Povaľujú sa vám v dielni drevené zvyšky? Vyrobte si kvetináč!

 • 02.12.2019

Veľa domácich majstrov ukrýva vo svojich dielňach materiál, ktorý sa dá ešte využiť. Ak máte chuť, šikovné ruky a trocha času, dokážete zo zdanlivo nepotrebného materiálu vyčarovať darček pre každého milovníka záhrady.

Drevený kvetináč

Čo budeme potrebovať

Materiál:

 • 4x drevený tatranský profil 12,5 x 96 mm
 • 6x drevené spájacie hranoly 20 x 20 mm
 • klince, prípadne skrutky
 • farba alebo lak na drevo
 • fólia

Náradie:

 • elektrická píla alebo ručná pílka
 • brúsny papier
 • čalúnická zošívačka
 • kladivo
 • štetec

Pracovný postup

1. VYMERIAVANIE

Meranie drevenej dosky

Najskôr si pripravíme potrebný materiál. Z použiteľných dosiek vymeriame veľké doštičky a hranoly na spojenie stien.

2. REZANIE

Rez dosiek

Pomocou kotúčovej píly si narežeme 30 cm dlhé latky, ktoré budú tvoriť steny budúceho črepníka, 50 cm dlhé hranoly a 30 cm dlhé ozdobné lišty.

3. PRIBÍJANIE

Pribíjanie dosiek

Dosky pribijeme k rohovým hranolom. Vytvoríme prvé dve steny. Dosky, ktoré použijeme na druhé dve steny, by mali byť dlhšie o hrúbku predošlých dosiek.

4. SPÁJANIE

Spájanie drevených častí kvetináča

Takto vytvorené štyri bočné časti a dno nádoby spojíme klincami alebo skrutkami a vytvoríme telo nádoby.

5. BRÚSENIE

Brúsenie

Celú drevenú nádobu obrúsime brúsnym papierom určeným na drevo, vyberieme ten jemnejší. Povrch ostane hladký a ľahšie opracovateľný.

6. SPODNÁ DOSKA

Spodná doska

Na spodnú časť nádoby sa zameriame až nakoniec. Aby nádoba nestála priamo na zemi a nezničila sa, postavíme ju zatiaľ na dva hranoly.

7. VÝPLŇ

Igelit v nádobe

Vnútro nádoby vystelieme nepriepustnou fóliou, ktorá bude chrániť drevo pred vlhkosťou substrátu. Okraje zahneme a zatiaľ nestriháme.

8. ZAFIXOVANIE

Pripevnenie igelitu

Fóliu dôkladne pripevníme čalúnickou zošívačkou, aby sme mali istotu, že sa pri vysádzaní rastlín nezosunie dovnútra nádoby.

9. PRIPEVNENIE

Drevené lišty

Okolo celého obvodu nádoby pripevníme klincami drevené lišty, ktoré majú estetickú funkciu, ale zakryjú aj ukončenie fólie. Prebytočnú fóliu môžeme teraz zarezať tak, aby ju nebolo vidieť. Každý odstávajúci kúsok kazí celkový dojem z darčeka.

10. NÁTER

Náter kvetináča

Nakoniec nádobu natrieme farbou na drevo s vonkajším použitím alebo ju môžeme iba nalakovať a tým podčiarkneme pôsobenie dreva.

Dobré rady

Výhodný nákup materiálu

Na výrobu nádoby veľkej či malej budete potrebovať drevený materiál, pokiaľ ho nemáte k dispozícii, nové dosky si môžete lacno kúpiť. Ideálne vyberajte profily zo severského či červeného smreka. Najlepšie je však tvrdé drevo, ako má dub, buk či hrab, prípadne agát, ale tu už treba rátať s vyššou cenou dosiek a aj s obmedzenou dostupnosťou.

Mohlo by vás zaujímať: 9 najkrajších ihličnanov do malej záhrady

Využitie nádob

Mohutnejšie a väčšie nádoby môžete využiť na výsadbu veľkých krov či okrasných stromčekov. V našom prípade je vysadená kosodrevina, ktorá je počas celého roka je stále zelená a oživuje pochmúrne miesta v záhrade.

Praktické kolieska

Na spodnú časť nádoby môžete pripevniť kolieska, ktoré bežne dostať kúpiť. Tie vám uľahčia premiestňovanie nádoby z miesta na miesto. Odpadne tak zbytočná námaha, keďže ide o ťažké a veľké nádoby.

 

 

Text: Lucia F. Valkovičová
Foto: Lucia F. Valkovičová, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať?