Antraknóza ríbezlí: Hubové ochorenie, ktoré prezimuje v opadanom lístí

  • 10.01.2021

Už niekoľko rokov pozorujeme na listoch červených ríbezlí, ako sa počas sezóny objavujú malé hnedé škvrny, listy zožltnú a opadnú skôr ako ostatné. Úrodu máme každý rok, ale vyzerá to tak, že sa to zhoršuje, a sused vraví, že ide o hubovú chorobu, ktorú treba liečiť.

Antraknóza ríbezlí, hnedé škvrny na listoch ríbezle

Podľa všetkého píšete o antraknóze ríbezlí, čo je pomerne rozšírené ochorenie, hlavne po daždivej jari či prvej polovici leta. Toto ochorenie skutočne spôsobuje huba, ktorá prezimuje v opadanom lístí a na jar infikuje mladé listy na rastlinách.

Prevenciou je preto dôsledné odstránenie popadaných listov na jeseň. Ideálne je, ak ich zakopete hlboko do pôdy alebo skompostujete vo veľkom kompostéri. Skúste aj v zime skontrolovať, či je všetko lístie z dosahu ríbezlí, a pozorujte, ako sa bude vašim ríbezliam dariť v nadchádzajúcej sezóne. Ak to nepomôže a antraknóza sa objaví znova, do ďalšej sezóny spravte to isté a pridajte aj ošetrenie fungicídnym prípravkom hneď po odkvitnutí ríbezlí, toto ošetrenie po desiatich dňoch zopakujte.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku