Pergola v záhrade: Z čoho ju postaviť?

  • 30.11.2019

Zvažujeme postaviť si v záhrade pergolu. Aké materiály na ňu môžeme použiť? Máme ju aj zastrešiť? 

Pergola

Základná konštrukcia pergoly môže byť postavená z rôznych materiálov. Tie by mali byť dostatočne pevné, aby mali spoľahlivú nosnosť, a mali by vizuálne zodpovedať štýlu záhrady. Vo veľkých záhradách môžu byť dokonca veľkorysé konštrukcie, kde sú použité kombinácie materiálov. Napríklad piliere pergoly môžu byť postavené z kameňa alebo tehál, dokonca z pozinkovaných oceľových rúr, a zastrešenie z dreva. Veľmi záleží na vzájomnom štýle záhrady a pergoly. Na rustikálnej pergole nie sú vítané netradičné kombinácie materiálov, naopak, v modernej záhrade môžete skombinovať drevo napríklad s nehrdzavejúcou oceľou. Akokoľvek kontroverzne to znie, kovové konštrukcie sú veľmi moderné a nepôsobia masívne. Elegantne zakrivené dekoratívne prvky z liatiny alebo kovanej ocele podčiarkujú štýl romantických ružových záhrad. Veľmi pevné, no menej vhodné do malých záhrad sú kamenné stĺpy či betónové piliere, pretože pôsobia veľmi mohutne. Ak máte moderný dom, možno vás zaujme hliníková pergola, tzv. bioklimatická, ktorá plní niekoľko funkcií. Zakrýva terasu, poskytuje tieň a zároveň ňou môžete regulovať vzduch.

Pergola v záhrade so záhradným sedením

Najbežnejším materiálom aj na podpery pergol je drevo. Ide stále o najčastejšie využívaný materiál na celú konštrukciu, pričom väčšinový podiel má drevo nášho domáceho smreka, potom smreka severského a smrekovca. Používa sa aj drevo buka alebo Douglasovej jedle, či červeného cédra.
Uplatnenie nachádzajú aj kompozitné materiály odolné proti poveternostným vplyvom. Majú vysoký podiel dreva a zvyšok tvoria odolné polyméry, čo zvyšuje ich trvanlivosť.

Prečítajte si tiež: Odborník radí: Možno inštalovať pergolu na nosnú stenu ešte pred zateplením?

Ak vám stačí iba ochrana proti slnku, nechajte ju porásť rastlinami. No ak očakávate aj ochranu pred vetrom či dažďom, je dobré ju prekryť krycím materiálom. Na výber je viacero možností. Od slamených snopov, trstinových rohoží, prútených plotových dielcov cez nepremokavé textílie až po pevné zastrešenie z polykarbonátov. Najstabilnejšiu ochranu pritom poskytujú práve plné polykarbonátové dosky podobné tabuľovému sklu. Sú vyrobené z termoplastu, ktorý sa vyznačuje veľkou mechanickou odolnosťou a veľmi dobrými optickými vlastnosťami. Existujú v hrúbkach od 2 do 12 mm a sú buď číre, alebo v opálovom vyhotovení. Z oboch strán majú UV filter, ktorý zabraňuje krehnutiu a starnutiu vplyvom slnka. Umožňujú pritom dobrú priepustnosť svetla a majú aj dostatočnú nosnosť.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

 

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať?