Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať?

  • 1 deň

Čo sú polokry či polodreviny? Z botanického hľadiska to nie sú ani trvalky, ani dreviny, ale niečo medzitým. Niektoré z nich sa hodia ako náhrada trávnika, iné prevoňajú záhradu.

Vždyzelené polokry

Vždyzelené rastliny vnesú do záhrady farbu aj počas zimy. Okrem vždyzelených kríkov či trvaliek môžeme siahnuť aj po druhoch zo sortimentu neopadavých polodrevín (polokrov).

Stretávate sa s takýmto označením prvýkrát? Možno je to preto, že pre zjednodušenie bývajú zaraďované medzi trvalky alebo kry, hoci sa svojimi vlastnosťami nachádzajú na ich pomedzí. Od krov sa líšia tým, že ich výhony nedrevnatejú celé, na konci majú skôr bylinný charakter a, naopak, od trvaliek tým, že časť výhonov drevnatie.

Väčšina z nich je u nás nepôvodná, ale napríklad s voňavými materinými dúškami (Thymus) sa stretneme aj u nás vo voľnej prírode na lúkach aj na skalách. Mnohé pochádzajú zo Stredomoria a potešia výraznou vôňou. Pestujú sa úplne bežne ako aromatické, koreninové či liečivé rastliny.

 

Dúška materinaDúška materina (Thymus serpyllum)
Vždyzelené sú vlastne všetky materine dúšky, dokonca aj príbuzný tymian (Thymus vulgaris). Pôdopokryvné odrody sa hodia ako náhrada trávnika. Aromatické kvitnúce výhony sú aj liečivé. Vyžaduje plné slnko a pôdu skôr suchú ako vlhkú.
Obdobie kvitnutia: VI – VIII
v. × š.: 0,1 × 0,5 m

Do záhonov aj do nádob

Použitie vždyzelených polokrov je veľmi široké. Napríklad pachysandru vrcholovú (Pachysandra terminalis) využijeme ako sýtozelený podrast pod stromami alebo ako doplnok tienistých trvalkových záhonov.

Na rovnaký účel je vhodná aj zimozeleň menšia (Vinca minor), jedna z najpoužívanejších rastlín do tieňa. Oba druhy si ľahko dopestujeme pomocou odrezkov, čo sa hodí, pretože najviac vyniknú vo veľkých skupinách. Koniec koncov sú považované za náhradu trávnika na stanovištiach s nedostatkom svetla.

Zimozeleň menšia

Zimozeleň menšia (Vinca minor)
Pôdopokryvná rastlina s lesklými listami vhodná do tieňa i polotieňa. Na jar sa objavujú modré kvety. Intenzívne sa rozrastá, je to ideálny druh vhodný ako náhrada trávnika. Dostupné sú aj odrody s panašovanými listami a kvetmi v ružovej a bielej farbe.
Obdobie kvitnutia: IV – VI
v. × š.: 0,2 × 0,4 m

Naopak, na slnko na strešnú záhradu alebo do skalky môžeme vysadiť pôdopokryvný devätorník peniažtekový (Helianthemum nummularium) alebo materinu dúšku (Thymus).

Vyššie polokry sa hodia aj ako výrazné akcenty do trvalkových alebo kríkových záhonov. Dobrým príkladom je nenáročná perovskia lebedolistá (Perovskia atriplicifolia) dorastajúca do výšky okolo jedného metra. Vďaka dlhému obdobiu kvitnutia predlžuje pôsobnosť akejkoľvek výsadby. Rovnako dobre vynikne aj v dostatočne veľkých nádobách na terase alebo balkóne.

Perovskia lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)

Perovskia lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)
Poloker s výrazným vzhľadom poteší nízkymi nárokmi na stanovište aj voňavými modrými kvetmi. Celá rastlina je striebristo sivá. Rastie dobre len na plnom slnku a v suchu. Je zaujímavým doplnkom trvalkových záhonov.
Obdobie kvitnutia: VII – X
v. × š.: 1,5 × 1,2 m

Pre krásnu vôňu

Záhrada bude o to krajšia, keď si ju užijeme aj inými zmyslami než výhradne zrakom. Takúto pridanú hodnotu ponúkajú aromatické polokry, ktoré sa vďaka obsahu rôznych látok používajú aj ako koreninové a liečivé rastliny. Ich vôňa sa uvoľňuje pri každom dotyku.

Známym príkladom je levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia). Príjemnou vôňou ale poteší aj šalvia lekárska (Salvia officinalis), ktorej listy používané v kuchyni nájdeme i pod snehovou perinou.

Levanduľa úzkolistá

Levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia)
Jedna z najobľúbenejších rastlín vôbec patrí do skupiny liečivých a aromatických druhov. Odrody sa líšia výškou a farbou kvetu, ktorá býva najčastejšie v odtieňoch modrej a fialovej, ale dostupná je aj levanduľa s ružovým alebo bielym kvetom. Vyžaduje slnko a dobre priepustnú pôdu.
Obdobie kvitnutia: VII – IX
v. × š.: 0,3 – 0,8 × 0,3 – 0,9 m

Ak hľadáme rastliny s dekoratívnymi listami i kvetmi, ktoré sú jedlé, liečivé a navyše aj nenáročné na stanovište, poobzerajme sa v sortimente dúšky materinej (Thymus). Všetky prosperujú na plnom slnku, nevadí im ani nedostatok vody a na živiny chudobná pôda s obsahom piesku. Práve preto sa materina dúška často používa ako náhrada trávnika v suchej a kamenistej pôde. Nevadí jej ani občasné zaťaženie chôdzou.

Šalvia lekárska

Šalvia lekárska (Salvia officinalis)
Aromatická a liečivá bylinka je vhodná aj ako korenie na mäso a do cestovín. Hodí sa do okrasnej aj úžitkovej záhrady. Dostupné sú odrody s purpurovými listami, či s bielou alebo žltou kresbou na listoch. Najlepšie sa jej darí na plnom slnku, v dobre priepustnej pôde.
Obdobie kvitnutia: VI – VIII
v. × š.: 0,6 × 0,5 m

Starostlivosť o polokry

Polokry sú na starostlivosť pomerne nenáročné, čo však väčšina z nich každoročne vyžaduje, je rez, ktorým udržiavame kompaktný tvar. Bez rezu ponecháme len pachysandru, zimozeleň a odrody materiných dúšok, ktoré tesne kopírujú pôdny povrch.

V predjarí režeme devätorník, levanduľu, šalviu, santolínu i vyššie materine dúšky. Ich výhony neskracujeme príliš hlboko v drevnatej časti, pretože zo „starého dreva“ problematicky obrastajú.  Pri druhoch kvitnúcich v lete odstraňujeme odkvitnuté kvety, čo napríklad pri levanduli i šalvii vyvolá opätovné kvitnutie. Druhy pochádzajúce zo Stredomoria môžeme najmä v chladnejších oblastiach prikryť na zimu čečinou, sú totiž citlivé na holomrazy.

Devätorník peniažtekový (Helianthemum nummularium)

Devätorník peniažtekový (Helianthemum nummularium)
Pôdopokryvná polodrevina na plné slnko. Najlepšie sa jej darí v dobre priepustnej pôde s obsahom piesku alebo štrku. Ak rastlinu po jarnom kvitnutí zostrihnete, vykvitne ešte raz v neskorom lete. Farba kvetov je podľa odrody od bielej cez žltú, oranžovú a ružovú až po odtiene fialovej.
Obdobie kvitnutia: V – VIII
v. × š.: 0,3 × 0,4 m

Dobré rady

  • Ak potrebujeme väčšie množstvo rastlín, oplatí sa ich vypestovať zo semien alebo namnožiť pomocou odrezkov. Osivo levandule, santolíny, materinej dúšky i šalvie je bežne dostupné.
  • V praxi sa niekedy poloker zamieňa za ker, ktorý je na rozdiel od polokra celý drevnatý. Medzi kríky patria napríklad vresy (Calluna vulgaris), brusnice (Vaccinium vitis-idaea) alebo kľukvy veľkoplodé (Vaccinium macrocarpon).
  • Materine dúšky sú neskutočne odolné rastliny, po ktorých sa pokojne môžeme aj prejsť. Pri pohybe uvoľnia príjemnú vôňu. Dlhodobú záťaž, ako napríklad trávnik, však neznesú.

Santolína cypruštekovitá (Santolina chamaecyparissus)

Santolína cypruštekovitá (Santolina chamaecyparissus)
Dekoratívny striebristo modrý poloker s výraznou vôňou a svietivo žltými kvetmi je vhodný na slnečné stanovište. Skôr si poradí s prísuškom než s trvale vlhkou pôdou. Po odkvitnutí kvety odstránime.
Obdobie kvitnutia: VI – VII
v. × š.: 0,3 – 0,6 × 0,5 – 1 m

  • Vždyzelené polokry sadíme na miesta, kde budú na očiach aj počas zimy. Mnohé z nich sa môžu pochváliť sivastým či modrozeleným sfarbením.
  • Pri reze vyšších rastlín sme opatrní. Ak by sme výrazne skrátili napríklad prerastenú šalviu, už nemusí vyrašiť vôbec alebo len veľmi slabo. Preto režeme každoročne a nie príliš hlboko.
  • Rastliny citlivé na nízke teploty, napríklad levanduľu či šalviu, pestujeme na chránenom mieste, kde nefúka ľadový vietor. Inak by mohli silne namrznúť.
  • Stredomorské polokry pestujeme vo výhrevnej a priepustnej pôde. Ílovitá pôda býva studená a mokrá, a preto je nevhodná. Môžeme ju upraviť lokálne pridaním piesku.

Pachysandra vrcholová (Pachysandra terminalis)

Pachysandra vrcholová (Pachysandra terminalis)
Je to ideálna rastlina do tieňa alebo polotieňa. Sadíme ju do mierne vlhkej a výživnej pôdy. V suchej pôde príliš neprosperuje. Dostupný je aj kultivar s panašovanými listami. Hodí sa do podrastov pod vysokými drevinami.
Obdobie kvitnutia: IV – V
v. × š.: 0,3 × 0,5 m

Text: Ing.  Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade?