahôd a vysádzame jahody. Pri výsadbe dávame pozor na to, aby srdiečko nebolo zakryté pôdou. Teraz vysadené jahody do zimy dobre zakorenia. Zo starších jahôd odstránime prebytočné poplazy. Presvetlíme kôstkoviny – čerešne, višne, marhule, skoré slivky, ringloty, broskyne. Odrežeme odrodené výhonky malín, odstránime slabé a suché konáre.

19. – 20.08.2021 (dni koreňov)

Množíme odrezkami muškáty a fuksie. Vysievame reďkovky, čierny koreň a zimnú cibuľu. Pokračujeme v okopávaní a polievaní zeleniny na záhonoch. Na pripravené záhony môžeme stále vysádzať jahody. Pripravíme parenisko na jesennú výsadbu zeleniny.

21. – 22.08.2021 (dni kvetov)

Vysadíme pekné zdravé, v júli vykopané cibuľoviny. Odstraňujeme odkvitnuté kvety letničiek, trvaliek a okrasných drevín. Vyštipujeme veľkokveté chryzantémy, zavlažujeme okrasnú záhradu. Toto obdobie je vhodné aj na spracovanie úrody – zaváranie, mrazenie, sušenie…

23. – 24.08.2021 (dni listov)

Zrežeme výhonky viniča nad drôtenkou (tzv. snímanie). Na voľné záhony ešte môžeme siať pekinskú kapustu. Polejeme trávnik, ovocné stromy aj zeleninu. Pokosenú trávu môžeme nastielať pod ovocné a okrasné dreviny.

25. – 27.08.2021 (dni plodov)

Odstránime prebytočné poplazy jahôd. Odrežeme odrodené, slabé, suché a zahusťujúce výhonky malín. Očkujeme kôstkoviny na spiace očko – broskyne, marhule. Presvetlíme ríbezle, egreše, jostu. Odrezky použijeme na množenie. Zbierame plodovú zeleninu, odstránime lepové doštičky z korún stromov.

28. – 29.08.2021 (dni koreňov)

Na voľné záhony vysievame čínsku kapustu, čierny koreň, reďkovku, na ostatné môžeme vysiať zelené hnojenie. Vysievame ozimnú cibuľu – do jesene optimálne dorastie a dobre prezimuje. Vykopávame zemiaky na skladovanie. Pripravíme parenisko na výsadbu a rýchlenie na jeseň. Pripravíme priestory na skladovanie ovocia a zeleniny. Dezinfikujeme priestory, debničky, regály na ovocie.

30. – 31.08.2021 (dni kvetov)

Odstraňujeme odkvitnuté kvety na letničkách, trvalkách, okrasných drevinách. Podľa potreby zavlažujeme dažďovou vodou zo sudov. Odkvitnuté trvalky môžeme deliť a rozsádzať. Ak sme tak ešte neurobili, odstránime rastové vrcholy rajčín. Prekypríme záhony s karfiolom a brokolicou.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku