Pleseň na jahodách a múčnatka na ríbezli. Ako tomu predchádzať?

  • 12.06.2021

Skoro každý rok máme plesnivé jahody a na čiernych ríbezliach múčnatku. Vraj je už neskoro, keď ochorenie spozorujeme. Kedy teda máme zakročiť, aby sa pleseň nerozšírila?

Múčnatka na ríbezli
Múčnatka na ríbezli

Žiaľ, vysoká vzdušná vlhkosť a teplé dni veľmi prajú hubovým chorobám. Najlepšia je ešte prvotná prevencia – čiže jahody pestovať na slnečnej strane, v priepustnej pôde, na hrobliach alebo v závesných kvetináčoch, či stene.

V prípade, že ich máte na hriadke, tak aspoň nastielať slamou, aby plody nemali kontakt s pôdnou vlahou, a zásadne zalievať na srdiečko rastliny, nie celoplošne aj na listy.

Pri ríbezliach je ideálne pestovať odrody rezistentné voči americkej múčnatke, hoci chápem (a stalo sa nám to v nejednej záhrade), že ak bol silný tlak patogénu a priaznivé podmienky, americkou múčnatkou boli napadnuté aj rezistentné odrody. Istotou je josta, ktorá aj v takýchto sezónach vykazovala vyššiu mieru rezistencie ako rezistentné odrody ríbezlí.

Ríbezle majú okrem toho rady „prievan“, čiže by nemali rásť niekde, kde sa ani „lístok na strome nepohne“ – v rohu záhrady, pri plote, z jednej strany kôlňa, z druhej múr. Ak sa ochorenie objaví, treba zakročiť dôsledne, lebo sa ho už nezbavíte. Mohli by ste preto rastliny ošetriť už preventívne – povolenými fungicídnymi prípravkami. A to nielen jahody proti šedej plesni a ríbezle proti múčnatke, ale aj cibuľu proti plesni cibuľovej, egreše proti múčnatke a ovocné stromy proti peronospóre.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: archív, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky