Ostalo vám pár kusov plávajúcej podlahy? Vyrobte si tácku do záhrady!

 • 17.06.2020

Letné grilovačky sú predo dvermi a k stolovaniu pod holým nebom patrí aj posedenie pri káve a koláčikoch. Využite svoju šikovnosť a spravte si tácku, ktorá vám chvíle strávené v záhrade jednoznačne spríjemní.

Ostalo vám pár kusov plávajúcej podlahy? Vyrobte si tácku do záhrady!

Čo budeme potrebovať

Materiál:

 • 2 ks z plávajúcej podlahy
 • 4 ks drevených latiek
 • 2 ks úchytiek

Náradie:

 • cirkulárka
 • pokosová píla
 • brúsny papier
 • lepidlo
 • popruhy na uchytenie
 • skrutkovač
 • vŕtačka
 • meter
 • ceruzka

Ako si vyrobiť tácku do záhrady

1. PRÍPRAVA

Pomôcky a materiál na výrobu tácky

Materiál na výrobu sa nájde u každého domáceho majstra. Potrebujeme zvyškové kúsky laminátovej podlahy, dosky z tvrdého či mäkkého dreva a úchyty na kuchynské dvierka.

2. MERANIE

Meranie

Veľkosť tácky volíme podľa veľkosti dosiek, ktoré sú k dispozícii. V našom prípade sme použili 45 cm × 30 cm laminátovej podlahy.

3. REZANIE

Rezanie plávajúcej podlahy

Pomocou uholníka zaznačíme ceruzkou čiary. Na pokosovej píle zrežeme kusy laminátovej podlahy tak, aby po spojení tvorili rovnomernú podkladovú plochu.

4. NAPASOVANIE

Spájanie častí plávajúcej podlahy

Obidve časti dosiek do seba v spojoch zapasujeme. Ideálne sú preto dosky s klikovým spojom. Aby sme zlepšili pevnosť, na celú dĺžku spoja nanesieme lepidlo na drevo.

5. VYREZÁVANIE

Rezanie plávajúcej podlahy

Po celom obvode spodnej časti podnosu urobíme na cirkulárke drážky, ktoré prispôsobíme a dočistíme ostrým nožom, prebrúsime brúsnym papierom.

6. DRÁŽKOVANIE

Drážkovanie

Na obvodových doskách vytvoríme na cirkulárke drážkové spoje v tvare U, ktoré musia presne zapadať do drážok, ktoré sme vyrezali na okrajoch laminátových dosiek.

7. TVORBA ROHOV

Tvorba rohov

Dĺžka bočných latiek by mala byť asi tak o 1,5 cm väčšia na zrezanie koncov pod 45-stupňovým uhlom. Na presnosť rezu využijeme uholník.

8. BRÚSENIE

Brúsenie latiek

Všetky štyri latky z dreva je potrebné opracovať brúsnym papierom na drevo po celej ploche, aby ostali na dotyk príjemne hladké.

9. LEPENIE

Lepenie

Lepidlo nanesieme po celej dĺžke spojov, do drážok a do rohov. Po obvode dáme sťahovacie popruhy, ktoré stiahnu celý rám tácky. Počkáme, kým lepidlo nezaschne.

10. ÚCHYTY

Upevňovanie úchytov na tácku

Na prichytenie úchytov vyvŕtame dierky, do ktorých ich priskrutkujeme zospodu kratšej bočnej časti. Skrutky treba zapustiť do dreva, aby neprekážali.

11. NATIERANIE

Lakovanie

Drevené časti ponatierame bezfarebným lakom na drevo odolným proti vode a necháme ho vyschnúť.

Dobrá rada:

Vzhľad úchytiek závisí len od vkusu výrobcu tácky. Vhodnejšie sú jednoduché, vyrobené z pevného materiálu. Vyhnite sa plastovým úchytkám, ktoré sa po čase môžu poškodiť.

Text a foto: Lucia F. Valkovičová
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať?