Záhradný doktor: Jahody bez chémie

  • 26.04.2022

Zoltán Tamašek, uznávaný odborník na bioochranu, radí, ako udržať jahody zdravé pri pestovaní v biorežime.

Jahody

Jahody pestuje takmer každý. Zdá sa, že sú jedným z najobľúbenejších druhov ovocia v malých záhradách, a  nechýbajú najmä v záhradách s malými deťmi. Aj preto ich chceme dopestovať „čisté“, bez chemických pomôcok. Ako na to?

Ochrana na koreňoch aj priamo v pletivách

S ochranou začneme už pri výsadbe na jar alebo v auguste. Použijeme prospešnú hubu Trichoderma asperellum, ktorá sa nachádza v prípravku Trifender. Spolu s prípravkom amazoN ho rozmiešame vo vode a pri výsadbe roztokom zalievame korene rastlín. Účinnosť oboch prípravkov bola hodnotená z hľadiska výnosov jahôd aj v prítomnosti chorôb prenášaných pôdou.

Spomínaná prospešná huba po aplikácii obrastie koreňový systém a pôsobí aj ako mykorízna huba. Rastline dodáva vodu a živiny a zároveň vytesňuje škodlivé huby. Druhý prípravok amazoN (účinná látka Bacillus mojavensis) obsahuje baktérie, ktoré rastlina „pustí“ do svojho medzibunkového priestoru, kde jej účinne pomáhajú zdolať útočiace škodlivé huby a baktérie.

Zaujímavé je, že v prípade silného infekčného tlaku je možné obidva prípravky kombinovať aj so syntetickým fungicídom, pričom samotný fungicíd nezničí spomínanú hubu ani baktériu, čo potvrdila aj štúdia.

Jahody

Skúsenosti priamo z polí

„Viac rokov sme prípravky Trifender a amazoN na báze mikroorganizmov testovali v komerčných jahodových poliach,“ hovorí Zoltán Tamašek. „Preukázalo sa, že jednorazové ošetrenie prípravkom Trifender zvýšilo výnosy o 8 až 9 %. Pri opakovanom ošetrení každé dva týždne zálievkou do pôdy sa však nielen zvýšila úroda, ale znížil sa i výskyt pôdnych chorôb. Prípravok amazoN sme aplikovali do pôdy a neskôr i na list. V obidvoch prípadoch sme zaznamenali nárast úrody približne o 6 až 13 %. Čím skôr sme začali amazoN aplikovať na list, tým dlhšie boli jahody bez chorôb. Naše výsledky ukazujú, že užitočné mikroorganizmy môžu podporovať zdravie jahodového porastu a stabilizovať alebo zvýšiť ich úrodu.“

Z pancierov kreviet

Ďalším dôležitým prípravkom na ochranu jahôd je Chitopron5% pripravený z pancierov kreviet. Túto prírodnú látku nájdeme aj v jedlách prímorských štátov. V poľnohospodárstve a záhradníctve sa veľmi úspešne používa na celom svete. Bráni vzniku a šíreniu rôznych chorôb, ktoré sa môžu vyskytnúť na listoch i na plodoch. Na jahody ho prvýkrát aplikujeme prostredníctvom zálievky už na jar, keď pučia nové listy. Neskôr ho aplikujeme postrekom, v daždivom počasí opakovane. Dá sa použiť aj počas kvitnutia, čo je jeho veľká výhoda. Ak chceme, aby jahody po zbere vydržali dlhšie ako obvykle a neplesniveli, pri zbere ich ošetríme extra silnou dávkou Chitopron5%.

Viete, že…

… prípravok na báze pancierov z kreviet predĺži životnosť zberaných plodov?

Proti múčnatke

Proti múčnatke sa osvedčil prípravok Folicit (obsahuje sójový lecitín), ktorý blokuje rast choroby, posilňuje bunkové steny a štartuje ich obranný systém. Pri silnom tlaku múčnatky ho používame opakovane s odstupom 3 až 5 dní. Lepší účinok dosiahneme zmiešaním s prípravkom PowerOf-K (karbonát draselný), ktorý mení pH na povrchu rastliny, a tým znemožňuje vývoj hubových chorôb.
Takto ošetrené rastliny sú „čisté“, bez chemických pozostatkov, pripravené na konzumáciu našich detí.

Najčastejšie choroby jahôd

Pleseň sivá je najčastejšie hubové ochorenie jahôd. Prospieva jej teplé a vlhké počasie. Často obalí celé aj nedozreté plody a puky.

Pleseň sivá na jahodách
Pleseň sivá

Múčnatka sa môže vyskytovať zo začiatku ako biely povlak na listoch, ale i pukoch a stonkách. Listy sa stáčajú dohora. Na jahodách nie je príliš častá.

Múčnatka na jahodách
Múčnatka

Škvrnitosť listov je pomerne časté ochorenie. Pri veľkom počte škvŕn listy odumierajú.

Škvrnitosť listov
Škvrnitosť listov

Antraknóza jahôd nevytvára povlaky, ale hnedé škvrny na plodoch, niekedy aj na listoch a stonkách.

Antraknóza jahôd
Antraknóza jahôd

Viac informácií nájdete na www.biotomal.sk.

Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín? 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby?