Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022

  • 01.08.2022

Viete, na čo by záhradkár v auguste nemal zabudnúť? Prinášame vám pravidelný prehľad prác v záhrade v súlade s lunárnym kalendárom.

Letný deň, slamený klobúk a plechový hrnček s kvetmi na stole

01. – 02.08.2022 (dni koreňov)

Vysievame čínsku kapustu, čierny koreň, reďkovku. Na voľné záhony vysievame rastliny na zelené hnojenie (hrach, bôb, fazuľa, repka, horčica). Okopávame záhony a odstraňujeme burinu. K póru prihrnieme pôdu, navlečieme naň papierový tubus, aby sa vytvorila dlhšia biela časť. Zakryjeme ho netkanou textíliou – zabránime tak augustovému náletu mínerky. Pomocou odrezkov množíme ruže, muškáty a fuksie.

03. – 04.08.2022 (dni kvetov)

V záhrade sa venujeme okrasným kvetom a drevinám. Odkvitnuté trvalky môžeme deliť a presádzať, do jesene krásne zakorenia. Izbové a balkónové rastliny potrebujú v letných dňoch veľa vlahy, preto ich nezabúdame polievať. Odstraňujeme odkvitnuté kvety, plody kosatcov a pivoniek. Prekypríme záhony s karfiolom a brokolicou.

05. – 06.08.2022 (dni listov)

Vysejeme šalát na jesennú výsadbu. Pokosenú trávu nastelieme pod ovocné a okrasné dreviny. Strihaním okrasných kríkov podporíme ich rast do šírky. Sadíme priesady listovej zeleniny – čínska a pekinská kapusta, hlávkový šalát. Môžeme vysiať aj špenát na jesenný zber. Zavlažujeme trávnik. Zrežeme výhonky viniča rastúce nad posledným drôtom. Tvarujeme živý plot a solitéry.

07. – 08.08.2022 (dni plodov)

Tyčovým rajčiakom zaštipujeme rastový vrchol – pomôže to dozrieť už naviazaným plodom. Zbierame plodovú zeleninu. Stále je vhodné obdobie na zakladanie nového jahodového záhona. Presvetlíme kôstkoviny – rany sa dobre do jesene zahoja. Presvetľujeme aj ríbezle, egreše a jostu. Odrezky môžeme použiť na získanie nových rastlín, ľahko zakorenia.

09. – 10.08.2022 (dni koreňov) 

Zberáme cibuľu a jarný cesnak. Ak neprší, dosušíme ich týždeň na hriadke, potom očistíme a skladujeme na suchom, chladnom mieste. Presádzame a delíme kosatce a pivónie. Pomocou odrezkov rozmnožujeme ruže, vrúbľujeme egreše na podpník ríbezle zlatej. Prihrnieme pôdu k červenej repe, aby lepšie zakorenila a buľva nebola na povrchu zelená. Zberáme zemiaky na skladovanie.

11. – 12.08.2022 (dni kvetov)

Prihnojíme izbové kvetiny – budú lepšie zakladať kvety. Prekypríme záhony s karfiolom a brokolicou – rastliny budú lepšie rásť. Rozsádzame dvojročné kvetiny ( sirôtka, sedmokráska, nezábudka, náprstník, klinček bradatý). Vyplievame skalku, rozrastené skalničky ostriháme a presádzame.

13. – 14.08.2022 (dni listov)

Sadíme priesady listovej zeleniny – čínskej, pekinskej kapusty, hlávkového šalátu na jesenný zber. Pokosíme, povalcujeme a prihnojíme trávnik. zavlažujeme ho podľa potreby. Vysádzame vždyzelené listnáče a ihličnany. Režeme a tvarujeme živý plot. Výhonky viniča nad drôtenkou zrežeme tiež.

15. – 17.08.2022 (dni plodov)

Ak sme tak ešte neurobili, pripravíme si záhon na výsadbu jahôd a vysádzame jahody. Pri výsadbe dávame pozor na to, aby srdiečko nebolo zakryté pôdou. Teraz vysadené jahody do zimy dobre zakorenia. Zo starších jahôd odstránime prebytočné poplazy. Presvetlíme kôstkoviny – čerešne, višne, marhule, skoré slivky, ringloty, broskyne. Odrežeme odrodené výhonky malín, odstránime slabé a suché konáre. Zberáme strukoviny. Ich vňať a pozberové zvyšky poslúžia na zelené hnojenie.

18. – 19.08.2022 (dni koreňov)

Množíme odrezkami muškáty a fuksie. Vysievame reďkovky, čierny koreň a zimnú cibuľu. Pokračujeme v okopávaní a polievaní zeleniny na záhonoch. Na pripravené záhony môžeme stále vysádzať jahody. Pripravíme parenisko na jesennú výsadbu zeleniny. Vysievame ozimné odrody cibule, do jesene dobre zakorenia, narastú a dobre prezimujú. Na jar z nich bude chutná lahôdková zelenačka.

22. – 22.08.2022 (dni kvetov)

Vysadíme pekné zdravé, v júli vykopané cibuľoviny. Odstraňujeme odkvitnuté kvety letničiek, trvaliek a okrasných drevín. Vyštipujeme veľkokveté chryzantémy, zavlažujeme okrasnú záhradu.

23. – 24.08.2022 (dni listov)

Zrežeme výhonky viniča nad drôtenkou (tzv. snímanie). Na voľné záhony ešte môžeme siať pekinskú kapustu. Polejeme trávnik, ovocné stromy aj zeleninu. Pokosenú trávu môžeme nastielať pod ovocné a okrasné dreviny. Vyčistíme záhradné jazierko: odstránime uhynuté rastliny, naviate listy, ihličie a nečistoty. Vysievame špenát na jesenný zber, nebude už vybiehať do kvetu.

25. – 27.08.2022 (dni plodov)

Odstránime prebytočné poplazy jahôd. Odrežeme odrodené, slabé, suché a zahusťujúce výhonky malín. Očkujeme kôstkoviny na spiace očko – broskyne, marhule. Presvetlíme ríbezle, egreše, jostu. Odrezky použijeme na množenie. Zbierame plodovú zeleninu, odstránime lepové doštičky z korún stromov. Skrátime rastový vrchol rajčín, aby dozreli už vytvorené plody.

28. – 29.08.2022 (dni koreňov)

Na voľné záhony vysievame čínsku kapustu, čierny koreň, reďkovku, na ostatné môžeme vysiať zelené hnojenie. Vysievame ozimnú cibuľu – do jesene optimálne dorastie a dobre prezimuje. Vykopávame zemiaky na skladovanie. Pripravíme parenisko na výsadbu a rýchlenie na jeseň. Pripravíme priestory na skladovanie ovocia a zeleniny. Dezinfikujeme priestory, debničky, regály na ovocie.

30. – 31.08.2022 (dni kvetov)

Odstraňujeme odkvitnuté kvety na letničkách, trvalkách, okrasných drevinách. Podľa potreby zavlažujeme dažďovou vodou zo sudov. Odkvitnuté trvalky môžeme deliť a rozsádzať. Ak sme tak ešte neurobili, odstránime rastové vrcholy rajčín. Prekypríme záhony s karfiolom a brokolicou. Vysádzame cibuľoviny kvitnúce na jar.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - január 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania Čemerica – vždyzelená trvalka, ktorá prekvapuje svojimi krásnymi kvetmi v zimnom období
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Čo s krušpánom, ktorý zničila vijačka a prečo týmto drevom nekúriť? Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Zvyšky zeleniny nevyhadzujte! O pár dní z nich môžete mať čerstvú vňať Hľadáte niečo nové na túto sezónu? Tieto netradičné druhy zeleniny dopestujete aj v našich podmienkach Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám